Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać domowy test ciążowy. Choć jest on najszybszym i najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, czy zostaniesz mamą, często to emocje biorą górę!
Dominika Bielas
Jak wykonać test ciążowy?
fot. Fotolia
Choć test ciążowy to najprostszy sposób, by sprawdzić, czy jest się w ciąży, warto wiedzieć, jak prawidłowo go wykonać. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę kupując test, a potem go wykonując, by uzyskać wiarygodny wynik.

Wybierz test i bądź cierpliwa

W aptekach i drogeriach dostępne są różne rodzaje testów, różnią się one sposobem wykonania (płytkowy, strumieniowy, paskowy), a także czułością. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi 10mIU/ml i 25mlU/ml. Ten pierwszy może wykryć ciąże dużo wcześniej niż ten o czułości 25mIU/ml. 

Zobacz też: Który test ciążowy jest najlepszy?

W organizmie hormon hCG pojawia się tuż po zapłodnieniu, a po kilku dniach jego obecność można wykryć w moczu lub krwi ciężarnej. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by wykonać domowy test ciążowy. Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one już ciążę już po 6 dniach, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Jak wykonać test?

Jeśli już masz zakupiony test (lub testy) na spokojnie przeczytaj ulotkę (każdego z nich) najlepiej dzień wcześniej. Na rynku dostępne są różne testy i choć ich działanie jest podobne, sposób wykonania testu może się nieco różnić. Dla wielu kobiet wykonanie testu to duże emocje i łatwo coś pomylić. Sprawdź również datę ważności testu ciążowego. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Pamiętaj także, że każdy test jest jednorazowy i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu. Pamiętaj, by wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, tzw. strumień początkowy. W ulotce wybranego testu przeczytasz np. ile kropli moczu wpuścić do okienka (w przypadku testu płytkowego), jak długo trzymać końcówkę testu pod strumieniem moczu (test strumieniowy), czy jak długo trzymać pasek w próbce moczu (paskowy). W ulotce zajdziesz także informację, po ilu minutach wynik jest wiarygodny.

Zobacz też: ​11 niezbędnych badań w ciąży

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreseczki oznaczają, że  na 99 proc. jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to plus lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny. Jeśli byłaś bardzo niecierpliwa, nie musi on oznaczać braku ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie doszło do implantacji zarodka.

Zobacz też: Oblicz, w którym tygodniu ciąży jesteś | Kalendarz ciąży
 
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy