Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
fot. Fotolia

Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Chcesz, aby Twój poród był krótki i bezbolesny. Ułatwią Ci to sprzęty, które łagodzą ból i koją nerwy.
Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
fot. Fotolia

Na sali porodowej spędzisz kilka–kilkanaście godzin. Dlatego uważnie wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo spokoju i intymności, a tego nie zapewni Ci sala na bloku porodowym, na której jedynym sprzętem oprócz aparatury medycznej będzie łóżko.
 

Zobacz też: jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu
 

Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Jak zmniejszyć ból porodowy

Kilka tygodni przed terminem narodzin dziecka odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Sprawdź, jakie tam panują warunki. Przytulny pokój, gdzie będzie Ci mogła towarzyszyć najbliższa osoba, sprawi, że uspokoisz się i bardziej rozluźnisz (sprawdź, dlaczego warto, by przy porodzie był tata dziecka). Nie będziesz się tam wstydzić swojej nagości lub krzyku. Przyjazny dla rodzącej pokoik porodowy powinien być wyposażony w sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile.
 • WANNA NA SALI PORODOWEJ Ciepła kąpiel to doskonały sposób na złagodzenie napięcia. Wodny masaż przyniesie Ci ulgę i może przyspieszyć poród. Bardzo często przyszłe mamy napinają mięśnie i wstrzymują oddech, co w rezultacie zwiększa ból, a więc tylko pogarsza sytuację. Jeśli zaś weźmiesz kąpiel, to rozluźnisz się i nie będziesz się „bronić” przed skurczami (więcej o skurczach porodowych). A wtedy szyjka macicy będzie się szybciej rozwierać. Woda sprawi, że skurcze będą mniej bolesne, ale nadal efektywne. W kąpieli odprężysz się i odpoczniesz.

  Co robić? Wejdź do wanny, gdy skurcze będą już bolesne (czyli kiedy będziesz miała około 2–3 cm rozwarcia). Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca. Z kąpieli możesz korzystać tak długo, ile będziesz tego potrzebowała. Gdy woda wychłodzi się, dolej ciepłej. Jeśli nie ma wanny, weź prysznic. Ważne jest, by strumień wody masował dolny odcinek kręgosłupa. Możesz oprzeć się o ścianę, uklęknąć lub przyjąć pozycję „na czworakach”. Po kilku minutach wodnych zabiegów poczujesz ulgę.
   

Zobacz też: film z porodu w wannie – sprawdź, czy warto
 

 • PIŁKA NA SALI PORODOWEJ Może być okrągła lub w kształcie fasolki. Duża gumowa pełni rolę wygodnego taboretu. Kiedy na niej usiądziesz, będziesz musiała szeroko rozstawić nogi. Wtedy Twoja miednica znajdzie się w najlepszej pozycji dla rodzącego się dziecka. A kiedy będziesz bujać się na piłce, ułatwisz dziecku przemieszczanie się w dół kanału rodnego (sprawdź, jak wygląda poród z puntu widzenia dziecka).

  Możesz też zrelaksować się na worku sako, czyli pufie wypełnionej granulkami styropianu. Kiedy usiądziesz na nim okrakiem z nogami opartymi o podłogę i pochylisz się do przodu, przyniesiesz ulgę kręgosłupowi. Docenisz relaks z piłką, jeżeli w czasie skurczów będziesz czuła ból kręgosłupa w dolnej części pleców.

  Co robić? Uklęknij na szeroko rozstawionych nogach i usiądź na piętach. Rękoma obejmij piłkę i oprzyj się na niej (pozycja na zdjęciu). Przez chwilę odpoczywaj w tej pozycji. Następnie wyprostuj się, ale nie wstawaj. Nadal klęcząc, obejmij piłkę od góry ramionami. Potem turlaj się na niej w przód i w tył. Delikatny nacisk piłki na dno macicy wzmoże siłę skurczu i „popchnie” dziecko w dół kanału rodnego (sprawź, w jakich pozycjach układa się dziecko przed porodem).
   

Zobacz też: dlaczego warto rodzić z położną


 • DRABINKA NA SALI PORODOWEJ Ten prozaiczny sprzęt gimnastyczny pomoże Ci odciążyć obolały kręgosłup i zmęczone nogi.

  Co robić? Podczas skurczu możesz się jej przytrzymywać lub opierać się o nią. Spróbuj też „zawiesić się” na drabince w głębokim przysiadzie lub opierając się o nią plecami. W niektórych salach porodowych są też liny, na których możesz podtrzymać się w czasie skurczów.
   

Zobacz też: czy warto chodzić do szkoły rodzenia

 
 • MATERAC NA SALI PORODOWEJ Przyda się, gdy będziesz chciała przyjąć wygodną pozycję kolankowo-łokciową (klękasz i opierasz się łokciami o materac). W ten sposób odciążysz kręgosłup i bóle krzyża będą mniej uciążliwe. Taka pozycja także przyspiesza przyjście malucha na świat. Dzięki niej skurcze działają zgodnie z siłą ciążenia, ułatwiają rozwieranie szyjki i szybsze „schodzenie” główki dziecka.

  Co robić? Usiądź na piętach z szeroko rozwartymi kolanami. Przód ciała oprzyj na kolanach męża. Wypróbuj ten układ w zaawansowanej fazie pierwszego okresu porodu, gdy skurcze macicy będą już bardzo silne. Pozycja blisko ziemi doda Ci pewności siebie, a także wzmocni zaufanie do własnej siły i intuicji. A dzięki bliskości męża poczujesz się bezpiecznie.
 

Zobacz też: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy