Gotowanie z dzieckiem
fot. AdobeStock

Czym zająć dzieci przed świętami, by przygotowania szły sprawnie? Podpowiadamy

Wybieranie i kupowanie prezentów, porządki no, a potem gotowanie, pieczenie... Większość z tego (jak nie wszystko) na matczynej głowie. Jak opanować sytuację i nie zwariować? Są na to sposoby!
Dominika Bielas
Gotowanie z dzieckiem
fot. AdobeStock
Daj na luz! Łatwo powiedzieć? Może i tak, ale to często my same "podkręcamy sobie śrubę". Przede wszystkim zastanów się, do których zadań możesz oddelegować innych członków rodziny. Starsze dzieci i mąż z pewnością świetnie poradzą sobie z porządkami czy zakupami. Rozważ również zakupy przez internet. Zastanów się, czy koniecznie każda paczka musi być zapakowana w papier (choć ma to swój urok). Jeśli brak ci na wszystko czasu, może w tym roku postawić na torebki? Maksymalnie spróbuj ułatwić sobie życie. Bo przecież nie chodzi o umęczenie się przed świętami.

Z dziećmi niewykonalne? Niekoniecznie!

Pozostaje jeszcze kwestia gotowania. Oczywiście zawsze możesz włączyć dzieciom TV czy dać kolorowanki, by się "czymś" zajęły, jednak czy to o to chodzi, by mieć je "z głowy"? Gorąco zachęcamy do rodzinnych przygotowań. Dlaczego? Bo naprawdę warto. Dzięki temu stworzycie przepiękne wspomnienia na lata. Na początku uprość maksymalnie listę rzeczy do ugotowania i upieczenia, a potem zastanów się, czy np. nie możesz wybrać prostszego przepisu na sernik lub makowiec. Choć dziecko w kuchni to olbrzymi chaos, to mogą to być równie przyjemne chwile zarówno dla malucha, jak i dla ciebie. Małe dzieci często same rwą się do pomocy, a to my dorośli chcemy zrobić lepiej szybciej, sprawniej. Chyba nie do końca o to chodzi w tym świątecznym czasie.

Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

Dobrych stron jest naprawdę wiele: to matematyka w praktyce - nauka odmierzania, ważenia, odliczania przyda się dziecku z pewnością, a przy okazji jest to świetna zabawa. Wspólne gotowanie to zdobywanie zdrowych nawyków żywieniowych. Malec jednocześnie uczy się szacunku do jedzenia, poznaje składniki i docenia posiłki. Wasze kuchenne rewolucje będą świetną okazją do rozwijania motoryki mniejszej (to przyda się później przy nauce pisania), a także wpłyną pozytywnie na rozwój sensoryczny dziecka. Przy wspólnym gotowaniu ucz dziecka higieny i bezpieczeństwa. Maluch jest za mały? Nic z tych rzeczy! Nie ma dziecka, które nie lubiłoby się pobawić mamusinymi garnkami, czy ubabrać się w mące.
 
[content:0_26420,0_26417,0_26410,8_308:ECVideo]
  Zanim maluch wkroczy do kuchni
  • Zadbaj o bezpieczeństwo i przygotuj odpowiednio stanowisko do pracy. W zasięgu dziecięcych rąk nie może znajdować się gniazdko, ostre noże, ruchome urządzenia miksery, krajalnice, które dziecko może zrzucić lub się skaleczyć. Miejsce dla dziecka powinno być z dala od piekarnika i płyty kuchenki.
  • Miła i spokojna atmosfera to podstawa. Wspólne gotowanie ma sens, jeśli robicie to bez pospiechu. Zaplanuj pracę, tak czas byście się nie musieli nigdzie spieszyć, bo praca z maluchem może potrwać dłużej.
  • Dostosuj zadanie do wieku dziecka. Mniejsze dzieci mogą przesypywać, mieszać i zdobić, natomiast starsze odmierzać składniki, wałkować, wycinać foremkami, ubijać trzepaczką czy próbować trzeć na tace. Pamiętaj, doceń malucha za pracę, a nie tylko za rezultat. To korzystnie wpłynie na jego poczucie własnej wartości.

Wspólne pieczenie i gotowanie to idealny czas na spędzenie czasu razem - na miłe rozmowy, żarty i wspomnienia, nie tylko od święta.
 

 
Redakcja poleca: Jak zrobić pierniczki na Boże Narodzenie
Robienie pierniczków na święta to wspaniała zabawa. Obejrzyj film i zachęć rodzinę do wspólnego pieczenia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy