jak zrobić bałwana z papieru
fot. Adobe Stock

Jak zrobić bałwana z papieru – trzy pomysły (i 2 szablony)

Zastanawiasz się, jak zrobić bałwana z papieru? Dobrze trafiłaś. Mamy dwa szablony bałwanka z papieru i jeden pomysł na bałwanka trójwymiarowego. W sam raz do zrobienia z dzieckiem przed świętami.
Ewa Janczak-Cwil
jak zrobić bałwana z papieru
fot. Adobe Stock
Jak zrobić bałwana z papieru? To proste! Wystarczy wydrukować jeden z naszych dwóch szablonów bałwanka z papieru lub przygotować własny. Takie świąteczne dekoracje można powiesić w oknie dziecięcego pokoju lub przymocować do jego drzwi na czas świąt. Warto puścić wodze fantazji i nieco zmodyfikować szablony. Np. zamiast wydrukowanego szalika można dokleić bałwankowi szaliczek wycięty ze starej kolorowej skarpetki. Także wielkość bałwanka z papieru może być inna. Wszystko w twoich i twojego dziecka rękach!

Spis treści:

Bałwanek z papieru – szablon 1

jak zrobić bałwana z papieru szablon 1
Kliknij w obrazek i z nowego okna wydrukuj szablon. Wytnij wszystkie elementy i daj dziecku do sklejenia. Jeżeli chcesz, aby bałwanek był trwalszy, sztywniejszy, naklej wycięte elementy na kartonik i później je wytnij raz jeszcze. Jeśli masz w domu cztero- czy pięciolatka, który odznacza się już dobrą sprawnością manualną, możesz mu dać szablon do samodzielnego wycięcia, ale wręcz mu bezpieczne, zaokrąglone na czubkach nożyczki.

Do klejenia polecamy klej typu wikol – nawet jak dziecko nim zachlapie elementy bałwanka z papieru, nic się nie stanie, bo po wyschnięciu klej ten staje się przezroczysty.

Pozwól dziecku samodzielnie łączyć elementy bałwana. Jeśli wydrukujesz kilka szablonów, każdy zrobiony z nich bałwanek może nieco inaczej wyglądać.
Redakcja poleca: Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Bałwanek z papieru – szablon 2

jak zrobić bałwana z papieru
Ten bałwanek jest mniejszy niż poprzedni, więc wycięcie tak drobnych elementów może dziecku nastręczać trudności. Najlepiej będzie, gdy sama wytniesz wszystkie elementy z szablonu. Zróbcie w ten sposób kilka bałwanków. Doklejcie im niteczki i zawieście figurki w oknach (np. na przyssawkach), na zasłonach lub regałach w dziecięcym pokoju. Żeby wydrukować szablon bałwanka, wystarczy kliknąć obrazek i z nowego okna „puścić’’ go na drukarkę.

Jak zrobić bałwana z papieru – pomysł na model trójwymiarowy

Do jego zrobienia przygotuj stare gazety lub niepotrzebne już zapisane kartki – im więcej ich zbierzesz, tym większego bałwanka uda się zrobić. Potrzebne będą jeszcze:
  • klej wikol,
  • klej do klejenia na gorąco,
  • kryjące farbki (plakatowe lub akrylowe),
  • stara skarpetka lub stary sweterek, koszulka itp.,
  • kilka ciemnych guziczków albo sporych koralików,
  • patyk,
  • kawałek brystolu,
  • kawałek czerwonej włóczki.

1. Papier trzeba pognieść i uformować z niego trzy kule o różnej wielkości. Uformowane kule lekko nasącz klejem wikol, używając do tego pędzelka. W razie potrzeby popraw kształt kul, największą kulę spłaszcz od dołu, aby bałwanek z papieru się nie wywracał. Zostaw je do wyschnięcia.

2. Klejem na gorąco sklej kule, układając je jedna na drugiej (największa na dole, najmniejsza na górze). Pomaluj kule białą kryjącą farbą i zostaw do wyschnięcia.

3. Z brystolu wytnij prostokąt i sklej go w walec. Pomaluj go na czarno lub szaro – to będzie kapelusz bałwanka z papieru. Gdy wyschnie, przyklej go do głowy figurki.

4. Udekoruj bałwanka guziczkami, wyciętym ze skarpety (lub starego sweterka, koszulki itp.)

5. Doklej bałwankowi patyczek, używając kleju na gorąco. Zanim to zrobisz, odłam od niego krótki fragment.

6. Z małego kawałka patyczka zrób bałwankowi nos – pomaluj go na pomarańczowo i po wyschnięciu przyklej.

7. Oczy bałwanka zrób z koralików lub guzików – umocuj je klejem na gorąco. Tak samo zamocuj kawałek włóczki, formując z niej uśmiech bałwanka. Gotowe!

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy