Jak poradzić sobie z łuszczycą?

Problem łuszczycy przysparza choremu wielu zmartwień choćby z uwagi na fakt, że jest to choroba nieuleczalna. Leczenie jest jednak konieczne, aby zmniejszyć nieestetyczne objawy w postaci czerwonych, przesuszonych plam na skórze np. dłoni czy głowy. Co warto stosować oprócz maści i kremów?
Łuszczyca

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą, która ma bardzo wyraźne, nieprzyjemne objawy, widoczne gołym okiem. Skóra chorego w miejscach dotkniętych chorobą przypomina łuski, jest przesuszona, mocno zaczerwieniona. Chorzy często krępują się odsłaniać choćby najmniejsze skrawki ciała, by nie pokazywać nieestetycznych czerwonych i wysuszonych plam. Oto kilka zdjęć łuszczycy, które odzwierciedlają, jak poważny jest to problem dla osób dotkniętych tą chorobą skórną:
  • łuszczyca na łokciu
  • łuszczyca na dłoni:
  • łuszczyca na skórze głowy
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą skóry. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, to znaczy, że do jej powstania przyczynia się źle funkcjonujący układ odpornościowy, który reagując w nieprawidłowy sposób, próbuje zwalczać sam siebie, doprowadzając tym samym do choroby. Łuszczyca daje charakterystyczne objawy w postaci czerwonych plam w różnych częściach ciała, np. na rękach, nogach, głowie, czyli w widocznych miejscach. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na:
  • łokciach,
  • dłoniach,
  • stopach,
  • kolanach,
  • owłosionej skórze głowy.
Chorym trudno jest je ukryć. Jak zatem leczyć tę chorobę autoimmunologiczną i czy jest szansa na całkowite pozbycie się nieestetycznych czerwonych przebarwień?

Leczenie łuszczycy

Niestety łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd nie znaleziono leków, które by ją całkowicie eliminowały. Można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć objawy łuszczycy. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który przepisze stosowne maści i kremy. Skóra pokryta łuszczycą ze względu na znacznie wysuszenie wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia oraz odżywienia. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie leków doustnych. Istnieją też różnego rodzaju domowe sposoby na łuszczycę, które również przynoszą zadowalające efekty. 

Od jakiegoś czasu w leczeniu tego problemu dermatologicznego stosuje się również fototerapię. Są to zabiegi polegające na naświetlaniu skóry. Dzięki nim łuszczyca jest dużo mniej widoczna.

Czego unikać, chorując na łuszczycę?

Chory powinien starać się dbać o jak najlepszą kondycję skóry, czyli nie tylko nawilżać ją od zewnątrz, ale też odpowiednio dbać o nią od wewnątrz. Należy unikać przede wszystkim alkoholu i papierosów, które mają zły wpływ na cały organizm, w tym również na skórę. Warto zadbać też o odpowiednio zbilansowaną dietę, ubogą w tłuszcze, a bogatą w witaminy. Choroba może też znacząco zmniejszyć swoje objawy, jeśli chory będzie unikał stresu.  
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu