Jak zameldować dziecko
fot. Adobe Stock

Jak zameldować dziecko: przez internet i w urzędzie? Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby zameldować dziecko, musisz złożyć formularz przez internet albo udać się do urzędu gminy. Meldunek dziecka po porodzie to procedura, którą robi się z urzędu, w trakcie sporządzania aktu urodzenia. Można też zameldować dziecko na pobyt czasowy. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do zameldowania dziecka.
Magdalena Drab
Jak zameldować dziecko
fot. Adobe Stock
Jak zameldować dziecko – wielu rodziców po narodzinach dziecka zadaje sobie to pytanie, martwiąc się, że to skomplikowana czynność. Niepotrzebnie: dziecko otrzymuje meldunek z urzędu podczas sporządzania aktu urodzenia. Trzeba tylko wybrać odpowiedni adres zameldowania w czasie rejestracji noworodka. A jak melduje się dziecko urodzone za granicą i czy można zameldować dziecko na pobyt czasowy? Wyjaśniamy.

Jak zameldować dziecko?

Meldunek dziecka po porodzie odbywa się z urzędu. Podczas rejestracji dziecka (przez internet bądź w USC) trzeba podać jego adres zameldowania. Powinien to być adres zameldowania stałego lub czasowego rodziców. W przypadku, gdy rodzice mieszkają osobno, wybierz adres zameldowania tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie będzie mieszkało. Przygotuj następujące dane:
 • nazwa miasta;
 • nazwa ulicy;
 • numer domu i lokalu;
 • nazwa województwa i/lub gminy;
 • kod pocztowy.

Można też zameldować dziecko w USC podczas osobistej rejestracji dziecka (lub w urzędzie gminy, na której terenie mieszkacie). W obu przypadkach zameldowania dziecka dokonuje rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny sprawujący opiekę w miejscu wspólnego pobytu (dotyczy to dzieci w wieku 0-18 lat).

Warto wiedzieć, że zameldowanie dziecka po porodzie na pobyt czasowy także odbywa się z urzędu – robi to kierownik urzędu stanu cywilnego. Pobyt czasowy dziecka jest ustalany w miejscu zameldowania czasowego rodziców (jeśli nie mają oni zameldowania na pobyt stały).
Uwaga, warunkiem zameldowania dziecka w trakcie sporządzania aktu urodzenia jest posiadanie obywatelstwa polskiego przez rodziców oraz urodzenie dziecka na terenie Polski.

Dokumenty potrzebne do zameldowania dziecka

Do zameldowania dziecka po porodzie nie potrzeba żadnych dokumentów – po prostu wypełniasz odpowiedni formularz przez internet lub w USC i podajesz adres. W przypadku rejestrowania dziecka online musisz jedynie posiadać e-dowód albo profil zaufany, a w przypadku rejestracji w USC – dowód osobisty.

Jeśli zameldowanie dziecka odbywa się później, np. po wymeldowaniu z innego miejsca, do wniosku potrzebne będą dokumenty (mogą być skany):
 1. Jeśli jesteś właścicielem lub masz inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz zameldować dziecko – dołącz jeden z dokumentów elektronicznych, który to potwierdzi:
  • umowa cywilnoprawna, np. umowa najmu;
  • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej;
  • decyzja administracyjna;
  • orzeczenie sądu.
 2. Jeśli nie jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chcesz zameldować dziecko – dołącz:
  • oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu;
  • dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.
Do zgłoszenia meldunku na pobyt stały osoby małoletniej potrzebny jest też odpis skrócony aktu urodzenia.

Pamiętaj: o ile wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały jest bezpłatne, o tyle zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy kosztuje 17 zł. Sama usługa zameldowania jest bezpłatna.
Aby sprawdzić zameldowanie dziecka, trzeba posiadać profil zaufany. Za jego pośrednictwem można zameldować lub wymeldować siebie oraz dziecko, a także pobrać elektroniczne potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy.

Zameldowanie dziecka urodzonego za granicą

Jeśli dziecko urodziło się za granicą, możesz zameldować je w Polsce. Zrobisz to, składając wniosek do kierownika USC w mieście, w którym zameldowane jest jedno z rodziców (lub w ostatnim miejscu zamieszkania) albo u polskiego konsula. Zameldowanie zaś powinno odbyć się najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania.
Uwaga, obowiązek meldunkowy spoczywa na każdym, kto mieszka na terenie Polski. Rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni wypełniają ten obowiązek za dzieci.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy