Co zrobić, by niejadek zjadł (nie tylko) obiadek? Wypróbuj te sposoby! [WIDEO]

Dziecka marudzącego nad talerzem doświadczył chyba każdy rodzic. Jednak są na takich delikwentów sposoby! Karą, prośbą czy groźbą - jak do zjedzenia zdrowego posiłku nakłaniają dzieci rodzice? Przekonajcie się sami.
Aż 65 procentom dzieci zdarza się marudzić przy posiłkach, wynika z badania przeprowadzonego w tym roku na zlecenie marki Beko. Wyniki te zupełnie nie zaskakują, bo każdy z nas najpewniej przerobił to choć raz walkę ze swoim dzieckiem. Jednak rodzice mają swoje sposoby. Które z nich najbardziej skutkują? 

Sposób na niejadka

Oczywiście chodzi nie tylko to, by maluch cokolwiek zjadł, ale by zjedzony posiłek był zdrowy i pożywny. O to kilka metod stosowanych przez rodziców:
  • wspólne gotowanie - Dzieci na ogół bardzo lubią pomagać w kuchni. Wszak gotowanie przypomina odkrywcze, pełne zabawy eksperymenty. Efekt końcowy natomiast zawsze budzi ich ciekawość. Jeśli zaangażujemy swoją pociechę do przygotowania pełnowartościowego dania, z pewnością chętnie spróbuje swojego dzieła.
  • ładny talerz - Kluczem do sukcesu jest kolorowy talerz, a prawie połowa rodziców przyznaje, że atrakcyjna kompozycja na talerzu zwiększa szanse na to, że ich dziecko chętnie po nie sięgnie. Choć to pracochłonna metoda to warto ją przetestować. Jeśli w układanie takich zabawnych kompozycji włączymy naszą pociechę, radość ze zdrowego jedzenia będzie jeszcze większa!
  • wybór - bunt malucha może się przejawiać także przy stole. Przedszkolak potrzebuje możliwości wyboru, więc to dążenie dzieci do decydowania o sobie można również wykorzystać w kuchni. Dzięki temu maluch będzie miał poczucie, że nie wszystko mu narzucamy.
  • podstęp - to jest metoda, którą bardzo często stosują rodzice niejadków. Do rodzicielskich trików należą m.in. ukrywanie warzyw w potrawach, które lubi dziecko, nagradzanie malucha za zjedzony zdrowy posiłek czy odwracanie uwagi. Sprytnym zabiegiem jest serwowanie potraw, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się ze zdrową żywnością, a jednak mają wiele zdrowych składników.
  • autorytety - Maluchy często łatwiej przekonać do jakiejś racji, jeśli widzą, że popiera ją ich idol.

Jak zachęcić dziiecko do jedzenia?

Źródło: mat. prasowe

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy