GRY
 
 

Jak zorganizować życie w ciąży

Ciąża to naprawdę wspaniały okres. Ale też bardzo intensywny i męczący. Podpowiemy Ci, jak zorganizować życie przez najbliższe miesiące.

ciąża, rodzina
fot. Panthermedia
Najbliższe miesiące nie powinny przynieść rewolucji, a raczej systematyczne zmiany. Przygotuj siebie i otoczenie na nadejście nowego człowieczka. Już dziś zaplanuj, co powinnaś zrobić i podziel czynności na te, które musisz wykonać od razu i na te, które mogą jeszcze poczekać.

Podziel się nowiną o ciąży

Kiedy o ciąży powiedzieć przyszłemu tacie? Najlepiej od razu! A co z rodzicami, przyjaciółmi? To zależy od Ciebie: możesz nowinę przekazać od razu albo poczekać kilka tygodni. Nie martw się, jeśli Twój partner, zamiast wziąć Cię z radości w ramiona, zrobi się blady jak ściana. Być może potrzebuje czasu, by ochłonąć – w końcu nie codziennie dostaje się wiadomość takiej wagi. To samo dotyczy innych bliskich, przede wszystkim przyszłych dziadków.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 7. tygodniu ciąży? [WIDEO]
W 7. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości borówki, ma już zarys nosa i zaczątki ust. Sprawdź, co dzieje się w twoim ciele i o czym powinnaś teraz szczególnie pamiętać!


Wybierz lekarza, który przeprowadzi cię przez okres ciąży

Zrób to jak najszybciej, choćby po to, by potwierdzić ciążę i ustalić termin porodu. Pierwsza wizyta powinna się odbyć nie później niż między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze Ci skierowanie na badania (niektóre z nich, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Nie masz pojęcia, gdzie szukać dobrego ginekologa? Popytaj znajomych i znajomych znajomych. Poproś lekarza o numer komórki – świadomość, że w każdej chwili możesz do niego zadzwonić, da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Jesteś w ciąży zwolnij tempo

Poprzez mdłości (a później zgagę czy ból kręgosłupa) Twoje ciało domaga się dobrego traktowania. Słuchaj go. Więcej śpij, odpoczywaj, nie jedz byle czego i nie staraj się być mistrzynią na wszystkich frontach naraz. Jeśli nie będziesz o siebie dbać, dopadnie Cię zmęczenie, a wtedy nawet drobne dolegliwości mogą wyprowadzać z równowagi. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyśpij się za wszystkie czasy. Później nie będzie to już takie proste.

Kup ciążowe ciuchy

Na początku będziesz musiała kupić większy biustonosz. Na pozostałe zakupy przyjdzie czas w drugim trymestrze ciąży. Nie kupuj góry ubrań, bo ciąża nie trwa wiecznie (wystarczą: spodnie, sukienka, dwa „rozwojowe” topy, wygodne buty na niewysokim obcasie). Nie oszczędzaj na biustonoszu – ma dobrze podtrzymywać biust, by ten nie stracił formy.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj