Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]

Wyróżnia się 4 etapy porodu. W pierwszym rozwiera się szyjka macicy, w drugim następuje parcie i urodzenie dziecka, w trzecim urodzenie łożyska, a w czwartym nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy. Położna Katarzyna Płudowska objaśnia każdy z tych etapów porodu fizjologicznego.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, mówi o 4 etapach porodu naturalnego oraz charakterystycznych dla nich cechach.

Etapy porodu

Nie można przewidzieć, ile dokładnie będzie trwał poród naturalny, ale zawsze przebiega on według podobnego schematu. Wymienia się cztery etapy porodu fizjologicznego, takie jak:

1. etap porodu naturalnego – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy


Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu. Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na porodówkę, gdzie odbędzie się już właściwy poród. Jeżeli rozwarcie jest mniejsze, prawdopodobnie zostaniesz odesłana do domu. Do szpitala warto przyjechać, kiedy skurcze są regularne i występują co 10 minut lub częściej. 

Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia. Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin. Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten pierwszy porodu trwa dłużej, ale nie jest to regułą.

Jest to wyczerpujący okres porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa kobieta, jest bardzo indywidualne. Są mamy, które spodziewały się większego bólu i takie, które określają ból porodowy jako najgorszy, jakiego doświadczyły i nie wyobrażają sobie, jak można przetrwać go bez znieczulenia

Ból porodowy łagodzą też:
  • siedzenie na piłce porodowej,
  • ciepła kąpiel lub prysznic,
  • masaż dolnej części kręgosłupa.

2. etap porodu fizjologicznego – parcie i urodzenie dziecka

Na tym etapie porodu fizjologicznego główka dziecka jest już bardzo nisko w kanale rodnym, a ty odczuwasz skurcze parte, których zadaniem jest "wypchnięcie" dziecka na zewnątrz. Musisz teraz dobrze współpracować z położną i przeć w odpowiedniej fazie skurczu, wskazanej przez nią. Ta faza porodu trwa od 30 minut do nawet 2 godzin. Kończy się narodzinami dziecka. 

3. etap porodu naturalnego – urodzenie łożyska

Po urodzeniu dziecka w organizmie mamy następuje wyrzut oksytocyny do jej krwioobiegu. Ten hormon bardzo ułatwia urodzenie łożyska. Aby jednak tak się stało, kobieta musi wykonać jeszcze kilka parć.

4. etap porodu naturalnego – położenie noworodka na piersi mamy

Czwartą fazą porodu jest położenie dziecka na twojej piersi, wasz bezpośredni kontakt, "skóra do skóry". Maluszek podejmuje pierwsze próby szukania pokarmu w piersi. Jest spokojny, ponieważ słyszy bicie serca mamy. To najwspanialszy, niezapomniany czas, wieńczący poród!

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy