
Pierwsza kąpiel noworodka
Możesz kąpać malucha, jak często chcesz, jednak według zaleceń nowo narodzone dziecko powinno być kąpane co najmniej dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni można czyścić jego ciało „na sucho”, czyli na przewijaku, mokrą myjką. Jednak nie rezygnuj z regularnej kąpieli dziecka, która rozwija wiele zmysłów (dotyk, węch, zmysł równowagi), bardzo pomaga mu się wyciszyć i dłużej pospać.
Co przygotować do kąpieli maluszka?
Zanim wkroczysz do łazienki z maluszkiem na rękach, zgromadź tam niezbędne do kąpieli akcesoria i kosmetyki. Wanienka powinna stać na stojaku lub w innym stabilnym miejscu. Zadbaj o to, by temperatura powietrza nie miała mniej niż 23-24 stopnie Celsjusza, a wody 37 stopni. Około pół godziny przed kąpaniem nakarm dziecko – dzięki temu nie będzie płakało z głodu czy czuło dyskomfortu z powodu pełnego brzuszka, tylko skupi się na nowych, miłych doznaniach.
Do kąpieli noworodka przydadzą się:
- natłuszczający płyn Ziajka
- termometr do sprawdzenia temperatury wody
- miękki ręcznik (najlepiej duży, z kapturkiem, świetnie ochroni mokrego malucha przed wychłodzeniem)
- krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt Ziajka, jeśli skóra dziecka wymaga nawilżenia
- maść pośladkowa przeciw odparzeniom Ziajka
- pieluszki
- świeże ubranko do założenia maluchowi na noc
- płatki kosmetyczne, którymi (przegotowaną, ciepłą wodą) umyjesz buzię malucha.
- sól fizjologiczna i jałowe gaziki do przemywania oczu (każde oko oddzielnie, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, oddzielnym gazikiem)
Co ciekawe, odchodzi się od stosowania oliwki po kąpieli, bo może wbrew pozorom wysuszać skórę dziecka, ale warto używać jej jako kosmetyku do masażu.
Co po kolei myć podczas kąpieli dziecka?
Jedną ręką przytrzymuj dziecko pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką zaś je umyj. Zacznij od szyi malucha, następnie przemyj klatkę piersiową, rączki, brzuszek, nóżki i pachwiny. Pamiętaj o umyciu wszystkich fałdek i załamań skóry, w takich miejscach jak paszki, zgięcia łokciowe. Odwróć dziecko na brzuszek i umyj mu plecy oraz pośladki. Na koniec jeszcze raz przekręć dziecko na plecy i delikatnie obmyj maluszkowi główkę. Po wyjęciu dziecka z wanienki, połóż je na ręcznik i otul nim ciałko. Po wysuszeniu ciała, nałóż pieluszkę, a następnie ubranie.
Kąpiel dziecka bez stresu i łez? To możliwe!
Jeśli słyszałaś, że wiele dzieci podczas kąpieli płacze, nie zakładaj, że i twój maluch nie będzie lubił wodnych harców. Oto kilka ważnych zasad, których przestrzeganie może sprawić, że twoje dziecko wręcz pokocha kąpiel:
- Zabierając się do kąpania dziecka, pamiętaj, aby podczas mycia brzuszka nie moczyć kikuta pępka. Nic się nie stanie wielkiego, gdy spadnie na niego kilka kropel wody, po prostu suchy szybciej się zagoi i odpadnie.
- Wkładając dziecko do wanienki, trzymaj je półbokiem, by widziało, co się z nim dzieje. Najpierw zamocz mu stópki, potem stopniowo resztę ciała bobasa. Nagły kontakt z mokrą, nieznaną substancją każdego mógłby przestraszyć.
- Wykorzystaj czas mycia malucha na delikatny masaż – lekko masuj stopy malucha, brzuszek, rączki. Taki czuły dotyk jest bezcenny dla rozwoju dziecka.
Przenosiny do dużej wanny
Czas szybko płynie i gdy uznasz, że dziecko jest gotowe do przenosin do dużej wanny i na wspólne kąpiele np. z rodzeństwem, warto sięgnąć po preparaty, które zachęcą dzieci do samodzielnego mycia. Ziaja poleca serię Maziajki (dla maluchów w wieku od trzech lat), w której znajdziesz m.in mydło do kąpieli o zapachu bąbelkowej coli lub lodów ciasteczkowo-waniliowych – dzieciaki je uwielbiają!
KONKURS!
Jaki jest Twój przepis na udaną kąpiel maluszka?
Napisz, co robić, żeby mycie noworodka przebiegało bez stresu, za to było dla dziecka i rodziców czystą przyjemnością.
Na zgłoszenia czekamy pod postem konkursowym na FB Mamo to ja w dniach 10-14 października 2018 r.
Do wygrania 10 świetnych zestawów kosmetyków Ziajka.
Każdy zestaw zawiera:
- Ziajka Płyn do kąpieli natłuszczający
- Ziajka Kremowy olejek myjący dla dzieci na ciemieniuchę hypoalergiczny
- Ziajka Kremowe mydło dla dzieci hypoalergiczne
- Ziajka Oliwka pielęgnacyjna
- Ziajka Krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt
- Ziajka Maść pośladkowa przeciw odparzeniom.