Jak zbić gorączkę?
fot. AdobeStock

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Gorączka u dziecka często pojawia się nagle i szybko rośnie, warto wiedzieć jak skutecznie pomóc maluchowi.
Dominika Bielas
Jak zbić gorączkę?
fot. AdobeStock
Podwyższona temperatura ciała to coś, co niepokoi wszystkich rodziców. Kiedy rzeczywiście jest to powód do zmartwienia i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa ciepłota ciała wynosi 36,6°C, zakres 37,1–38,0°C to tak zwany stan podgorączkowy. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała jest powyżej 38,0°C. W domowej apteczce zawsze powinnaś mieć termometr, którego pomiaru jesteś pewna.

W przypadku małych dzieci świetnie sprawdzają się termometry bezdotykowe, które szybko i dokładnie mierzą temperaturę ciała.

Warto wiedzieć, że pod pachą temperatura jest o ok. 0,5°C niższa od mierzonej w buzi lub w pupie. Poza tym ma na nią wpływ płacz dziecka – sprawia, że temperatura dodatkowo rośnie.

Dodatkowe objawy przy gorączce:
 • spocona skóra,
 • zarumieniona twarz,
 • zmęczenie,
 • niepokój i płaczliwość,
 • suche śluzówki, 
 • drgawki.
Redakcja poleca: Choroba dziecka: jak sobie z nią radzić, mówi psycholog [WIDEO]
Choroba dziecka, zwłaszcza kiedy jest przewlekła, wymaga mobilizacji sił wszystkich stron, nie bój się prosić o pomoc i nie bójmy się jej okazywać. Zapytaliśmy dr Magdalenę Śniegulską, psycholożkę, o to, jak sobie poradzić, kiedy dziecko jest przewlekle chore.

Kiedy podać leki na zbicie gorączki?

Podwyższona temperatura wskazuje na to, że organizm walczy z jakimś zagrożeniem, dlatego podczas stanu podgorączkowego nie podaje się leków przeciwgorączkowych. Przyjmuje się, że zbijać gorączkę należy powyżej 38,5 C. W takiej sytuacji należy podać środek przeciwgorączkowy paracetamol lub ibuprofen (po 3 m. życia). Leki z paracetamolem są bardzo bezpieczne, z kolei te z ibuprofenem działają szybciej i dłużej. Środki na bazie aspiryny np. stara, znana z naszego dzieciństwa Polopiryna, mogą uszkodzić układ nerwowy dziecka na całe życie - ich dzieciom się nie podaje!

Dostępne w aptekach leki przeciwgorączkowe dla dzieci zawierają różną ilość substancji leczniczej, dlatego trzeba zawsze dokładnie sprawdzić dawkowanie, które jest uzależnione od masy ciała dziecka. A także informację, jak często można podawać lek i jaka jest maksymalna dawka w ciągu doby.
Uwaga! Leki zawierające tę samą substancję leczniczą mogą mieć różne nazwy handlowe. Podanie dziecku leków o różnych nazwach handlowych, ale zawierających tę samą substancję leczniczą, może prowadzić do przekroczenia dawek leku.
Dostępne w aptekach leki przeciwgorączkowe dla dzieci występują w następujących postaciach:
 • czopki,
 • roztwory,
 • syropy,
 • zawiesiny,
 • granulaty/proszki doustne w saszetkach,
 • kapsułki miękkie,
 • kapsułki do żucia.

Wybierana postać leku powinna zależeć od wieku dziecka oraz od jego chęci współpracy. Przy noworodkach lub niemowlakach najlepiej sprawdzą się czopki, u dzieci przedszkolnych syropy lub kapsułki.

Jak jeszcze zbić wysoką temperaturę?

Podczas gorączki dziecko się poci, trzeba stale organizm nawadniać, oprócz podania mu leków przeciwgorączkowych można zastosować domowe sposoby, np. np. zanurzając ciało w wodzie o około 2 stopnie C chłodniejszej niż temperatura ciała. Jeżeli po podaniu leku, temperatura ciała dziecka nie spada lub wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy