Jak pielęgnować ciało w ciąży?
fot. AdobeStock

3 zasady, dzięki którym unikniesz rozstępów w ciąży

Jak pielęgnować skórę w ciąży, by nie musieć zmagać się z problemem rozstępów? To nie takie trudne, choć wymaga konsekwencji w działaniu.
Milena Oszczepalińska
Jak pielęgnować ciało w ciąży?
fot. AdobeStock
Mówi się, że ciąża to jest jedyny czas w życiu kobiety, kiedy kolejne dodatkowe kilogramy na wadze cieszą, a nie złoszczą. To prawda, ale zazwyczaj przyszłe mamy martwią się, jak będzie wyglądało ich ciało już po porodzie i czy uda im się zachować piękny wygląd skóry, czy może w trakcie ciąży pojawią się niechciane rozstępy. Ponieważ jak w wielu kwestiach i w tym przypadku łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, specjalnie dla wszystkich przyszłych mam przedstawiamy sposoby pielęgnowania ciała w ciąży, które pozwolą na uniknięcie rozstępów, czyli niechcianych pamiątek po tym wyjątkowym czasie.

Smarowanie, masowanie to konieczność w codziennej pielęgnacji

Skóra sama w sobie jest elastyczna, ale żeby tę elastyczność wspomóc, należy codziennie stosować kosmetyki do pielęgnacji. Ważne, by były to balsamy czy kremy przeznaczone właśnie dla ciężarnych, czyli takie, które będą bezpieczne i nie będą zawierały składników, które mogłoby przeniknąć do dziecka i w jakikolwiek sposób mu zagrażać.

Oprócz regularnego nakładania kosmetyków, warto masować skórę na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach. Delikatny masaż samej skóry absolutnie nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku, a może znacznie poprawić jej wygląd.
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.

Odpowiednie nawodnienie kluczem do sukcesu

Skóra dorosłego człowieka składa się w ponad 60 proc. z wody. Aby zachowywała wszystkie swoje właściwości i była w dobrej kondycji, tę wodę należy jej stale dostarczać. Przyszła mama nie powinna obawiać się, że przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów spowoduje, że będzie miała obrzęki w ciąży (no chyba że zamiast wody będzie wybierać słodzone napoje, które faktycznie mogą doprowadzać do zatrzymywania wody w organizmie, dlatego ich nie polecamy).

Zdrowa dieta na zdrową skórę

Każda przyszła mama powinna być świadoma tego, że skórę powinna pielęgnować nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, czyli stosując odpowiednią dietę. Aby uniknąć rozstępów, nie powinno się spożywać nadmiernej ilości soli, produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcz i cukier. Dieta przyszłej mamy powinna natomiast obfitować w:
  • cynk (znajdziesz go w mięsie, owocach morza, roślinach strączkowych, kaszy, orzechach, pieczywie gruboziarnistym),
  • witaminę E (cenne źródła to: sałata, szpinak, chleb pełnoziarnisty, kasze, owoce awokado i kiełki)
  [content:2_1344,2_1342,1_4626,8_1712:ECVideo]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy