fot. Fotolia

Małe dzieci często mają krostki i alergie – lekarze odkryli na to sposób!

Jak wyeliminować wypryski i alergie skórne u noworodków i niemowląt? Naukowcy z Oregonu znaleźli bardzo obiecującą odpowiedź.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Wysypka u dzieci jest bardzo częstym zjawiskiem. Czasem jej pojawienie się wiąże się z dużymi kosztami dla rodziców. Wizyty u lekarza, specjalne kosmetyki do higieny ciała ze skłonnością do alergii. Jest tego dużo.

Atopowe zapalenie skóry trzeba leczyć, bo może nieść za sobą kolejne problemy zdrowotne. Coraz więcej dzieci ma problem z suchą i szorstką skórą, więc ich rodzice wiedzą, że koszty są czasem zatrważające. Dr Steve Xu z Kliniki Dermatologii w Northwestern Feinberg School of Medicine powiedział w wywiadzie dla Huffington Post: „Znaleźliśmy sposób, by zaoszczędzić cierpienia wielu rodzicom i ich nowo narodzonym dzieciom. I jest to tani sposób” - dodaje.

Dr Xu wraz z zespołem przebadali 124 dzieci. Prace prowadzono na Uniwersytecie Health&Science w Oregonie. Do testów zaproszono dzieci, u których istniało duże ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Stosowano u nich zasadę profilaktycznego nawilżania ciała przez pierwszych 6 m-cy życia. Jakie preparaty stosowano? Zarówno specyfiki zakupione w aptece, jak i olejki z nasion słonecznika. Jednak tak samo dobrym i skuteczny preparatem, a zdecydowanie najtańszym, okazała się... wazelina.

Profilaktyczne nawilżane skóry dziecka przez pierwszych 6 m-cy życia, okazało się skuteczne. Dzieci nie miały problemów skórnych, wymagających dodatkowego leczenia, a rodzice zaoszczędzili niemałe pieniądze.

Dlaczego tak się stało? Naukowcy podejrzewają, że nawilżanie skóry noworodka sprawia, że poprawia się jej stan zewnętrzny, co utrudnia powstawanie nowych zmian skórnych. Ze względu jednak na pewne niejasności w ocenie przyczyn atopowego zapalenia skóry, trudno nam w 100% potwierdzić słuszność tych badań.

Naukowcy z Oregonu zastrzegają, że wazelina jest bardzo dobrym środkiem nawilżającym, zalecanym przez Amerykańską Akademię Pediatrii. Jest przy tym bezzapachowa oraz produkowana bez użycia konserwantów.

Pamiętajcie! Zanim podejmiecie próbę takiej profilaktyki, warto porozmawiać z pediatrą, by ocenić, w jakim stopniu dziecko może potrzebować takiej pomocy.

A Wy używacie w domu wazeliny?

Czytaj także: Sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry

źródło: huffingtonpost
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy