Śluz w ciąży
fot. Fotolia

Jak powinien wyglądać prawidłowy śluz w ciąży?

Śluz zmienia się w zależności od tego, w jakim momencie cyklu menstruacyjnego jest kobieta. Obserwując tę wydzielinę z pochwy, można ustalić, kiedy są dni płodne. Jeśli kobieta chce zajść w ciążę, powinna pamiętać, że gdy jest płodna, śluz przybiera bezbarwną, ciągnącą się postać. A jak wygląda tuż po zapłodnieniu?
Milena Oszczepalińska
Śluz w ciąży
fot. Fotolia
W trakcie cyklu menstruacyjnego można zauważyć, że śluz zmienia swoją konsystencję, ale też zmienia się ilość wydzieliny z pochwy. Od tego, jak wygląda śluz, zależy, czy kobieta ma szanse na zajście w ciążę, czy nie. W dni płodne śluz jest zwykle rzadszy, przezroczysty i nasilony. Śluz ma ważne zadanie nie tylko podczas zapłodnienia, lecz także później w trakcie ciąży. Jak powinien wyglądać śluz w ciąży, a co powinno cię niepokoić? Podpowiadamy!

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz płodny to taki, który ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Dlatego jest on rzadszy, ciągnący się. Zwykle jest przezroczysty lub mlecznobiały. Im jest obfitszy, tym kobieta ma większy komfort podczas stosunku (suchość pochwy powoduje, że kobieta nie tylko odczuwa ból w trakcie penetracji, lecz także bardziej narażona jest na infekcje bakteryjne). Po zapłodnieniu śluz nie znika, ale dalej pełni ważną rolę - ochrania macicę, by nie przedostały się do środka żadne bakterie ani drobnoustroje, które mogłyby zagrażać rozwijającemu się płodowi.
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży

Śluz w ciąży jest przede wszystkim bardziej obfity niż zwykle. Wyglądem przypomina śluz z okresu płodnego. Nie powinien mieć zapachu, powinien być neutralny. W zależności od etapu ciąży, może być on przezroczysty lub lekko białawy, czasami ma jasnożółte zabarwienie i to też jest prawidłowe.

Śluz w ciąży jest niezwykle ważny, ponieważ chroni pochwę ciężarnej przed bakteriami, a tym samym stanowi barierę ochronną dla rozwijającego się płodu. To właśnie dlatego w czasie ciąży wydzielina z pochwy jest tak obfita. Ze śluzu tworzy się tzw. czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i stanowi niejako korek, dzięki czemu do środka nie mogą przedostać się żadne drobnoustroje. Przed porodem czop ten wypada, czasami jest to zauważalne gołym okiem, kiedy to nagle wycieka znaczna ilość wydzieliny, ale nie zawsze da się to zauważyć, zwłaszcza, że tuż przed porodem ilość śluzu jest również zwiększona.

Upławy w ciąży

Jeśli nagle wydzielina z pochwy zmieni swój kolor na zielonkawy, brunatny lub biały, stanie się bardziej grudkowata albo też będzie widoczna w niej krew, a do tego zmieni swój zapach, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wszelkie pieczenie, swędzenie w pochwie jest niepokojące. Tego typu upławy mogą wskazywać np. na infekcje bakteryjne lub inne problemy zdrowotne ciężarnej. Nie można ich lekceważyć.

Co oznacza brunatny śluz w ciąży?

Jeśli pojawi się u ciebie brunatny śluz, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Brunatne zabarwienie śluzu może oznaczać, że znajduje się w nim krew. Również śluz z widoczną krwią jest niedobrym objawem, wskazującym na to, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży może być związane z nieprawidłowym rozwojem dziecka lub problemami z łożyskiem. Niewielkie plamienia mogą się pojawiać i nie muszą od razu wskazywać na coś złego, ale zawsze należy powiadomić o nich lekarza prowadzącego ciążę.  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy