Jak wykonać test ciążowy?
fot. Fotolia

Jak zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny? [CZĘSTE BŁĘDY]

Aby uniknąć błędów, robiąc test ciążowy, dokładnie przeczytaj ulotkę. Test jest najszybszym i najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia, ale jeśli źle zrobisz test ciążowy, wynik będzie dwuznaczny lub fałszywy.
Dominika Bielas
Jak wykonać test ciążowy?
fot. Fotolia
Zastanawiasz się, jak zrobić test ciążowy, by uzyskać pewną odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży? Test ciążowy to łatwy sposób, by sprawdzić, czy w twoim organizmie wzrósł poziom hormonu hCG, który pojawia się we krwi i w moczu kobiety po zapłodnieniu. Aby test pokazał prawdziwy, wiarygodny wynik, trzeba go zrobić we właściwy sposób. Inaczej test wyjdzie fałszywie pozytywnie lub fałszywie negatywnie.

Spis treści:

Jak zrobić test ciążowy?

Jeśli już masz zakupiony test (lub testy) na spokojnie przeczytaj ulotkę, najlepiej dzień wcześniej. Na rynku dostępne są różne testy i choć ich działanie jest podobne, sposób wykonania testu może się nieco różnić. Dla wielu kobiet wykonanie testu to duże emocje i łatwo coś pomylić. Sprawdź również datę ważności testu ciążowego. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Pamiętaj także, że każdy test jest jednorazowy i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu - to wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe. Pamiętaj, by wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. W ulotce wybranego testu przeczytasz, ile kropli moczu wpuścić do okienka (w przypadku testu płytkowego), jak długo trzymać końcówkę testu pod strumieniem moczu (test ciążowy strumieniowy), czy jak długo trzymać pasek w próbce moczu (test ciążowy paskowy). W ulotce zajdziesz także informację, po ilu minutach wynik jest wiarygodny.

Błędy podczas robienia testu ciążowego (dlaczego wynik jest fałszywy?)

  • wykonujesz test zbyt wcześnie (przed terminem spodziewanej miesiączki)
  • robisz test po południu lub wieczorem
  • używasz przeterminowanego testu ciążowego (nie kupuj testów na zapas!)
  • przed zrobieniem testu nie obmywasz okolic intymnych (do testu może dostać się np. śluz lub inna wydzielina)
  • mocz jest za bardzo rozcieńczony (wieczorem piłaś dużo wody, a w nocy kilka razy oddawałaś mocz)
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreseczki oznaczają, że na ok. 99% jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to znak „plus" lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny. Ale wcale nie musi on oznaczać braku ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie do implantacji zarodka.

Kiedy zrobić test ciążowy?

W organizmie kobiety hormon hCG pojawia się ok. 8 dni po zapłodnieniu, ale to jeszcze zbyt wcześnie, by wykonać domowy test ciążowy. Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one ciążę już po kilku dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy nie ma sensu robić testu przed terminem spodziewanej miesiączki. Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu, w którym oczekujesz okresu, czyli ok. 14 dni po owulacji. Jeśli nie wiesz, kiedy miałaś owulację, oblicz to w kalendarzu dni płodnych.

Jak wybrać test ciążowy?

W aptekach i drogeriach dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się sposobem wykonania. Na test płytkowy nanosi się krople moczu pipetą, test ciążowy strumieniowy podstawia się pod strumień moczu, a test paskowy zanurza się moczu zebranym do specjalnego pojemnika.

Testy ciążowe mają też różną czułość na hormon hCG w moczu. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi od 10mIU/ml do 25mlU/ml. Liczby oznaczają poziom hormonu hCG, jaki test jest w stanie wykryć w moczu (im mniejsza wartość wykrywalnego hormonu, tym wcześniej test wykryje ciążę).

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy