GRY

Jak złożyć wniosek o 300+ przez internet? Wskazówki krok po kroku

Wnioski online o dopłaty do wyprawek szkolnych można składać już od 1 lipca. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z naszej instrukcji.
Wnioskowanie o 300+ przez internet
fot. AdobeStock
Program „Dobry start” to kolejny pomysł rządu, by wesprzeć finansowo rodziny. W ramach programu każde dziecko w wieku szkolnym otrzyma 300 zł jako dofinansowanie do wyprawki na kolejny rok szkolny. Żeby jednak otrzymać świadczenie, trzeba złożyć stosowny wniosek. Tradycyjne wnioski papierowe będą przyjmowane przez urzędy od 1 sierpnia, ale można też ubiegać się o pieniądze z programu już teraz, wnioskując przez internet. Jak to zrobić?

2 sposoby wnioskowania o 300+ online

1 lipca ruszyła możliwość składnia elektronicznych wniosków o dopłatę do szkolnych wyprawek. Rodzice mogą to zrobić na dwa sposoby – za pomocą bankowości elektronicznej lub na stronie empatia.mrpips.gov.pl.

Wniosek o 300+ składany za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Do przyjmowania wniosków elektronicznych zgłosiły się następujące banki:
 • Alior Bank SA,
 • Bank Millennium SA,
 • Bank Pekao SA,
 • Bank Pocztowy SA,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
 • Credit Agricole Bank Polska SA,
 • Getin Noble Bank SA,
 • ING Bank Śląski SA,
 • mBank SA,
 • Nest Bank S.A,
 • PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
 • SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.
Dodatkowo Bank BGŻ BNP Paribas już wkrótce również uruchomi taką możliwość, a Bank Zachodni WBK będzie zachęcał do składania wniosków za pomocą profilu zaufanego.

Banki mają z zadanie jedynie umożliwienie składania wniosków elektronicznych o 300+, a nie ich weryfikowanie. To nie banki będą przyznawać świadczenia, a gminy, w których dane wnioski będą składane. Na stronach internetowych poszczególnych banków znajdują się informacje, w jaki sposób należy wnioskować o dopłatę i odpowiednie zakładki z formularzami do wypełnienia. Wystarczy wejść na stronę banku, wypełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.

Wniosek o 300+ składany za pośrednictwem portalu „Emp@tia"

W celu złożenia wniosku przez stronę empatia.mrpips.gov.pl trzeba najpierw założyć tam konto korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po założeniu konta i zalogowaniu się, należy:
 1. Na stronie głównej wybrać wniosek „Dobry start”.
 2. Przygotować wszystkie dane, które będą niezbędne do wypełnienia wniosku (adres e-mail, numery PESEL i adresy szkół, do których dzieci będą uczęszczać od września 2018 r. oraz numer rachunku, na który ma być przelane świadczenie wychowawcze).
 3. Wpisać nazwę miejscowości właściwą dla instytucji, do której wniosek ma być złożony.
 4. Wybrać z listy właściwą instytucję, do której wniosek będzie złożony (czyli zgodną z miejscem aktualnego zamieszkania – nie zameldowania).
 5. Wypełnić wszystkie wyświetlone pola, podając niezbędne informacje (numery PESEL, adresy szkół itd.).
 6. Przesłać skany dokumentów (w miejscach, gdzie będą do tego specjalne pola).
 7. Zweryfikować wszystkie wprowadzone informacje, by uniknąć pomyłki.
 8. Kliknąć „Utwórz dokument”, jeśli wszystkie dane są poprawne (a jeśli nie, kliknąć „Wstecz” w celu ich poprawienia, a następnie utworzyć dokument).
 9. W zakładce „Dokumenty robocze", zaznaczyć „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego", a następnie kliknąć „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ".
 10. Dodać załączniki, jeśli to konieczne.
 11. Wysłać wniosek.
 12. Upewnić się, czy Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO) zostało przesłane na podany wcześniej adres mailowy.
 13. Sprawdzić na swoim koncie na portalu „Emp@tia", czy instytucja odebrała wniosek. W zakładce „Dokumenty wysłane” powinno być napisane „Odbiór potwierdzony”.

Decyzja w sprawie przyznania świadczenia zostanie wysłana również drogą elektroniczną.
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Wnioski online o 300+ nie dla każdego

Nie każdy może złożyć wniosek o dofinansowanie do wyprawki przez internet. Wyłączenia dotyczą dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Wniosek o 300+ należy złożyć osobiście w powiatowym centrum pomocy rodzinie w przypadkach:
 • rodzin zastępczych,
 • osób prowadzących rodzinne domy dziecka,
 • dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych,
 • dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osób uczących się będących osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Źródło: rp.pl

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek