Instytut Matki i Dziecka
fot. Adobe Stock

Kupujesz produkty z rekomendacją? Zobacz, kto cię wspiera w ich wyborze

Szukając różnego rodzaju produktów dla dzieci, często sięgamy po te, które mają pozytywną opinię czy rekomendację znanej instytucji. Dowiedz się, jak wygląda proces przyznawania ocen i kto wspiera rodziców w wyborze tego, co jest najlepsze dla ich dzieci.
Instytut Matki i Dziecka
fot. Adobe Stock

Jako rodzice doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór jedzenia czy kosmetyków pielęgnacyjnych dla naszych dzieci, nie może być przypadkowy. Szukając różnego rodzaju produktów często zwracamy uwagę na takie, które mają pozytywną opinię zaufanej organizacji, takiej jak na przykład Instytut Matki i Dziecka.

Jak wygląda proces wydawania opinii?

Instytut Matki i Dziecka zajmuje się opiniowaniem jakości produktów dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących od początku swojego istnienia, czyli już od ponad 50 lat. Odwiedzając stronę Instytutu Matki i Dziecka, możemy przeczytać: "Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą. Posiada 60-letnią tradycję i znaczący dorobek znany w kraju i na forum międzynarodowym. Został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży."

Proces opiniowania weryfikuje produkty nie tylko pod względem bezpieczeństwa ogólnego i zdrowotnego, ale również pod kątem bezpieczeństwa rozwojowego, uwzględniając aspekt doboru produktu do wieku dziecka sprzyjający jego harmonijnemu rozwojowi. Jest to możliwe dzięki połączeniu doświadczonej kadry medyczno – naukowej i wykorzystaniu bogatego zaplecza diagnostycznego, jakie tworzą kliniki, poradnie i zakłady naukowe. Każda Pozytywna Opinia jest efektem pracy interdyscyplinarnych zespołów ekspertów – lekarzy praktyków i naukowców.

Jak to wygląda w praktyce?

  • Jeżeli producent chce uzyskać opinię na temat swojego produktu, musi złożyć odpowiedni wniosek.
  • Następnie producent czeka na decyzję o przyjęciu produktu do badania.
  • Instytut Matki i Dziecka rozpoczyna złożony proces badawczy, który obejmuje pogłębione analizy dokumentacji dostarczonej przez producentów, dotyczącej jakości i pochodzenia surowców, procesu produkcji oraz jakości produktu gotowego oraz ocenę sensoryczną produktu końcowego. Niezbędnym warunkiem uzyskania pozytywnej opinii jest również przeprowadzana przez ekspertów Instytutu wizytacja i ocena kontrolna zakładu produkcyjnego.
  • Instytut wydaje opinię o produkcie, która jest ważna przez 3 lata, podczas których produkt podlega stałej obserwacji.
  • Jeżeli producent dokona zmiany surowca, konstrukcji wyrobu lub tekstu umieszczonego na etykiecie bez uzgodnienia z Instytutem, opinia zostaje unieważniona.

Podstawą do wydawania rzetelnych, pozytywnych opinii są aktualne przepisy prawa obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej, standardy medyczne i zalecenia dotyczące niemowląt, dzieci, kobiet w okresie ciąży i laktacji, wytyczne właściwych konsultantów krajowych m.in. do spraw pediatrii, neonatologii i ginekologii oraz towarzystw medycznych, oraz zobiektywizowane wyniki badań naukowych.

Które produkty zasługują na uznanie?

Dzięki opiniom wydawanym przez Instytut Matki i Dziecka, masz pewność, że produkty które kupujesz dla swojego dziecka są najwyższej jakości, co zostało potwierdzone przez  ekspertów. Wybierając produkty, takie jak chusteczki pielęgnacyjne, środki piorące czy woda do picia, musisz mieć 100% pewności, że będą one najlepsze dla ciebie i twojego dziecka. Przykładowo, woda źródlana, którą kupujesz powinna spełniać określone kryteria jakości i taką wodą jest np. Żywiec Zdrój, która pochodzi z podziemnych ujęć znajdujących się na terenach zielonych. Polecana jest właśnie przez Instytut Matki i Dziecka nawet dla tak wrażliwych grup jak niemowlęta i dzieci czy kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Chciałabyś sprawdzić, jakie produkty posiadają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę Instytutu bądź odwiedzisz specjalny serwis dla rodziców, gdzie można nie tylko znaleźć wszystkie produkty posiadające pozytywną opinię Instytutu, ale też skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy radzą jak dokonywać mądrych, świadomych wyborów czyli jakimi kryteriami kierować się i w jaki sposób wybierać najbardziej odpowiednie produkty dla dzieci. 
 

Zobacz także

Popularne tematy