kobieta, lekarz, ginekolog, ciąża po 40, późne macierzyństwo
fot. Fotolia

Jak się przygotować do ciąży po 40.?

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Jak się do tego przygotować? Jakie badania koniecznie trzeba zrobić przed ciążą w dojrzałym wieku?
Joanna Karwat
kobieta, lekarz, ginekolog, ciąża po 40, późne macierzyństwo
fot. Fotolia
Jak zajść w ciążę po 40.? Takiego pytania nie zadawały sobie nasze babcie i mamy, bo kiedyś większość kobiet decydowała się na dziecko na długo przed przed 30. A jak jest dziś? Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. Małgorzata Kożuchowska urodziła synka, gdy miała 43 lata. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50. aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je spotkać. Późne macierzyństwo wybierają nie tylko gwiazdy z pierwszych stron gazet. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które decydują się na to, by zajść w ciążę po 40. Jaka jest tego przyczyna?

Decyzja, by zajść w ciążę po 40.

- Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić płodność, możliwość posiadania potomstwa i ułóżenie planu jak się przygotować do ciąży. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.
 

Statystyki są bezwzględne. Wcale nie jest łatwo zajść w ciążę po 40., a już na pewno w wieku 45 lat. Taką szansę ma tylko 5% kobiet.
– W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna.
Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania. Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę po 40.
Przeczytaj: Badania genetyczne przed ciążą
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Przygotowania do ciąży po 40. - badania

Jeśli bierzesz na stałe jakieś leki, powinnaś porozmawiać z lekarzem o tym, czy przed zajściem w ciążę trzeba je odstawić lub zmienić na inne. Jeśli zmagasz się z otyłością (oblicz swój wskaźnik BMI), nie masz już dość czasu na kurację odchudzającą, ale możesz opracować z dietetykiem zdrowy jadłospis na najbliższe miesiące. To dobre rozwiązanie, bo specjalista podpowie, jakie produkty wspomagają płodność, a gdy już zajdziesz w ciążę, opracuje zdrową dietę, dzięki której wzmocnisz siebie i dziecko. Organizm może nie znieść ciąży tak dobrze, jak ciało młodej dziewczyny, dlatego trzeba ułatwić mu to zadanie, dostarczając wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Zanim zajdziesz w późną ciążę, zastanów się, jak chcesz rozwiązać kwestię swojego zatrudnienia.
– Czterdziestoletnia kobieta w ciąży powinna pójść na zwolnienie lekarskie – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek. – Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie.
Poznaj swoje prawa w ciąży i po porodzie

Ciąża po 40. - wizyty kontrolne u lekarza

Pierwsze tygodnie ciąży u kobiety po 40. są najważniejsze. Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego.
– Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej – zauważa dr n. med. Wojciech Gontarek. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas - kluczowy jest okres do 12. tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.

Po 12. tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi USG, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię.
– Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr n. med. Wojciech Gontarek. – Później zgłaszają się do mnie obowiązkowo co dwa tygodnie.
Zobacz też: Kalendarz ciąży Mamotoja.pl!
 
Doładuj
Przeładuj