higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka

Z higieną za pan brat, czyli jak zachęcić dziecko do dbania o higienę

Wiadomo, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Jednak każdy smyk musi się w końcu nauczyć podstawowych zasad dbania o siebie. Sprawdź, jak mu to ułatwić.
higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka
Malec sam z siebie nie będzie się troszczył o to, by być czystym. Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko przyswoiło sobie codzienne zabiegi higieniczne, zadanie nauczenia go ich weź na siebie.

Bajka z morałem

Przedszkolak chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach, które siedzą przyczajone na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła.
Pamiętaj: Opowiadając malcowi o zarazkach i bakteriach, łatwo go wystraszyć. Bądź więc delikatna, opisując choróbska, jakie mogą spowodować.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Tak jak bohaterzy

Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego przedszkolaka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”.
Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania malca, niż wytykać złe.

Dobry przykład

Wydaje ci się, że przestrzegasz zasad higieny? Pewnie tak, ale może czasem o nich zapominasz? Albo wykonujesz je mimochodem, na odczepnego? Zwróć na to uwagę i od dziś po spacerze razem wchodźcie do łazienki umyć ręce, a wieczorne szybkie mycie zębów przed położeniem się do łóżka zamień na wspólne z maluchem, wcześniejsze szorowanko (będzie to motywacja, by już więcej tego wieczora nic nie jeść:).
Pamiętaj: Dobrze, jeśli twój nowy zwyczaj wspólnego dbania o higienę przejmą pozostali domownicy.

Morze atrakcji

Oto sposób na to, by nawet zagorzałego przeciwnika kąpieli zamienić w jej miłośnika. Postaraj się, by w wannie zawsze czekały na dziecko niespodzianki: nowa maszynka do puszczania baniek, pojemniczki do nalewania wody, fajna łódka itd.
Pamiętaj: Jeśli dziecko boi się mycia głowy prysznicem, nie przekonuj go do niego na siłę. Może sposobem na oswojenie takiego mycia będzie kąpiel pod wodospadem, czyli w kabinie prysznicowej?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy