Jak zapobiec dysplazji bioder u niemowlęcia?
Dysplazja stawu biodrowego to jedna z najczęściej występujących rozwojowych wad wrodzonych. Według badań 1 na 100 niemowlaków rodzi się właśnie z tym schorzeniem. Jak jej zapobiec? Podpowiadamy.
Niemowlęta mają skłonność do dysplazji stawu biodrowego z różnych przyczyn, wśród nich są m.in. czynniki genetyczne, pośladkowa pozycja dziecka w macicy oraz ograniczona przestrzeń wewnątrzmaciczna. Warto podkreślić, że 96 proc. wad dzieci wraca do normy samodzielnie już w 11-12. tygodniu życia maluchów. Zanim jednak stawy biodrowe maluszka dojrzeją, warto stosować zasady sprzyjające ich zdrowemu i lepszemu rozwojowi.
Nie krępuj ruchów maluszka!
Stawy biodrowe rozwijają się w ruchu. Aby rozwój był prawidłowy, należy zadbać o to, by nic nie krępowało ich swobodnej aktywności. Tym samym konieczne jest zakładanie luźnych ubranek, które umożliwiają ruch stawów w dowolnych kierunkach i na różnych płaszczyznach. Istotnym sposobem, by zapobiec dysplazji bioderek, jest także skrupulatne sprawdzanie, w jaki sposób założona jest pieluszka. Nie może być mocno ściśnięta bądź w nieodpowiednim (za małym) rozmiarze, gdyż podobnie jak ubranka, będzie ograniczała ruchomość stawów. Nie warto również wierzyć w mit, zgodnie z którym szerokie i grube warstwy kilku pieluszek chronią przed wystąpieniem dysplazji i innych chorób stawów biodrowych. Należy znacząco unikać takiego postępowania! Prawdą jest, że czasami takie zalecenia wdraża się, gdy u dzieci wystąpiła już dysplazja, jednak pod żadnym pozorem nie można wdrażać takiego działania profilaktycznie. O tym może decydować tylko leczący dziecko specjalista.
Właściwa pozycja
Warto pozwolić dziecku na swobodę i nie wymuszać na dziecku określonych pozycji. I tak np. podczas noszenia, warto utrzymywać swobodnie rozstawione na boki, zgięte nóżki niemowlęcia. Z kolei podczas zabawy warto kłaść pociechę co jakiś czas na brzuszku, gdyż wtedy mimowolnie nóżki będą rozstawione na boki.
Trzeba także pamiętać, by nie układać dziecka tylko na boczku. W tej pozycji bioderko może wysuwać się z panewki stawu, co może być niekorzystne dla maluszka.
O czym jeszcze pamiętać, by biodra niemowlęcia były zdrowe?
W trakcie przebierania pieluszki bądź ubranka, pamiętaj, by nie podnosić miednicy malucha ciągnąc za nóżki. Lepszym rozwiązaniem będzie wsunięcie dłoni pod udo maluszka i przewrócenie go raz na jeden, raz na drugi bok, by najpierw wsunąć jedną, później drugą stronę pieluszki. Warto również pamiętać, by nie ustawiać siłowo wyprostowanych obok siebie nóżek. Taka pozycja może sprawić, że stawy biodrowe dziecka nie będą rozwijały się prawidłowo.
Masz wątpliwości? Wybierz się na konsultację
Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko ma dysplazję stawu biodrowego bądź wiesz, że może mieć do niej predyspozycje, udaj się na wizytę do pediatry bądź fizjoterapeuty. Zwykle stawy biodrowe maluszka ocenia się podczas badania USG. Wykonuje się je, gdy niemowlę ma 6 tygodni i dotyczy to szczególnie dzieci z porodu pośladkowego, z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku dysplazji oraz tych, które cechują się niestabilnością biodra lub nieprawidłowościami w badaniu przedmiotowym. Ponowne badanie wykonuje się około 4-5. miesiąca lub wcześniej u dzieci nieprawidłowym pierwszym wynikiem.