Mycie zębów u dziecka
fot. Fotolia

Jak przez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów

Twoje dziecko niechętnie podchodzi do tematu mycia zębów? Podpowiadamy, jak poprzez zabawę wprowadzić zasady mycia zębów.
Małgorzata Malinowska
Mycie zębów u dziecka
fot. Fotolia
Z regularnego mycia zębów nie wolno rezygnować. Jeśli teraz wpoisz dziecku zasady mycia zębów, to ono tę naukę przeniesie do dorosłego życia. Podpowiadamy, jak poprzez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów:
  • Wybierz się z dzieckiem do sklepu i pozwól malcowi samemu wybrać sobie szczoteczkę i pastę do zębów. Dziecko, które samo dokonuje wyborów chętniej będzie sięgało po ulubioną szczoteczkę i pastę, której smak mu odpowiada.
  • Myjcie zęby wspólnie. Nikt nie lubi, jak ktoś stoi nad nim i sprawdza, czy coś zrobił. Dlatego urządzajcie sobie rodzinne mycie zębów. Pozwólcie, żeby maluch nałożył wam pastę na szczoteczki i nalał wodę do kubeczków. Będzie to dla niego fajna zabawa.
  • Jeśli mycie zębów u twojego dziecka wygląda tak, że wkłada szczoteczkę z pastą i od razu ją wypluwa, weź do łazienki minutnik i nastaw go na 3 minuty, mówiąc dziecku, że dopóki nie zadzwoni to myjemy ząbki. Dziecko zaabsorbowane czekaniem na dzwonek, nie zauważy kiedy minął czas szczotkowania.
Polecamy: Gadżety, które ułatwią rodzicom życie
  • Jeśli dziecko nie sięga lustra, kup specjalny stołeczek, żeby mogło obserwować się w lusterku. Możecie wtedy wszyscy robić śmieszne minki w trakcie szczotkowania. Stołeczek taki sprawdzi się również przy myciu rąk.
  • Pozwól dziecku, żeby umyło ci ząbki. Możesz wymyślić taką zabawę, że maluch myje zęby mamie, mama tacie i na odwrót. Taka interakcja będzie dla dziecka fajną zabawą.
  • Zgaś światło w łazience i na przykład oświetlaj małą latarką ząbki dziecka stojącego przed lustrem. To naprawdę niezła frajda dla malucha.
  • Zachęć dziecko do zabawy w mycie zębów swoich misiów, lalek, czy innych zabawek. Jeśli maluch karmi, czy ubiera swoje ulubione zabawki, to dlaczego ma im nie myć ząbków?
Polecamy: Poznaj zabawy dla dziecka bez udziału zabawek
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy