GRY
 
 

Jak znaleźć dobrą nianię?

Przez kilka godzin dziennie będzie Cię zastępować w roli mamy. Jak znaleźć taką opiekunkę, której zaufasz? Skąd wiedzieć, że jest uczciwa, odpowiedzialna i dziecko ją polubi?

fot. Fotolia.pl
Zostawiając maleństwo z opiekunką, chcesz, by była to osoba odpowiedzialna, mądra, mająca dobry kontakt z maluchem... Prawie jak mama. Czy istnieją takie idealne nianie? A jeśli tak, to co powinnaś zrobić, by właśnie do Ciebie jedna z nich trafiła?

Gdzie znaleźć opiekunkę

Jest wiele miejsc, do których możesz się udać. Nie we wszystkich znajdziesz wykwalifikowane opiekunki z referencjami, nie wszędzie zapłacisz prowizję za pośrednictwo. Sprawdź, jak dużo masz możliwości.
 • Znajomi. Jeśli nianię poleci Ci koleżanka albo sąsiadka, którą dobrze znasz, będziesz miała większe zaufanie do opiekunki. Pamiętaj jednak, że ktoś, kto odpowiada Twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się Tobie. Przecież masz swoje preferencje i wymagania.
 • Agencje opiekunek. Polecane przez nie panie muszą posiadać referencje, a czasem nawet dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie niani, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo (około 300-700 zł). Miesięczna pensja agencyjnej opiekunki wynosi średnio 1000-1300 zł.
 • Internet. Na stronach internetowych znajdziesz oferty niektórych ośrodków zajmujących się zatrudnianiem niań (np. www.opiekunki.pl to strona Warszawskiego Centrum Opieki). Stroną, która zawiera spis opiekunek z wielu miejscowości, jest www.niania.pl. Korzystając z niej, nie płacisz za pośrednictwo.
 • Uczelnie. W niektórych miastach istnieją Medyczne Studia Zawodowe, które kształcą przyszłe opiekunki. Jeśli nie ma w Twojej okolicy takich szkół, kandydatki możesz szukać na innych uczelniach. Studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego czy uczennice szkół pielęgniarskich często potrzebują pracy. A ponieważ zdobywają wiedzę o małym człowieku, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.
 • Prasa. Możesz skorzystać z ogłoszenia. Pamiętaj jednak, że niania z anonsu często nie ma referencji ani odpowiedniego przygotowania. Ale to nie znaczy, że w gazecie nie znajdziesz wartościowej pomocy.

  Czytaj też: Jak znalazłam idealną nianię?
  Redakcja poleca: Szukam niani - ustawa żłobkowa - film
  1 października 2011r., weszła w życie ustawa żłobkowa. Zobacz jak możesz zatrudnić nianię na umowę.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj