jak zrobić choinkę z szyszek
fot. Iwona Kamińska-Nowak

Jak zrobić choinkę z szyszek – dwa efektowne wzory

Choinka z szyszek to naprawdę piękna świąteczna ozdoba. Można ją udekorować na mnóstwo różnych sposobów. Jej bazę stanowi najczęściej styropianowy stożek. Z jego wykorzystaniem może powstać choinka z szyszek na pniu, choinka z szyszek modrzewia lub sosny.
Ewa Janczak-Cwil
jak zrobić choinkę z szyszek
fot. Iwona Kamińska-Nowak
Jak zrobić choinkę z szyszek? Zanim zabierzesz się do pracy, zaopatrz się w niezbędne surowce i sprzęt. Najważniejszy jest stożek ze styropianu, szyszki sosnowe lub modrzewiowe oraz klej na gorąco. Jeśli chcesz zrobić choinkę z szyszek na pniu, potrzebne będą dość gruby patyk (minimum 2 cm średnicy) oraz doniczka, w której stanie gotowa choinka. Dziecko może zrobić z twoją niewielką pomocą choinkę z szyszek na styropianie, a przy choince na pniu może pomagać dorosłemu. Poprowadzimy cię krok po kroku, abyś i ty mogła robić z dzieckiem takie wyjątkowe ozdoby, jakie robi moja sąsiadka – Iwona Kamińska-Nowak. To dzięki jej uprzejmości mamy ilustracje do tego tekstu.

Spis treści:

Choinka z szyszek – przygotowanie materiałów

Styropianowy stożek kupisz w sklepach z materiałami dla plastyków lub w sklepach florystycznych. Zebrane szyszki (sosnowe są większe, modrzewiowe zdecydowanie mniejsze) powinny być nieuszkodzone i dobrze wyschnięte. Niezbędny jest pistolet do kleju na gorąco oraz wkłady do niego – dobrze jest mieć ich zapas, bo przy robieniu choinki z szyszek DIY zużywa się sporo kleju. Warto przygotować sobie miejsce pracy, zabezpieczając blat stołu gazetami lub starym ceratowym obrusem.

Choinka z szyszek na styropianie

Niezależnie od tego czy planujesz zwykłą choinkę z szyszek, czy choinkę z szyszek na pniu, pracę zaczyna się od umocowania szyszek na styropianie. Zacznij od oklejania styropianowego stożka od dołu. Najpierw przyklej pierwszy rząd szyszek na samym dole stożka. Każdą z szyszek posmaruj od spodu klejem na gorąco i dociśnij ją lekko do styropianu – każdą szyszkę przykleja się bezpośrednio po nałożeniu kleju, bo on szybko zastyga. Dobieraj szyszki podobnej wielkości, a ostatnią, zamykającą pierwszy pierścień, dopasuj wielkością tak, aby dokładnie wypełniała pozostałą przestrzeń. Szyszki powinny być ułożone dosyć ciasno, żeby zasłaniały styropian.

Przyklejaj szyszki, układając kolejne pierścienie jeden nad drugim. Na szczycie choinki przyklej szyszkę, ustawiając ją pionowo, aby utworzyć wierzchołek choinki. Tak wygląda gotowa, jeszcze nie ozdobiona, choinka z szyszek na styropianie:

jak zrobić choinkę z szyszek na styropianie
wykonanie i fotografia: Iwona Kamińska-Nowak

Jeśli twoja choinka nie ma stać na pniu, możesz pominąć kolejny krok i od razu przejść do dekorowania.

Choinka z szyszek na pniu

Przygotuj nóż z ostrym czubkiem (trzymaj dziecko z dala od noża!). Weź do rąk choinkę, odwróć ją i w środku podstawy styropianowego stożka wydrąż okrągły otwór na patyk – otwór powinien mieć nie mniej niż 3 cm głębokości. Przymierz patyk, czy mieści się w otworze. Jeśli tak, nałóż klej na gorąco na dno otworu i na jego ścianki, wsuń patyk i przytrzymaj, aż klej zastygnie.

jak zrobić choinkę z szyszek na pniu
wykonanie i fotografia: Iwona Kamińska-Nowak

Teraz weź przygotowaną doniczkę. Na jej dno nałóż klej na gorąco i wklej pień choinki w doniczkę. Gdy klej zastygnie, wolną przestrzeń między pniem a ściankami doniczki możesz wypełnić ziemią, styropianem albo kamyczkami. Pień choinki można też mocować w piance florystycznej umieszczonej w doniczce i całość stabilizować klejem. Wtedy warto piankę zakryć dodatkową dekoracją tak, jak zobaczysz to na naszym zdjęciu głównym.

Jak ozdobić choinkę z szyszek

Choinkę z szyszek DIY można ozdobić w dowolny sposób. Duże pole do popisu dają dekoracje florystyczne, które można kupić także przez internet: dekoracje podobne do owoców dzikiej róży lub jarzębiny, suszone plasterki cytrusów, niewielkie plasterki drewna itp. Doskonale sprawdzą się też minibombki, niewielkie łańcuchy na choinkę, sztuczny śnieg i inne ozdoby choinkowe. Muszą być niewielkich rozmiarów, aby nie zasłoniły całkowicie „drzewka’’. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu ma być twoja choinka z szyszek – bardziej tradycyjna czy całkowicie naturalna.

Wybrane ozdoby rozmieszczasz na choince z szyszek, mocując je za pomocą kleju na gorąco. Nie spiesz się, spokojnie twórz kompozycję z ozdób. Jeśli zrobiłaś choinkę z szyszek na pniu, warto przykleić coś także od spodu choinki, aby zamaskować styropian. Szczyt choinki można dodatkowo ozdobić np. gwiazdką z drutu. Gotowe!

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy