wniosek 500 plus
fot. AdobeStock

Wniosek 500 plus – do kiedy składać w 2021 roku [Wniosek do druku]

Wniosek 500 plus w 2021 roku składamy w innych terminach niż w poprzednim roku. Prawo do tego świadczenia ma być ustalane na czas od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022. Od lutego można składać wnioski o 500 plus przez internet, od kwietnia także osobiście w urzędzie. Jeśli złożysz wniosek o 500 plus do końca kwietnia, pieniądze otrzymasz w czerwcu.
Karolina Stępniewska
wniosek 500 plus
fot. AdobeStock
Wniosek o 500 plus w 2021 można składać na dwa sposoby – przez internet lub tradycyjnie, drogą papierową (w pandemii to nie jest jednak najlepszy pomysł). Od terminu, w którym złożysz wniosek w tym roku zależy ciągłość utrzymania wypłat świadczenia. 

Spis treści:

Kiedy składać wniosek 500 plus w 2021

Wniosek o przyznanie 500 plus można składać w 2021 roku:
 • od 1 lutego – w przypadku ubiegania się o świadczenie drogą elektroniczną,
 • od 1 kwietnia – w przypadku wniosków wypełnianych w formie papierowej.

Na ich podstawie świadczenie będzie przysługiwało na nowy okres zasiłkowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku.

Te same terminy obowiązują w 2021 roku w przypadku składania wniosków o świadczenie Dobry Start (czyli tzw. wyprawkę szkolną), co oznacza, że oba wnioski można złożyć jednocześnie.
Świeżo upieczeni rodzice mają na złożenie wniosku 500 plus 3 miesiące od przyjścia dziecka na świat. Jeżeli złożą wniosek w tym terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Wniosek 500 plus – termin złożenia wniosku a termin wypłaty świadczenia

Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz wypłaty pieniędzy zależy od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus. I tak:

 • wniosek złożony do 30 kwietnia 2021 – wypłata do 30 czerwca 2021,
 • wniosek złożony w maju 2021 – wypłata do 31 lipca 2021,
 • wniosek złożony w czerwcu 2021 – wypłata do 31 sierpnia 2021,
 • wniosek złożony w lipcu 2021 – wypłata do 30 września 2021,
 • wniosek złożony w sierpniu 2021 – wypłata do 31 października 2021.
Jeśli złożysz wniosek o 500 plus do końca kwietnia, zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia (pieniądze otrzymasz w czerwcu). Jeśli wniosek wpłynie w maju, pieniądze pojawią się na Twoim koncie dopiero w lipcu. 

Wniosek 500 plus online lub drogą tradycyjną

Aby otrzymać świadczenie, musisz prawidłowo wypełnić wniosek 500 plus (jedynie złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku uprawnia do otrzymania świadczenia).

Wnioski 500 plus można składać:
 • przez internet – poprzez ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia (trzeba założyć konto); Platformę Usług Elektronicznych ZUS (trzeba założyć indywidualny profil) albo za pomocą bankowości elektronicznej;
 • drogą papierową – np. w urzędzie miasta, gminy, w ośrodku pomocy społecznej – listem poleconym przez Pocztę Polską, ale uwaga: nazwa organu, do którego kierujesz wniosek, musi być zgodna z twoim adresem zamieszkania.

Jak wypełnić wniosek o 500 plus na dziecko

Od 2019 roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu formularz jest prostszy i krótszy. Wniosek 500 plus ma tylko 4 strony (kiedyś było ich 9). Jego wypełnienie nie jest trudne, należy tylko pamiętać o kilku kwestiach:

Cześć 1. wniosku 500 plus

Tu podajesz dane osoby ubiegającej się o świadczenie (czyli dane rodzica).
 • Koniecznie wypełnij wszystkie pola (m.in. PESEL, imię i nazwisko wnioskodawcy, pełny adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo);
 • adres zamieszkania – podajesz faktyczne miejsce, w którym mieszkasz na co dzień, a nie adres zameldowania.
Wypełniając wniosek 500 plus, pamiętaj o podaniu adresu e-mail. Dzięki temu szybciej dotrze do ciebie informacja potwierdzająca przyznanie świadczenia. Jeżeli nie masz poczty elektronicznej – taką informację otrzymasz w urzędzie.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Cześć 2. wniosku 500 plus

Tu podajesz dane dziecka lub dzieci, dla których ubiegasz się o przyznanie świadczenia.
 • Wpisujesz dane dziecka/dzieci, na które należy się świadczenie; pamiętaj o podaniu wszystkich wymaganych informacji (PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo itd.);
 • podaj numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymywać pieniądze;
 • pamiętaj o podpisie, dacie i miejscu wypełnienia wniosku;
 • podaj dane członków twojej rodziny (dziecka, współmałżonka) przebywających poza granicami Polski – imię i nazwisko, PESEL, kraj pobytu wraz z adresem zamieszkania, okres pobytu, nazwę i adres pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju – chodzi o to, aby osoby mieszkające za granicą i tam pobierające świadczenia na dzieci nie otrzymywały już 500 plus w Polsce.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o 500 plus?

Ponieważ próg dochodowy został zniesiony, nie ma już potrzeby dołączania żadnych dokumentów do wniosku o przyznanie świadczenia 500 plus. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wnioskujący rodzic jest po rozwodzie - wtedy należy dołączyć wyrok sądu ustalający miejsce zamieszkania dzieci (można także przesłać go jako załącznik, składając wniosek przez internet).

Wniosek o 500 plus – wzór do druku

Jeśli zamierzasz złożyć wniosek osobiście lub wysłać pocztą, kliknij w obrazek, pobierz i wydrukuj wniosek 500 plus:
 
Wniosek 500 plus do druku

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy