kinderbal
fot. fotolia.com

Jak zorganizować kinderbal?

Organizujesz przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Pomożemy ci krok po kroku zorganizować udaną zabawę! Zapraszamy na nasz kinderbal!
kinderbal
fot. fotolia.com

Kinderbal w domu czy w kawiarni? 

Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali poza domem: w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak, oprócz wysokich kosztów, ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Poza tym, uroczystość w domu, w przygotowaniu której bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie.
Redakcja poleca: Jak zrobić duże bańki mydlane
Każde dziecko uwielbia bańki mydlane. A im większe bańki tym zabawa fajniejsza - to przecież oczywiste. Dlatego pokażemy ci jak zrobić imponujaco duże bańki mydlane.

Planowanie przyjęcia dla dziecka

Organizację kinderbalu zacznij od zaplanowania:
Staraj się zachować normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch. 

Dekoracje na kinderbalu

Dobrym pomysłem jest ozdobienie pokoju, w którym będą bawić się dzieci. Dzięki temu zaznaczamy, że dzień przyjęcia jest dniem wyjątkowym. Poza tym, uroczysty wygląd pomieszczenia wprowadza dzieci w nastrój zabawy.

Do ozdoby mogą posłużyć baloniki – najlepiej bardzo kolorowe (tylko nie za mocno nadmuchane, aby nie pękały zbyt często, bo młodsze dzieci mogą przestraszyć się tego huku), serpentyny, kolorowe zabawki z papieru, łańcuchy i girlandy, które można kupić ale i zrobić samemu. Ozdoby mogą być porozwieszane na ścianach, drzwiach, oknach czy pod sufitem. Przyda się również konfetti.

Czapeczki i maski na kinderbal

Możesz je kupić w większych sklepach albo zrobić samemu. Najlepiej wyciąć je z białej tektury a pokolorowanie zostawić małym gościom. Na pewno sprawi im to wiele radości. W tym celu przygotuj dla dzieci farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, klej i wszystko co może posłużyć do ozdoby i będzie bezpieczne dla dzieci. Możesz również urządzić przyjęcie tematyczne i wtedy ozdobić pokój zgodnie z tematem (np.: przemienić pokój w las, Dziki Zachód, zamek czy kosmos).

Zabawy na kinderbal

Począwszy od 2. roku życia dziecka będziesz potrzebować zorganizowanych zabaw dla gości. Zaplanuj coś „na rozgrzewkę”, np. kolorowanie urodzinowych czapeczek. Udekoruj dzieci malując im rysunki na twarzach specjalnymi farbkami, przyklejając zmywalne tatuaże, robiąc na rekach kolorowe pieczątki. Możesz poprosić o pomoc kogoś ze swoich znajomych, kto ma zdolności plastyczne – w tym celu można urządzić mu specjalny kącik. Zobacz, jakie zabawy będą odpowiednie dla dzieci w danym wieku:
Dobrym pomysłem na początek jest też urządzenie dzieciom poszukiwań skarbów – małych przedmiotów (piłeczek lub słodyczy).

Muzyka jest dobra na wszystko. Dzieci bardzo lubią zabawy taneczne i rytmiczne. Możesz np. włączyć piosenkę, zapraszając maluchy do tańca, a potem zatrzymuj muzykę co chwile - wtedy nikt nie może się poruszyć i ma pozostać w takiej pozie w jakiej był. Poza tym dzieci mogą bawić się w „muzycznego kartofla” – siedząc w kółku podają sobie zabawkę, a gdy dźwięki zamilkną, dziecko, które akurat trzyma zabawkę, odpada z gry.

Pamiętaj, że jedna zabawa nie może trwać zbyt długo. Bardzo pożądane i motywujące do zabawy są nagrody. Pamiętaj o nagrodach dla wszystkich uczestników zabaw. Przypomnij sobie zabawy z dawnych lat: są one proste i zarazem miłe dla dzieci niemal w każdym wieku, dla 2-latków jak i dla 7-latków.

Przepisy na kinderbal

Menu na kinderbal nie musi być wyszukane. Małe kanapeczki, ciasto i różne owoce powinny wystarczyć. Warto jednak zapytać rodziców małych gości, czy ich dziecko nie jest na coś uczulone. Jeśli będą rodzice z małymi dziećmi, nie zapomnij przygotować czegoś, co mogą jeść maluchy - chrupki, ciasteczka czy miękkie owoce.

Do picia najbardziej odpowiednia będzie niegazowana woda i soki owocowe. Małym dzieciom nie podajemy sztucznie barwionych, gazowanych napojów. 

Czytaj też:
Teraz pozostaje już tylko czekać na pierwszych gości. Wesołej zabawy!

Gabriela Rapiej, Dorota Pierzchalska
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy