Łuszczyca

Łuszczyca u dzieci: objawy, przyczyny, dieta, leczenie [ZDJĘCIA]

Łuszczyca u dzieci jest nieuleczalną chorobą skóry. Leczenie zmniejsza objawy w postaci czerwonych, przesuszonych plam na skórze np. dłoni czy głowy. Maści i kremy przepisane przez lekarza natłuszczają zmiany. Specjalista może zadecydować też o fototerapii.
Milena Oszczepalińska
Łuszczyca

Łuszczyca u dzieci wygląda podobnie, jak u dorosłych. Skóra dziecka zmagającego się z łuszczycą w miejscach dotkniętych chorobą przypomina łuski, jest przesuszona i mocno zaczerwieniona. Dzieci często krępują się odsłaniać choćby najmniejsze skrawki ciała, by nie pokazywać nieestetycznych czerwonych plam. Aby się ich pozbyć, najczęściej stosuje się maści. W przypadku dzieci zmagających się z łuszczycą konieczna jest wizyta u pediatry i dermatologa.

Spis treści:
1. Po czym poznać łuszczycę?
2. Jakie są objawy łuszczycy u dzieci?
3. Jakie są przyczyny występowania łuszczycy u dzieci?
4. W jakim stopniu łuszczycę u dzieci można wyleczyć?
5. Dieta przy łuszczycy
6. Czy łuszczycą można się zarazić?
7. Zdjęcia łuszczycy na różnych częściach ciała

​Czym jest  łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą skóry. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, to znaczy, że do jej powstania przyczynia się źle funkcjonujący układ odpornościowy, który reagując w nieprawidłowy sposób, próbuje zwalczać sam siebie, doprowadzając tym samym do choroby. Łuszczyca u dzieci pojawia się zazwyczaj najwcześniej około 10.roku życia, choć warto zaznaczyć, że może także wystąpić później, nawet w dorosłym życiu. 
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Jakie są objawy łuszczycy u dzieci?

Łuszczyca u dzieci daje charakterystyczne objawy w postaci czerwonych plam w różnych częściach ciała, np. na rękach, nogach, głowie, czyli w widocznych miejscach. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na:
  • łokciach,
  • dłoniach,
  • stopach,
  • kolanach,
  • owłosionej skórze głowy.

Łuszczyca u dzieci pojawia się także na twarzy i to właśnie w tym miejscu, występuje najwcześniej

Jakie są przyczyny występowania łuszczycy u dzieci?

Przyczyny występowania łuszczycy u dzieci  i u dorosłych nie są do końca znane. Według jednych teorii łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, a według innych jest chorobą dziedziczną. Łuszczyca u dzieci może także występować po infekcjach wirusowych takich jak: grypa, ospa lub angina, a także przy zapaleniach tj. zapalenie zatok lub zapalenie migdałków.

Leczenie łuszczycy u dzieci

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd nie znaleziono leków, które by ją całkowicie eliminowały. Można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć objawy łuszczycy u dzieci. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem, który przepisze stosowne maści i kremy z pochodną witaminy D. Skóra pokryta łuszczycą ze względu na znacznie wysuszenie wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia oraz odżywienia. Jeżeli dziecko zmaga się z problemem łuszczycy, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. 
W leczeniu tego problemu dermatologicznego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci stosuje się również fototerapię. Są to zabiegi polegające na naświetlaniu skóry. Dzięki nim łuszczyca jest dużo mniej widoczna. O tym czy nie ma przeciwwskazań, aby wykonać fototerapię, musi zadecydować lekarz.

Co powinny jeść dzieci chorujące na łuszczycę?

Badania dowodzą, że sposób żywienia, odgrywa istotną rolę w przebiegu leczenia łuszczycy. Rodzice dzieci, które chorują na łuszczycę, powinni zadbać o zbilansowaną dietę podopiecznego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, a dziecko nie ma alergii na wybrane produkty, to warto zastosować dietę ubogą w tłuszcze, a bogatą w witaminy. Naukowcy dowiedli, że łuszczyca najczęściej pojawia się u dzieci, które zmagają się z nadwagą. Tkanka tłuszczowa magazynuje energię i produkuje substancje, które wywołują stan zapalny. Redukcja masy ciała i wybór diety ubogoenergetycznej (diety o niskiej zawartości energii, bogatej w kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, charakteryzującej się zwiększoną ilością warzyw i owoców) prowadzą do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie i poprawiają stan skóry osób z łuszczycą.

Czy można się zarazić łuszczycą?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną – to znaczy, że nie można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt, np. podając rękę, czy korzystając z tych samych sztućców. Jeśli jednak chory zmaga się z łuszczycą głowy, ze względów higienicznych nie zaleca się korzystania z tych samych szczotek, czy grzebieni. Warto, aby dzieci zmagające się z łuszczycą nie rozdrapywały plamek, ani skaleczeń, ponieważ doprowadza to do powiększenia zmian skórnych. Z umiarem należy przebywać na słońcu, a kąpiel zamienić prysznicem. Dziecko nie powinno być narażane na częste zmiany temperatur, ponieważ może to dodatkowo wysuszać skórę i intensyfikować objawy łuszczycy. 

Łuszczyca na różnych częściach ciała: zdjęcia

Oto kilka zdjęć łuszczycy, które odzwierciedlają, jak poważny jest to problem dla osób dotkniętych tą chorobą skórną:
  • łuszczyca na łokciu
  • łuszczyca na dłoni:
  • łuszczyca na skórze głowy


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy