dzieci, kinderbal, przyjęcie

Jak zorganizować kinderbal

Każde przyjęcie jest ogromnym przeżyciem dla małego imprezowicza. Pomożemy Ci krok po kroku zorganizować udaną zabawę dla Twojego dziecka.
dzieci, kinderbal, przyjęcie
Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak, oprócz wysokich kosztów, ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Poza tym, uroczystość w domu, w przygotowaniu której bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie.

Planowanie przyjęcia
Należy wszystko wcześniej zaplanować to znaczy: ile osób zaprosicie, co zrobić do jedzenia, ile będzie Was to kosztować, jakie zabawy zorganizować dla dzieci. Dzięki temu będziecie mogli przewidzieć wiele rzeczy, które mogą umknąć w ferworze przygotowań. Poza tym z pewnością w trakcie dziecięcego przyjęcia wynikną nieoczekiwane i nieprzewidziane sytuacje, a dzięki dobrej organizacji unikniecie wiele niepotrzebnego zamieszania.
Wiele dzieci ma dużą zdolność adaptacyjną i poradzi sobie z każdą uroczystością, jaką im się przygotuje, jeśli tylko nie pozbawi się ich rodzicielskiej opieki i uwagi oraz zachowa się normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch. Przeczytaj także jak zaplanować przyjęcie dla malucha.


Wystrój wnętrza
Dobrym pomysłem jest ozdobienie pokoju, w którym będą bawić się dzieci. Dzięki temu zaznaczamy, że dzień przyjęcia jest dniem wyjątkowym. Poza tym, uroczysty wygląd pomieszczenia wprowadza dzieci w nastrój zabawy.
Do ozdoby mogą posłużyć baloniki – najlepiej bardzo kolorowe (tylko nie za mocno nadmuchane, aby nie pękały zbyt często, bo młodsze dzieci mogą przestraszyć się tego huku), serpentyny, różne kolorowe zabaweczki z papieru, łańcuchy i girlandy, które można kupić ale i zrobić samemu. Ozdoby mogą być porozwieszane na ścianach, drzwiach, oknach czy pod sufitem. Przyda się również konfetti. Można je samemu wyprodukować przy pomocy dziurkacza i kolorowego papieru czy starych kolorowych gazet.

Czapeczki i maski
Są bardzo pożądane. Możesz je dostać w sklepach ale dobrze jest je zrobić samemu. Najlepiej wyciąć je z białej tektury a pokolorowanie zostawić małym gościom. Na pewno sprawi im to wiele radości. W tym celu przygotuj dla dzieci farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, klej i wszystko co może posłużyć do ozdoby i będzie bezpieczne dla dzieci. Oczywiście każdy swoje dzieło będzie mógł nosić na sobie. Możesz również urządzić przyjęcie tematyczne i wtedy ozdobić pokój zgodnie z tematem (np.: przemienić pokój w las, Dziki Zachód, zamek czy kosmos).

Czas zacząć zabawę!
Począwszy od drugiego roku życia dziecka będziesz potrzebować zorganizowanych zabaw dla gości. Zaplanuj coś „na rozgrzewkę”, np. kolorowanie urodzinowych czapeczek. Udekoruj dzieci malując im rysunki na twarzach specjalnymi farbkami, przyklejając zmywalne tatuaże, robiąc na rekach kolorowe pieczątki. Możesz poprosić o pomoc kogoś ze swoich znajomych, kto dysponuje zdolnościami plastycznymi – w tym celu można urządzić mu specjalny kącik.

Zabawy dla 1-2–latków
Zabawy dla 2-4–latków
Zabawy dla 5-6–latków

Dobrym pomysłem na początek jest też urządzenie dzieciom poszukiwań skarbów – tzn.: małych przedmiotów (piłeczek lub słodyczy). Zima to świetny czas na tę zabawę: można ukryć rękawiczki i poprosić dzieci, żeby odnalazły te należące do jednej pary.

Muzyka jest dobra na wszystko – dzieci bardzo lubią zabawy taneczne i rytmiczne. Możesz np. włączyć piosenkę, zapraszając maluchy do tańca, a potem zatrzymuj muzykę co chwile - wtedy nikt nie może się poruszyć i ma pozostać w takiej pozie w jakiej był. Poza tym dzieci mogą bawić się w „muzycznego kartofla” – siedząc w kółku podają sobie zabawkę, a gdy dźwięki zamilkną, dziecko, które akurat trzyma zabawkę, odpada z gry.

Pamiętaj, że jedna zabawa nie może trwać zbyt długo. Bardzo pożądane i motywujące do zabawy są nagrody. Pamiętaj o nagrodach dla wszystkich uczestników zabaw. Przypomnij sobie zabawy z dawnych lat: są one proste i zarazem miłe dla dzieci niemal w każdym wieku, dla dwulatków jak i dla siedmiolatków.

Coś na ząb
Nie szalej z jedzeniem – zrobienie śmiesznych kanapek, na których będą oczy z ogórka i uśmiech z keczupu da dzieciom więcej radości i zabawy niż wyszukane potrawy, których smak może nie odpowiadać dzieciom. Słodkie ciasta muszą być obowiązkowo, ale na deser można też zaproponować banana, podzielić pomarańcze czy kiwi. Warto jednak zapytać rodziców małych gości, czy ich dziecko nie jest np. uczulone na banany. Jeśli będą rodzice z małymi dziećmi, nie zapomnijcie przygotować czegoś, co mogą jeść maluchy - jakieś chrupki, ciasteczka czy miękkie owoce.
Do picia najbardziej odpowiednia będzie niegazowana woda i soki owocowe. Małym dzieciom lepiej nie podawać sztucznie barwionych, niezdrowych napojów. Dobrze też, aby było do picia coś ciepłego np. malinowa herbatka.

Zobacz: Przykładowe przepisy

Teraz pozostaje już tylko czekać na pierwszych gości. Wesołej zabawy!


Sprawdź pomysł od Haribo na Kinderbal dla dziewczynki
Sprawdź pomysł od Haribo na Kinderbal dla chłopca


Redakcja poleca: Jak zrobić duże bańki mydlane
Każde dziecko uwielbia bańki mydlane. A im większe bańki tym zabawa fajniejsza - to przecież oczywiste. Dlatego pokażemy ci jak zrobić imponujaco duże bańki mydlane.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy