GRY
 
 

Czy dwulatki i trzylatki mogą zgodnie się bawić?

Tak! Nawet małe dzieci potrafią zgodnie się bawić. Trzeba tylko umiejętnie zorganizować im tę zabawę. Oto scenariusz dobrej zabawy.

Zabawa dzieci
fot. Fotolia

Jeśli dziecko jest jedynakiem, nie ma zbyt wielu okazji do kontaktów z innymi dziećmi. A przychodzi taki moment, że zaczyna ich bardzo potrzebować. Choć dwu-, trzylatki bawią się zwykle w to samo, tymi samymi zabawkami, ale jakby obok siebie, to wcale nie znaczy, że równie dobrze mogłyby spędzić ten czas osobno. Właśnie taka "luźna współpraca" jest wstępem do budowania społecznych więzi, czyli po prostu pierwszych przyjaźni i sympatii. Dobrym pomysłem jest na przykład zaproszenie do domu kolegi z piaskownicy. Warto wcześniej zapytać dziecko, co o tym sądzi, ale z pewnością będzie zachwycone. A to znaczy, że szanse na dobrą zabawę wzrosną.

Po pierwsze: przygotuj się do zabawy

Przede wszystkim należy zastanowić się, w co będziecie się bawić. Na początek warto wybrać najprostsze, znane zabawy, a także takie, które należą do ulubionych zabaw dziecka, a nie wymagają specjalnego nakładu czasu ani środków. Nie chodzi przecież o to, żebyś przyszykowała jakieś wystawne przyjęcie z tysiącem rekwizytów i rozrywek. Poza tym nie wiesz, w co lubi się bawić zaproszony przez ciebie gość. Proste, znane od wieków zabawy to klucz do sukcesu. Oczywiście warto mieć też w zanadrzu coś specjalnego.

Zobacz 7 zabawek wszech czasów
Redakcja poleca: Jak bawić się z dwulatkiem - film
Bawiąc się z kilkulatkiem, możesz wspierać jego rozwój. Sprawdź, jakie zabawy warto proponować dzieciom.

Po drugie: zrezygnuj z wyszukanego jedzenia

Wystarczą napoje i lody albo ciasto. Zmęczonym zabawą dzieciakom można szybko zrobić kanapki. Druga mama z pewnością to zrozumie. Poza tym wspólne przygotowywanie prostego posiłku też może być świetną okazją do zabawy. Warto się postarać, by dziecko poczuło się gospodarzem spotkania. Twoje dziecko może przygotować przedmioty potrzebne do zabawy, a kiedy przyjdzie gość może przywitać ich w drzwiach i poczęstować ciasteczkami.

Zobacz 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci

Po trzecie: ty też się baw

Maluchy na początku mogą czuć się onieśmielone, nie wiedzieć, jak się zachować, co robić. Dlatego powinnaś być dyskretnym przewodnikiem po zabawach. Na pierwszy ogień może pójść zabawa "Zgadnij, co jest w środku". Polega ona na tym, że w zamkniętych, nieprzezroczystych torebkach dorośli chowają różne charakterystyczne, znane dziecku przedmioty. Dzieci na przemian dotykają torebek, potrząsają nimi i zgadują, co jest w środku (np. plastikowy kubeczek, szczoteczka do zębów, bucik). Można dodać także fanty jadalne, które zgadujący może w nagrodę skonsumować. Czekoladowy wafelek i pomarańcza przekonają sceptyczne z początku dziecko i po kilkunastu minutach zacznie piszczeć z radości, wyjmując z torebki kolejny fant. Kolejną zabawą może być łączenie w pary. W tym celu wielkim koszu należy zgromadzić różne przedmioty: części garderoby, ołówki, gumki do włosów i podzielić się na dwa zespoły (mama plus dziecko). Każda dwójka próbuje połączyć jak najwięcej przedmiotów w pary (np. szczoteczkę z pastą do zębów itd.).

Doładuj
Przeładuj