GRY
 
 

Mój plan? Zajść w ciążę!

Zanim zajdziesz w ciążę, przygotuj się do niej. Dzięki temu dziecko w brzuchu będzie miało lepsze warunki rozwoju w Twoim łonie. Jak to zrobić – radzi dr Jan Dobrowolski, ginekolog położnik.

Przygotowując się do ciąży, zapewniasz dziecku odpowiednie warunki do rozwoju.
Jeśli planujesz ciążę, na początek wybierz lekarza położnika, do którego ma zaufanie (podpowiadamy, jak wybrać gabinet ginekologiczny). Nie tylko rozwieje on twoje wątpliwości, ale i pomoże wybrać najlepszy moment na poczęcie dziecka.

Wielu ginekologów zaleca przyszłym mamom zmianę diety i zmianę trybu życia na bardziej higieniczny już na rok przed planowanym poczęciem dziecka. Trudno planować ciążę z takim wyprzedzeniem, warto się jednak zacząć do niej przygotowywać co najmniej trzy miesiące wcześniej. To minimalny okres, w jakim organizm kobiety może zgromadzić rezerwy minerałowo-witaminowe, z których poczęte dziecko będzie korzystało w pierwszych miesiącach życia płodowego. Przyszła mama powinna więc przyjmować specjalne preparaty wielowitaminowe dla ciężarnych (zawierają one m.in. kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych).


A oto co radzi dr Jan Dobrowolski, ginekolog położnik:

Stań na wadze, jeśli planujesz zajść w ciążę

Możesz ustalić, czy twoja waga jest prawidłowa – policz swój tzw. indeks masy ciała BMI, czyli waga (kg) / [wzrost (m)]2. Skorzystaj z kalkulatora BMI.

• Twoja waga jest prawidłowa, jeśli wynik mieści się w przedziale 20–25.
• Niedobór masy ciała może być powodem gorszych warunków rozwoju płodu lub prowadzić do zahamowania jego wzrostu.
• Nadwaga lub otyłość mogą być natomiast przyczyną powikłań położniczych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca (więcej: otyłość a ciąża).

Warto więc zadbać o to, by masa ciała przyszłej mamy była prawidłowa.

Redakcja poleca: Joga przed ciążą
Czy joga pomaga zajść w ciążę

Sprawdź, czy w rodzinie ktoś choruje przewlekle

Przed wizytą u ginekologa zapytaj rodziców i krewnych, czy nie występowały w rodzinie wady wrodzone lub poważniejsze choroby przewlekłe:

• cukrzyca
• nadciśnienie
• choroby tarczycy
• choroby nerek
• choroby wątroby


Jeśli tak było, powiedz o tym lekarzowi – wypisze ci wtedy skierowanie na konsultację do poradni genetycznej.

Zrób konieczne badania, zanim zajdziesz w ciążę

Skierowanie na badania dostaniesz od swojego lekarza m.in na:

• Oznaczenie grupy krwi. Powinnaś znać swoją grupę krwi. Gdy grupa krwi matki ma czynnik Rh-, a grupa krwi ojca ma Rh+, mówimy o niezgodności grupowej w zakresie czynnika Rh. Gdy we krwi matki nie ma przeciwciał antyRh (zdarza się to niezwykle rzadko przed pierwszą ciążą), nie ma zagrożenia dla płodu. Po porodzie dziecko będzie miało oznaczoną grupę krwi. Jeśli wystąpi u niego Rh+, mama otrzyma przeciwciała (immunoglobulinę antyD). To w większości przypadków pozwala uniknąć konfliktu serologicznego w następnej ciąży. 

• Morfologia krwi. To badanie pozwoli wykryć niedokrwistość, której częstą przyczyną są niedobory żelaza. Zwykle już w ciągu miesiąca udaje się je uzupełnić dietą i preparatami żelaza. Oznaczenie poziomu glukozy we krwi ma znaczenie w wykrywaniu cukrzycy. 

• Badanie cytologiczne szyjki macicy. Wykonywane co roku daje gwarancję pełnego wyleczenia w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu komórek. 

• Badanie USG narządu rodnego. Pozwoli wykluczyć nieprawidłowości w budowie narządu rodnego, a stwierdzenie prawidłowej budowy wewnętrznej da kobiecie większe zaufanie do własnego ciała.

• Badanie w kierunku toksoplazmozy. Stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko toksoplazmozie przed ciążą oznacza, że nie jest potrzebne leczenie. Pamiętaj, że głównym źródłem zarażenia tą chorobą nie jest kot, jak powszechnie się sądzi, ale jedzenie surowego lub niedogotowanego (niedosmażonego) mięsa, niedokładnie umytych warzyw (głównie sałaty).


Jakie badania zleci lekarz? Oto 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą.

Doładuj
Przeładuj