GRY
 
 

Jak zostać supernianią

Nawet najbardziej przezorna mama nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Przekonałaś się o tym wiele razy. Zostań supermamą w dziedzinie bezpieczeństwa!

mama, niemowlę, uśmiech
Jeśli twój maluch zaczął już raczkować albo sam stawia pierwsze kroki, musisz być naprawdę czujna. O ile w mieszkaniu dostępu do sprzętu domowego bronią różnego rodzaju blokady, o tyle w nowych miejscach, na ulicy czy w podróży musisz wykazać się niezłym refleksem.

Bądź o krok do przodu
Dorota, mama rocznego Krzysia, przygotowała sobie kawę. Nie przespała nocy z powodu ząbkowania synka – łyk kawy mógł jej pomóc dojść do siebie. Podczas gdy synek bawił się na dywanie, ona przeglądała gazetę. Sygnał komórki dzwoniącej w korytarzu poderwał ją z kanapy. Zaabsorbowanej rozmową Dorocie dopiero odgłos spadającego kubka i płacz przypomniały o synku… Spodziewała się najgorszego. Odetchnęła, widząc, że nic mu się nie stało, a pusty kubek leży pod stołem.

Bliżej ideału
• Raczkującego dziecka nie zostawiaj samego w pokoju. Nawet jeśli twój maluch jeszcze nie umie dobrze chodzić, właśnie dziś może postawić pierwszy krok. Włóż go do kojca, łóżeczka lub zabierz ze sobą. Wychodząc z pokoju, włącz elektroniczną nianię.
• Pochowaj rzeczy, którymi malec mógłby sobie zrobić krzywdę: pilota, nożyczki, jednorazowe nożyki do golarki, długopis, otwartą damską torebkę, o nożu czy widelcu nie wspominając.
• Poza bezpieczeństwem dziecka nic nie jest tak pilne i ważne, by wymagało twojej natychmiastowej reakcji. To nic, że nie zdążysz odebrać telefonu – jest funkcja połączenia nieodebrane, poczta głosowa czy SMS.

Bądź czujna
W domu znajomych, którzy nie mają małych dzieci, może czyhać wiele niespodzianek. Przekonała się o tym Ala, mama dwuipółletniej Zosi. Gdy dorośli pochłonięci byli rozmową, dziewczynka wybrała się na zwiedzanie mieszkania. Uwagę rodziców zwróciła niepokojąca cisza, która zastąpiła odgłosy zabawy. Zosia odnalazła się w pokoju obok: siedząc na podłodze przy nocnej szafce, nakładała na siebie kolejną warstwę kremu. Co by było, gdyby na szafce stały pigułki nasenne?
Bliżej ideału
• Wybierając się do znajomych, zabierz ulubione zabawki malca. Czasami kup nawet nową – zainteresujesz nią pociechę na dłużej.
• Nic tak nie przyciąga uwagi dziecka jak zakazany owoc, dlatego będąc na nieznanym terenie, zachowaj podwójną czujność.

Miej oczy z tyłu głowy
Natalia, mama trzyletniej Kasi, chcąc spokojnie zrobić zakupy, wypożyczyła wózek-auto. W dziale z kosmetykami zauważyła promocję balsamu. Gdy akurat porównywała ceny i zapachy, z megafonu dotarła do niej informacja: „Trzyletnia Kasia czeka na swoją mamę w punkcie obsługi klienta. Powtarzam…”. Dobrą chwilę trwało, nim uświadomiła sobie, że stojący obok niej koszyk jest pusty, a zagubione dziecko to właśnie jej córeczka. Jednak co by było, gdyby małą dziewczynką zainteresował się ktoś o niezbyt dobrych zamiarach?
Bliżej ideału
• Idąc do sklepu z dzieckiem, spontaniczność zostaw z boku! Miej ze sobą zawsze przygotowaną listę i kupuj według planu.
• Rób zakupy przez Internet – zyskasz czas na zabawę z malcem.
• Gdy dziecko zaczyna mówić, ucz je, jak ma na imię. Już półtoraroczny maluch potrafi to powiedzieć. Warto też naszyć tasiemkę z imieniem, nazwiskiem, adresem i numerem telefonu wewnątrz jego ubranek bądź przypiąć do nich przywieszkę podobną do tych, które są dołączane zwykle do walizek.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.
Doładuj
Przeładuj