mity o płodności
fot. Fotolia

8 mitów o płodności: w to nie wierz, jeśli chcesz mieć dziecko!

Za drugim razem łatwiej jest zajść w ciążę, syrop na kaszel zwiększa płodność… To tylko niektóre z mitów, w które są w stanie uwierzyć pary starające się o dziecko. Sprawdź, co jeszcze pojawiło się w naszym zestawieniu.
Martyna Pstrąg
mity o płodności
fot. Fotolia
Na forach internetowych możemy znaleźć porady na wszystko - od tego, jaki partner najlepiej nadaje się na męża, po dyskusje na temat tego, jak zajść w ciążę i jakie domowe sposoby pomogą na niepłodność.
Oto zestawienie krążących po sieci ciekawych mitów, które dotyczą płodności:

Mit 1: Płodność u kobiet trwa obecnie dłużej niż kiedyś

Żyjemy w czasach, w których ludzie na świecie żyją dłużej niż nawet jeszcze 100 czy 200 lat temu. Wraz z tym zjawiskiem, wzrosło też przekonanie, że z wiekiem wydłużył się okres, w którym kobieta może zajść w ciążę – bez towarzyszących ciąży problemów, powikłań itp.
Mimo tego, że kobiety wyglądają młodziej, to wygląd nie ma wpływu na przedłużenie płodności. Po 45. roku życia szanse na zajście w ciążę wynoszą zaledwie 20-30 %, a wraz z każdym kolejnym rokiem – szanse są coraz mniejsze.
 
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Mit 2: Płodność kobiety najlepsza jest około 30-stki

To mit! Płodność u pań stopniowo spada zaraz po przekroczeniu przez kobietę 20. roku życia. Jednak kobiety w dzisiejszych czasach często nie są gotowe na młode macierzyństwo i decydują się na nie dopiero mniej więcej po 30. urodzinach. Pamiętaj jednak, że im wcześniej, tym łatwiej – zajść w ciążę, a potem znieść jej ciążowe bolączki.
 

Mit 3: Niepłodność to tylko problem kobiet

Bzdura! Tylko 40% problemów z płodnością wynika z zaburzeń owulacyjnych, choroby jajowodów lub innych dolegliwości, które dotyczą wyłącznie kobiet. Reszta to wynik zbyt słabej ruchliwości plemników lub ich niewielkiej ilości w spermie.
 

Mit 4: Wzrost temperatury ciała = idealny moment na poczęcie

Nie zawsze wspomniany wzrost świadczy o owulacji – dlatego ta metoda planowania dziecka często zawodzi. Zamiast zwróć uwagę na obserwowanie regularności cyklu oraz długość jego trwania. Największe szanse na zajście w ciążę są w okolicach połowy cyklu.
 

Mit 5: Pragniesz dziecka? Seks wyłącznie w dni płodne!

Żywotność plemników w ciele kobiety wynosi około 6 dni. Oznacza to, że jeśli kochaliście się przed owulacją, to również macie szansę na dziecko. Ograniczając się tylko do dni płodnych, zmniejszamy nasze szanse na ciążę.
 

Mit 6: Syrop na kaszel zwiększa płodność

Istnieje przekonanie, że syrop, który rozrzedza śluzówkę w gardle, wpływa również na gęstość śluzu w pochwie, co zwiększa szansę na zajście w ciążę. Nie jest to do końca nieprawda, ale żeby tak się stało, należałoby wypić takiego syropu na kaszel taką ilość, że spokojnie można byłoby go przedawkować i trafić do szpitala.
 

Mit 7: Podczas karmienia piersią, kobieta nie może zajść w drugą ciążę

To jedna z metod antykoncepcji młodych mam, która zawodzi. Do niedawna uważano, że prolaktyna, która jest hormonem wydzielanym przez mózg mamy karmiącej, chroni przed ciążą, bo dzięki niej poziom płodności spada - wywołana zostaje tzw. niepłodność laktacyjna.
To nieprawda - laktacja i karmienie dziecka piersią nie chronią przed zajściem w kolejną ciążę!
 

Mit 8: Za drugim razem zawsze jest łatwiej…

... łatwiej zajść w ciążę, znieść bolączki ciążowe, a potem – prościej urodzić...
To nieprawda, przynajmniej jeśli chodzi o to pierwsze. Może zdarzyć się tak, że kobieta, która na początku miała problemy z zajściem w ciążę, przy drugim dziecku zobaczy dwie kreski na teście dosyć szybko, ale nie ma na to 100-procentowej pewności. Ciąża to potwierdzenie w tym samym czasie płodności kobiety i mężczyzny, a to może się zmieniać w czasie i za drugim razem, może być również o wiele trudniej.
 
Zobacz też: Porady na temat płodności. Chcą być hitem a są zwykłym mitem!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy