Jak zarejestrować dziekco w USC?
fot. Fotolia

Nareszcie zarejestrujesz dziecko przez internet!

Koniec ze staniem w kolejkach w USC i błędami w rejestracji. We wtorek rząd przyjął projekty ustawy Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiany te mają uprościć życie rodzicom i ułatwić ewidencjonowanie ludności. Sprawdź, kiedy dokładnie wejdą w życie.
Dominika Bielas
Jak zarejestrować dziekco w USC?
fot. Fotolia

Dziś narodziny dziecka rodzic musi zgłosić osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podczas takiej rejestracji do bazy trafiają imiona i nazwiska, co zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji nie jest wystarczającym sposobem weryfikacji tożsamości. Zmiany przyjęte przez rząd, mają ułatwić ewidencjonowanie ludności, ograniczyć błędy i ułatwić życie rodzicom.

Jakie zmiany nas czekają?

- Chcemy zaoferować możliwość rejestracji nowo narodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do USC. Dziecko przyszło na świat, jest określonej płci, w takim i takim dniu – z tym się wiąże szereg następstw prawnych. Proces rejestracji jest ważny – zapowiadała Streżyńska w kwietniu ubiegłego roku w Radiu Zet. Dużym ułatwieniem dla rodziców ma być włąsnie możliwość elektronicznego zgłoszenia urodzenia dziecka. Podczas rejestracji rodzic w elektronicznym wniosku poda dane i wybrane imię dziecka. Docelowo wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach. W kolejnym etapie otrzyma informację od urzędnika o nadaniu numery PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu. W zależności od wyboru rodziców dokument zostanie wysłany w elektronicznej lub papierowej formie. Zdaniem twórców projektu takie rozwiązanie pozwoli rodzicom oszczędzić czas, ograniczy błędy, ułatwi prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, a także ułatwi realizację programów pomocowych takich, jak Rodzina 500 plus.

Zmiana ma także dotyczyć danych, jakie są rejestrowane. Teraz w rejestrze mają pojawić się także PESEL-e rodziców. Tzw. parentyzacja będzie dotyczyła tylko nowo narodzonych dzieci, ale jest to "pierwszy etap zmian." W następnej kolejności będą wprowadzane powiązania dla osób urodzonych przed wejściem w życie ustawy, ale jest to uzależnione od tempa zapełniania bazy Rejestru Stanu Cywilnego (RSC) aktami stanu cywilnego.

Redakcja poleca: Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, najpopularniejsze 100 lat temu i nadal modne [WIDEO]
Mamy dla was zestaw starych imion, które były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre z nich nadal są bardzo modne i biją rekordy popularności!

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Choć ustawa wejdzie w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia, to na zmiany w praktyce trzeba będzie poczekać. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło dopiero prace nad e-usługą zgłoszenia narodzenia dziecka. Drogą elektroniczną zarejestrujesz dziecko prawdopodobnie dopiero w czerwcu 2018 roku. Do tego czasu rodzice muszą to robić osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na inne zmiany trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej. Powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 roku. Możliwość poprawiania niezgodnych danych w rejestrze PESEL za pomocą e-usługi   ma wejść w życie 1 maja 2019 roku.

Podobają się Wam takie ułatwienia? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: tvn24bis.pl, onet.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy