Wniosek 500 plus
fot. AdobeStock

Kiedy składać wniosek o 500 plus w 2020 r. Jak poprawnie go wypełnić? [Wniosek do druku]

Nie każdy musi składać wniosek o 500 plus w 2020 roku. Rodzice, którzy zrobili to między lipcem a grudniem 2019, mają zapewnione świadczenie do maja 2021.
Karolina Stępniewska
Wniosek 500 plus
fot. AdobeStock
Od ubiegłego roku pieniądze z programu 500 plus, niezależnie od dochodów rodziny, przysługują na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli także na pierwsze dziecko. Wniosek o świadczenie można składać na dwa sposoby – przez internet lub tradycyjnie, drogą papierową. W 2020 roku nie wszyscy muszą składać wnioski o 500 plus, ponieważ obowiązuje wydłużony okres zasiłkowy. Wyjaśniamy, co to znaczy i kiedy należy złożyć wniosek, jeśli jednak musisz to zrobić.

Spis treści:

Kiedy składać wniosek o 500 plus 2020?

W ubiegłym roku zmieniono okres zasiłkowy. Rodzice, którzy złożyli wnioski po 1 lipca 2019, mają zagwarantowane wypłatę 500 plus do końca maja 2021 roku. To oznacza, że przez cały 2020 rok nie muszą ponownie ubiegać się o to świadczenie.

Po raz kolejny wnioski o przyznanie 500 plus trzeba będzie składać:
  • od 1 lutego 2021 roku – w przypadku ubiegania się o świadczenie drogą elektroniczną;
  • od 1 kwietnia 2021 roku – w przypadku wniosków wypełnianych w formie papierowej.

Na ich podstawie świadczenie będzie przysługiwało na okres zasiłkowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku.
W 2020 roku wniosek świadczenie 500 plus muszą złożyć jedynie ci rodzice, których dziecko urodziło się w tym roku i w związku z tym wcześniej nie ubiegali się o pieniądze z programu. Świeżo upieczeni rodzice mają na to aż 3 miesiące od przyjścia dziecka na świat. Jeżeli złożą wniosek w tym terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Wniosek o 500 plus online lub drogą tradycyjną

Aby otrzymać 500 złotych na dziecko, musisz prawidłowo wypełnić wniosek o 500 plus (jedynie złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku uprawnia do otrzymania świadczenia).

Wnioski o 500 plus można składać:
  • przez internet – za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia (należy założyć konto); Platformę Usług Elektronicznych ZUS (wymaga założenia indywidualnego profilu) lub bankowości elektronicznej;
  • drogą papierową – np. w urzędzie miasta, gminy, w ośrodku pomocy społecznej, listem poleconym przez Pocztę Polską.

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko?

Od ubiegłego roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu elektroniczny formularz jest prostszy i krótszy. Wniosek o 500 plus ma tylko 4 strony (kiedyś było ich 9). Jego wypełnienie nie jest trudne, należy tylko pamiętać o kilku kwestiach:

Nazwa organu, do którego kierujesz wniosek, musi być zgodna z twoim adresem zamieszkania

CZĘŚĆ 1 WNIOSKU

Tu podajesz dane osoby ubiegającej się o świadczenie (czyli dane rodzica).
  • Koniecznie wypełnij wszystkie pola (m.in. PESEL, imię i nazwisko wnioskodawcy, pełny adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo);
  • adres zamieszkania - podajesz faktyczne miejsce, w którym mieszkasz na co dzień, a nie adres zameldowania.
Wypełniając wniosek, pamiętaj o podaniu adresu e-mail. Dzięki temu szybko dotrze do ciebie informacja potwierdzająca przyznanie świadczenia. Jeżeli nie masze poczty elektronicznej – taką informację otrzymasz w urzędzie.

CZĘŚĆ 2 WNIOSKU

Tu podajesz dane dziecka lu dzieci, dla których ubiegasz się o przyznanie świadczenia.
  • Wpisujesz dane dziecka/dzieci, na które należy się świadczenie; pamiętaj o podaniu wszystkich wymaganych informacji (PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo itd.)
  • podaj numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymywać pieniądze;
  • pamiętaj o podpisie, dacie i miejscu wypełnienia wniosku;
  • podaj dane członków twojej rodziny (dziecka, współmałżonka) przebywających poza granicami Polski - imię i nazwisko, PESEL, kraj pobytu wraz z adresem zamieszkania, okres pobytu, nazwę i adres pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju - chodzi o to, aby osoby mieszkające za granicą i tam pobierające świadczenia na dzieci nie otrzymywały już 500 plus w Polsce.

Zobacz także: Świadczenie 500 plus do poprawy? Propozycji zmian jest wiele, co zrobi rząd?

Wniosek o 500 plus do druku

Kliknij w obrazek, pobierz i wydrukuj wniosek o 500 plus:
 
Wniosek o 500 plus do druku

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy