Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Chcesz, aby Twój poród był krótki i bezbolesny. Ułatwią Ci to sprzęty, które łagodzą ból i koją nerwy.
Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
fot. Fotolia

Na sali porodowej spędzisz kilka–kilkanaście godzin. Dlatego uważnie wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo spokoju i intymności, a tego nie zapewni Ci sala na bloku porodowym, na której jedynym sprzętem oprócz aparatury medycznej będzie łóżko.
 

Zobacz też: jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu
 

Redakcja poleca: Jak wygląda porodówka? Zobacz sprzęty, które ułatwią poród! [WIDEO]
Łóżko porodowe, aparat KTG, wanna do porodu... Niektóre sprzęty na sali porodowej są oczywiste, ale inne mogą budzić ciekawość. Zobacz na naszym filmie, po co na porodówce np. drabinki i liny! Oprowadza położna, Kinga Agócs.

Jak zmniejszyć ból porodowy

Kilka tygodni przed terminem narodzin dziecka odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Sprawdź, jakie tam panują warunki. Przytulny pokój, gdzie będzie Ci mogła towarzyszyć najbliższa osoba, sprawi, że uspokoisz się i bardziej rozluźnisz (sprawdź, dlaczego warto, by przy porodzie był tata dziecka). Nie będziesz się tam wstydzić swojej nagości lub krzyku. Przyjazny dla rodzącej pokoik porodowy powinien być wyposażony w sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile.
 • WANNA NA SALI PORODOWEJ Ciepła kąpiel to doskonały sposób na złagodzenie napięcia. Wodny masaż przyniesie Ci ulgę i może przyspieszyć poród. Bardzo często przyszłe mamy napinają mięśnie i wstrzymują oddech, co w rezultacie zwiększa ból, a więc tylko pogarsza sytuację. Jeśli zaś weźmiesz kąpiel, to rozluźnisz się i nie będziesz się „bronić” przed skurczami (więcej o skurczach porodowych). A wtedy szyjka macicy będzie się szybciej rozwierać. Woda sprawi, że skurcze będą mniej bolesne, ale nadal efektywne. W kąpieli odprężysz się i odpoczniesz.

  Co robić? Wejdź do wanny, gdy skurcze będą już bolesne (czyli kiedy będziesz miała około 2–3 cm rozwarcia). Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca. Z kąpieli możesz korzystać tak długo, ile będziesz tego potrzebowała. Gdy woda wychłodzi się, dolej ciepłej. Jeśli nie ma wanny, weź prysznic. Ważne jest, by strumień wody masował dolny odcinek kręgosłupa. Możesz oprzeć się o ścianę, uklęknąć lub przyjąć pozycję „na czworakach”. Po kilku minutach wodnych zabiegów poczujesz ulgę.
   

Zobacz też: film z porodu w wannie – sprawdź, czy warto
 

 • PIŁKA NA SALI PORODOWEJ Może być okrągła lub w kształcie fasolki. Duża gumowa pełni rolę wygodnego taboretu. Kiedy na niej usiądziesz, będziesz musiała szeroko rozstawić nogi. Wtedy Twoja miednica znajdzie się w najlepszej pozycji dla rodzącego się dziecka. A kiedy będziesz bujać się na piłce, ułatwisz dziecku przemieszczanie się w dół kanału rodnego (sprawdź, jak wygląda poród z puntu widzenia dziecka).

  Możesz też zrelaksować się na worku sako, czyli pufie wypełnionej granulkami styropianu. Kiedy usiądziesz na nim okrakiem z nogami opartymi o podłogę i pochylisz się do przodu, przyniesiesz ulgę kręgosłupowi. Docenisz relaks z piłką, jeżeli w czasie skurczów będziesz czuła ból kręgosłupa w dolnej części pleców.

  Co robić? Uklęknij na szeroko rozstawionych nogach i usiądź na piętach. Rękoma obejmij piłkę i oprzyj się na niej (pozycja na zdjęciu). Przez chwilę odpoczywaj w tej pozycji. Następnie wyprostuj się, ale nie wstawaj. Nadal klęcząc, obejmij piłkę od góry ramionami. Potem turlaj się na niej w przód i w tył. Delikatny nacisk piłki na dno macicy wzmoże siłę skurczu i „popchnie” dziecko w dół kanału rodnego (sprawź, w jakich pozycjach układa się dziecko przed porodem).
   

Zobacz też: dlaczego warto rodzić z położną


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy