Jak przebiega poród? [WIDEO]

Każdy poród jest inny i trudno przewidzieć ile będzie trwał. Także odczuwanie bólu w jego trakcie jest bardzo indywidualną sprawą. Z reguły kobiety rodzą dłużej przy pierwszej ciąży. Zobacz nasz film, w którym poznacz 4 etapy przebiegu porodu.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. Zobacz nasz film, w którym nasza ekspertka, położna Katarzyna Płudowska mówi o 4 etapach narodzin dziecka oraz charakterystycznych dla nich cechach.

1. etap porodu – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy


Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu. Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na blok porodowy, gdzie odbędzie się już właściwy poród.

Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia. Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin. Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten etap porodu  trwa dłużej, ale nie jest to regułą.

Zobacz też: Poród krok po kroku

Jest to bardzo wyczerpujący etap porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa kobieta, jest bardzo indywidualne. Są mamy, które spodziewały się większego bólu i takie, które określają ból porodowy jako najgorszy, jakiego doświadczyły.

Ból porodowy łagodzą:
  • siedzenie na piłce porodowej,
  • ciepła kąpiel lub prysznic,
  • masaż dolnej części kręgosłupa.

2. etap porodu – parcie i urodzenie dziecka

Na tym etapie porodu główka dziecka jest już bardzo nisko w kanale rodnym, a ty odczuwasz skurcze parte, których zadaniem jest "wypchnięcie" dziecka na zewnątrz. Musisz teraz dobrze współpracować z położną i przeć w odpowiedniej fazie skurczu, wskazanej przez nią. Ten etap porodu trwa od 30 minut do nawet 2 godzin

3. etap porodu - urodzenie łożyska

Po urodzeniu dziecka w organizmie mamy następuje wyrzut oksytocyny do jej krwioobiegu. Ten hormon bardzo ułatwia urodzenie łożyska. Aby jednak tak się stało, kobieta musi wykonać jeszcze kilka parć.

4. etap porodu – twój dzidziuś jest już z tobą, na zawsze!

Czwartą fazą porodu jest położenie dziecka na twojej piersi, wasz bezpośredni kontakt, "skóra do skóry". Maluszek podejmuje pierwsze próby szukania pokarmu w piersi. Jest spokojny, ponieważ słyszy bicie serca mamy. To najwspanialszy, niezapomniany czas, wieńczący poród!
 
Zobacz też: Czy to już poród? - film
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy