GRY
 
 

Jak wygrać z próchnicą u dziecka?

Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko.

dziecko, uśmiech, ząbki
Janek będzie miał próchnicę butelkową, Zosia w wieku trzech lat dostanie pierwszą plombę, a czteroletniemu Adasiowi dentysta usunie zepsute jedynki. Nie trzeba chodzić do wróżki, by poznać takie przepowiednie. Dane statystyczne o stanie zębów polskich dzieci mówią same za siebie. Nie czekaj, aż te słowa się wypełnią. Twoje dziecko może mieć piękny uśmiech!

Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Ale to tylko walor estetyczny zdrowych zębów, a są jeszcze inne – zdrowotne. Zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju chorób serca, dróg oddechowych czy cukrzycy. A tego przecież nikt nie życzy własnemu dziecku. Każdy chciałby mu też zaoszczędzić bólu i stresu spowodowanego zabiegami w gabinecie stomatologicznym. Straszymy? Tak. Bo mamy świadomość, że każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko. Przepowiednie Wróżki Zębuszki wcale nie muszą się spełnić, jeśli nie będziesz mieć na swoim sumieniu drobnych grzeszków, które opisujemy. Lepiej zaliczyć je tylko w lekturze.

Całuję dziecko w usta

Tak przekazujesz dziecku bakterie, które masz we własnych ustach, a próchnica jest bardzo zaraźliwa. Bakterie próchnicowe, które pojawiają się w buzi dziecka, w większości pokrywają się ze szczepami z jamy ustnej mamy. Chcesz dać buziaka, wybierz czółko lub policzek. Z tego względu nie oblizuj smoczka dziecka ani łyżeczki, którą podajesz mu jedzenie.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Czekam z myciem, aż pojawią się pierwsze zęby

Z higieną jamy ustnej warto zacząć oswajać dziecko, jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek. Wtedy można delikatnie przemywać mu dziąsła. Używaj do tego wyjałowionych kawałków gazy nawiniętych na palec i zwilżonych w przegotowanej ciepłej wodzie. Delikatnie przesuwaj nimi po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Im dziecko jest starsze, tym częściej wykorzystuj sytuacje i zachęcaj je do mycia zębów po każdym posiłku. Kiedy ząbki się pojawią, gazik zastąpi specjalna szczoteczka. Można ją kupić, gdy malec skończy rok, i myć mu nią ząbki przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). Dzieciom wyrzynają się również zęby boczne, w których jest mnóstwo szczelin i bruzd. Z resztkami jedzenia, które się tam gromadzi, poradzi sobie tylko szczoteczka.

Zostawiam dziecko sam na sam ze szczoteczką

Przy myciu zębów twoja pomoc będzie potrzebna bardzo długo. Choćby maluch najsprawniej wywijał szczoteczką, rodzic powinien mu umyć zęby. Specjaliści zalecają, aby wyręczać dziecko, nawet gdy chodzi już do szkoły podstawowej. Można podzielić obowiązki: najpierw malec myje zęby sam, potem szczoteczkę przejmuje rodzic (zrób to przynajmniej wieczorem). To daje gwarancję, że zęby zostaną należycie oczyszczone.

Zobacz też: Jak dbać o zęby mleczne?

Doładuj
Przeładuj