Zabawa dzieci
fot. Fotolia

Czy dwulatki i trzylatki mogą zgodnie się bawić?

Tak! Nawet małe dzieci potrafią zgodnie się bawić. Trzeba tylko umiejętnie zorganizować im tę zabawę. Oto scenariusz dobrej zabawy.
Zabawa dzieci
fot. Fotolia

Jeśli dziecko jest jedynakiem, nie ma zbyt wielu okazji do kontaktów z innymi dziećmi. A przychodzi taki moment, że zaczyna ich bardzo potrzebować. Choć dwu-, trzylatki bawią się zwykle w to samo, tymi samymi zabawkami, ale jakby obok siebie, to wcale nie znaczy, że równie dobrze mogłyby spędzić ten czas osobno. Właśnie taka "luźna współpraca" jest wstępem do budowania społecznych więzi, czyli po prostu pierwszych przyjaźni i sympatii. Dobrym pomysłem jest na przykład zaproszenie do domu kolegi z piaskownicy. Warto wcześniej zapytać dziecko, co o tym sądzi, ale z pewnością będzie zachwycone. A to znaczy, że szanse na dobrą zabawę wzrosną.

Po pierwsze: przygotuj się do zabawy

Przede wszystkim należy zastanowić się, w co będziecie się bawić. Na początek warto wybrać najprostsze, znane zabawy, a także takie, które należą do ulubionych zabaw dziecka, a nie wymagają specjalnego nakładu czasu ani środków. Nie chodzi przecież o to, żebyś przyszykowała jakieś wystawne przyjęcie z tysiącem rekwizytów i rozrywek. Poza tym nie wiesz, w co lubi się bawić zaproszony przez ciebie gość. Proste, znane od wieków zabawy to klucz do sukcesu. Oczywiście warto mieć też w zanadrzu coś specjalnego.

Zobacz 7 zabawek wszech czasów
Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Po drugie: zrezygnuj z wyszukanego jedzenia

Wystarczą napoje i lody albo ciasto. Zmęczonym zabawą dzieciakom można szybko zrobić kanapki. Druga mama z pewnością to zrozumie. Poza tym wspólne przygotowywanie prostego posiłku też może być świetną okazją do zabawy. Warto się postarać, by dziecko poczuło się gospodarzem spotkania. Twoje dziecko może przygotować przedmioty potrzebne do zabawy, a kiedy przyjdzie gość może przywitać ich w drzwiach i poczęstować ciasteczkami.

Zobacz 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci

Po trzecie: ty też się baw

Maluchy na początku mogą czuć się onieśmielone, nie wiedzieć, jak się zachować, co robić. Dlatego powinnaś być dyskretnym przewodnikiem po zabawach. Na pierwszy ogień może pójść zabawa "Zgadnij, co jest w środku". Polega ona na tym, że w zamkniętych, nieprzezroczystych torebkach dorośli chowają różne charakterystyczne, znane dziecku przedmioty. Dzieci na przemian dotykają torebek, potrząsają nimi i zgadują, co jest w środku (np. plastikowy kubeczek, szczoteczka do zębów, bucik). Można dodać także fanty jadalne, które zgadujący może w nagrodę skonsumować. Czekoladowy wafelek i pomarańcza przekonają sceptyczne z początku dziecko i po kilkunastu minutach zacznie piszczeć z radości, wyjmując z torebki kolejny fant. Kolejną zabawą może być łączenie w pary. W tym celu wielkim koszu należy zgromadzić różne przedmioty: części garderoby, ołówki, gumki do włosów i podzielić się na dwa zespoły (mama plus dziecko). Każda dwójka próbuje połączyć jak najwięcej przedmiotów w pary (np. szczoteczkę z pastą do zębów itd.).Po czwarte:

Spróbuj odsapnąć po zabawie

Kiedy dzieci trochę się zmęczą, daj im wielkie kartki i kredki, a sama z mamą kolegi swojego dziecka wreszcie będziecie miały trochę czasu dla siebie. Co prawda chwila wytchnienia i czas na rozmowę nie potrwają długo, ale dobre i to. Na koniec możecie jeszcze pobawić się w starą jak świat zabawę w chowanego. Ty możesz pomagać się chować, a mama kolegi asystować w szukaniu. Może być naprawdę fajnie. A potem przyjdzie czas na kolejne spotkanie. Może tym razem u kolegi w domu?

Zobacz, o czym świadczą rysunki dziecka
 

Korzyści z zabawy z rówieśnikami

• Dla maluchów

Wspólne zabawy kilkulatków to nie tylko dobry sposób na spędzenie czasu. Mają naprawdę mnóstwo zalet:
1. Umacniają wiarę we własne siły. Raz jedno dziecko pomaga drugiemu w ułożeniu puzzli, innym razem pierwsze czeka na pomoc.
2. Przygotowują do współzawodnictwa. Dziecko myśli: "Skoro mój kolega potrafi zbudować wieżę z klocków, ja też spróbuję".
3. Uczą dzielenia się z innymi. To nic, że na początku pokój może przypominać pole bitwy, gdzie krzykiem i łzami dzieci próbują postawić na swoim. Wkrótce odkryją, że dzieląc się, mogą się naprawdę świetnie bawić.
4. Ułatwiają udany start w przedszkolu. Dziecko potrafiące bawić się z innymi znacznie szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu.

Zobacz też 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

• Dla rodziców

Na początku musisz włożyć trochę starań w to, żeby dzieci zaczęły się razem bawić, ale to opłaci się także tobie.
1. Nowi znajomi. Dzieci coraz częściej będą bawić się samodzielnie, a wy znajdziecie czas na spotkania i rozmowy. I to na te same tematy, bo macie dzieci w podobnym wieku.
2. Chwila wytchnienia. Gdy dzieci nauczą się już wspólnej zabawy, zyskasz troszkę czasu dla siebie.
3. Pewność i spokój. Wiesz, że twoje dziecko szybko radzi sobie z nawiązywaniem znajomości z rówieśnikami, a więc nie boisz się już tak panicznie wysłania go do przedszkola.


Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy