jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
fot. Adobe Stock

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 [INSTRUKCJA]

Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID-19 można dokonać w bardzo prosty sposób: wysyłając SMS-a, dzwoniąc na infolinię lub korzystając z e-rejestracji. Tłumaczymy krok po kroku, jak zgłosić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Joanna  Biegaj
jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
fot. Adobe Stock
Aktualnie szczepionkę przeciwko koronawirusowi mogą przyjąć już dzieci powyżej 12. roku życia. Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o szczepieniu. 

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19?

Rodzic może zarejestrować swoje dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów:

  • poprzez wysłanie wiadomości SMS na numer 664 908 556  lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989;
  • poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień;
  • poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).
Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mejlowo z wybranym punktem szczepień.

Zgoda na szczepienie dziecka przeciw COVID-19

W przypadku wszystkich osób poniżej 18. roku życia, które chcą zaszczepić się przeciw COVID-19, wymagana jest zgoda rodzica.

U osób powyżej 16. roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie, jednak nie musi towarzyszyć dziecku w punkcie szczepień.
  
Podczas szczepienia 12-latków oraz pozostałych dzieci poniżej 16. roku życia, konieczna jest zarówno zgoda rodzica, jak i jego obecność podczas podawania dziecku szczepionki. 

Wypełnienie kwestionariusza

Aby dziecko mogło przyjąć szczepionkę, musi najpierw zakwalifikować się do szczepienia przeciwko COVID-19. W tym celu rodzic dziecka wypełnia kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, na podstawie którego zostanie wydana decyzja, czy dziecko może zostać zaszczepione danego dnia. Kwestionariusz można wcześniej wydrukować samodzielnie. Musi zostać wypełniony i podpisany przez opiekuna prawnego dziecka.
 
Jeśli nastolatek nie będzie miał ze sobą wypełnionego i podpisanego kwestionariusza, otrzyma go w punkcie szczepień, jednak konieczna będzie wtedy również obecność jego opiekuna prawnego. Wymóg ten dotyczy także osób powyżej 16. roku życia. 
Nastolatkowie są szczepieni szczepionką firmy Pfizer, która na razie jako jedyna została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do użytku u osób powyżej 12. roku życia. Po każdej dawce szczepionki dziecko otrzymuje zaświadczenie o przebytym szczepieniu na COVID.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy