wniosek 500 plus
fot. Adobe Stock

Nowy wniosek 500 plus od 1 lipca 2019 - jak prawidłowo wypełnić? [WNIOSEK DO DRUKU]

Od 1 lipca 2019 roku wypełniasz nowy wniosek o 500 plus. Zobacz, jak to zrobić, aby jak najszybciej dostać pieniądze! Pobierz wniosek i wydrukuj go.
Karolina Stępniewska
wniosek 500 plus
fot. Adobe Stock
Już od 1 lipca 2019 roku rodzice mogą składać wnioski w programie Rodzina 500 plus na nowych zasadach. Świadczenie, niezależnie od dochodów rodziny, przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli także na pierwsze dziecko. Dzięki zmianom z 500 plus skorzysta ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory. Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek bez błędów, aby nie opóźnić przyznania świadczenia 500 plus i nie dostać wezwania do poprawienia wniosku.

Złóż wniosek online lub drogą tradycyjną

Aby otrzymać 500 złotych na dziecko, musisz prawidłowo wypełnić wniosek o 500 plus. Jedynie złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku uprawnia do otrzymania świadczenia. Wnioski o 500 plus składa się:
 • przez internet – za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl – trzeba założyć konto); Platformę Usług Elektronicznych ZUS (trzeba założyć indywidualny profil) lub bankowości elektronicznej;
 • drogą tradycyjną, papierową – np. w urzędzie miasta, gminy, w ośrodku pomocy społecznej;
 • wysyłając list polecony Pocztą Polską.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko?

Od 1 lipca 2019 roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu elektroniczny formularz jest prostszy i krótszy. Wniosek o 500 plus ma tylko 4 strony (kiedyś było ich 9). Jego wypełnienie nie jest trudne, trzeba tylko pamiętać o następujących rzeczach:
 • nazwa organu, do którego kierujesz wniosek, musi być zgodna z twoim adresem zamieszkania;
 • CZĘŚĆ 1 WNIOSKU: tu podajesz dane osoby ubiegającej się o świadczenie (czyli dane rodzica);
 • koniecznie wypełnij wszystkie pola (m.in. PESEL, imię i nazwisko wnioskodawcy, pełny adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo);
 • adres zamieszkania - podajesz faktyczne miejsce, w którym mieszkasz na co dzień, a nie adres zameldowania;
Wypełniając wniosek, pamiętaj o podaniu adresu e-mail. Dzięki temu szybko dotrze do ciebie informacja potwierdzająca przyznanie świadczenia. Jeżeli nie masze poczty elektronicznej – taką informację otrzymasz w urzędzie.
 • CZĘŚĆ 2 WNIOSKU - tu podajesz dane dziecka lu dzieci, dla których ubiegasz się o przyznanie świadczenia;
 • wpisujesz dane dziecka/dzieci, na które należy się świadczenie; pamiętaj o podaniu wszystkich wymaganych informacji (PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo itd.)
 • podaj numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymywać pieniądze;
 • pamiętaj o podpisie, dacie i miejscu wypełnienia wniosku;
 • podaj dane członków twojej rodziny (dziecka, współmałżonka) przebywających poza granicami Polski - imię i nazwisko, PESEL, kraj pobytu wraz z adresem zamieszkania, okres pobytu, nazwę i adres pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju - chodzi o to, aby osoby mieszkające za granicą i tam pobierające świadczenia na dzieci nie otrzymywały już 500 plus w Polsce.

Wniosek o 500 plus do druku

Kliknij w obrazek, pobierz i wydrukuj wniosek o 500 plus:
 
 

Od 1 lipca nowe zasady i kryteria 500 plus

Od 1 lipca 2019 roku w programie Rodzina 500 plus zaszły zasadnicze zmiany. Przede wszystkim zniknęło kryterium dochodowe, dzięki czemu wszystkie rodziny z jednym dzieckiem otrzymują 500 złotych. Ponadto:
 • od 1 lipca 2019 roku wnioski można składać w formie elektronicznej - za jednym razem złożysz je na pierwsze dziecko i na kolejne dzieci, na nowy okres zasiłkowy, który obecnie trwa do końca września 2019 roku;
 • od 1 sierpnia 2019 roku w formie papierowej.
 • wydłużono okres zasiłkowy - rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, będą mieć zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 roku, czyli przez 23 miesiące. Rodzice po raz kolejny będą składać wnioski o 500 plus dopiero w lutym 2021 roku (na okres zasiłkowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku);
 • będzie więcej czasu na złożenie wniosku - świeżo upieczeni rodzice będą mieć na to 3 miesiące; jeżeli złożą wniosek w takim terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Kiedy realizacja wniosków o 500 plus?

Rząd zapewnia, że rodziny, które złożą wnioski na początku lipca przez internet, dostaną pieniądze jeszcze w lipcu. Urzędnicy będą mieć 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Może się więc zdarzyć, że 500 plus wpłynie na konto dopiero pod koniec października. Ale wtedy rodzic dostanie wyrównanie od lipca - czyli otrzyma 1500 złotych na dziecko.

Aby uniknąć kumulacji wniosków, rząd zapisał w zmianie ustawy gwarantowany trzymiesięczny okres ich rozpatrywania. Oznacza to, że jeżeli:
 • złożysz wniosek w okresie lipiec-sierpień - dostaniesz świadczenie z wyrównaniem od lipca (na pierwsze dziecko), najpóźniej do 31 października;
 • złożysz wniosek we wrześniu - otrzymasz pieniądze z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada;
 • złożysz wniosek w październiku - dostaniesz 500 plus z wyrównaniem jedynie od października, najpóźniej do 31 grudnia.
Pamiętaj! Kto się spóźni i złoży wniosek dopiero w październiku, nie otrzyma wyrównania pieniędzy za lipiec, sierpień i wrzesień.
 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi!

Wzmacniamy odporność