prace plastyczne z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Baw się z dzieckiem: instrukcja robienia papieru (+ ilustracje z książki Temple Grandin "Rozwiń swoją wyobraźnię"!)

Specjalnie dla mamotoja.pl instrukcja wykonania papieru z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” (Insignis Media, Kraków 2018). Już wiesz, w co się dzisiaj bawić?
Karolina Stępniewska
prace plastyczne z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Gorsza pogoda niewątpliwie ma swoje zalety: można zostać z dzieckiem w domu i świetnie się bawić! Zachęcamy do wszelkiego rodzaju robótek DIY, domowych eksperymentów i zabaw rozwijających wyobraźnię, Może pobawicie się w robienie papieru? To z pewnością spodoba się dziecku! Dzięki uprzejmości wydawnictwa Insignis Media mamy dla was instrukcję wykonania papieru wraz z uroczymi ilustracjami. Fragment pochodzi z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018.

Papier ręcznej roboty

Instrukcja pozwala uzyskać około 5 arkuszy papieru. To będzie wielka upaćkana zabawa!

Potrzebne będą:

 • 6 do 10 arkuszy papieru technicznego albo dowolnego niebłyszczącego papieru, jaki znajdziecie w kontenerach na makulaturę
 • mikser

 • 7,5 litra ciepłej wody do użycia w mikserze i w płytkim pojemniku

 • duży płytki pojemnik, taki jak brytfanna (na tyle duża, by zmieścić opisane niżej osłony antypryskowe)

 • łyżka

 • suszone płatki róży i/lub ziół, drobno pokrojone

 • 2 osłony antypryskowe (stosowane w kuchni do ochrony przed pryskającym tłuszczem podczas smażenia - można je kupić w internecie)

 • sucha i czysta ścierka kuchenna

 • gąbka
   
[content:8_1381,0_22985,8_1378,1_3441:GALGallery]


Kolejne kroki:

 1. Podrzyj papier na małe kawałki (o boku 2-7 cm) i włóż je do miksera. Zalej ciepłą wodą i pozostaw na 15 minut, aby papier całkowicie się nasączył.

  Ilustracja pochodzi z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018

 2. Zmiksuj zawartość miksera pulsacyjnie 5-6 razy, żeby zaczęła przypominać gęstą zupę. To się nazywa „papka papierowa". Jeśli jest zbyt gęsta, to bardzo powoli dolej trochę wody. Jeśli będzie za rzadka, papier będzie się rwał i dzielił.

 3. Wypełnij płytki pojemnik ciepłą wodą do wysokości 5 cm. Powoli dodawaj papkę do wody i mieszaj łyżką.

 4. Możesz teraz dodać pocięte suche kwiaty lub zioła - dla ozdoby.

  Ilustracja pochodzi z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018

 5. Rozłóż suchą ścierkę kuchenną na blacie lub stole.

 6. Zanurz jedną osłonę antypryskową w mazistej mieszance w taki sposób, żeby była nią równo pokryta. Utrzymując osłonę prosto (nie przechylając), połóż ją na rozłożonej ścierce, a następnie przykryj drugą osłoną.

  ilustracjapochodzi z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018

 7. Zbierz gąbką tyle wody z drugiej osłony, ile się da. Im więcej wody uda ci się zebrać, tym krótszy będzie czas suszenia twojego papieru.

 8. Delikatnie usuń górną osłonę. Pozwól, by dolna schła przez około sześć godzin. Kiedy będzie już całkiem sucha, delikatnie zdejmij papier z osłony. Przy odrobinie szczęścia papier jest gotowy! Jeśli natomiast wyszła ci lepka breja, to spróbuj użyć innych rodzajów papieru na początku.

  Ilustracja pochodzi z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018


  "Rozwiń swoją wyobraźnię" Temple Grandin, wyd. InsignisFragment i ilustracje pochodzą z książki Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” w przekładzie Witolda Turopolskiego, polskie wydanie © Insignis Media, Kraków 2018

  W książce "Rozwiń swoją wyobraźnię" Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Ta książka to wspaniała zachęta dla młodych wynalazców, by tworzyć i eksperymentować. Jej przesłanie brzmi: wysilcie swoje szare komórki, zacznijcie budować fascynujące rzeczy i uwolnijcie pokłady swojej kreatywności! Ale "Rozwiń swoją wyobraźnię" to coś więcej. Temple Grandin pokazuje różne sposoby patrzenia na świat. Wzywa nie tylko do działania, ale też do rozwijania wyobraźni. Pokazuje czytelnikom, że nie ma jednego sposobu podejścia do problemu, choć w każdym wypadku kluczem jest otwarty i dociekliwy umysł.
   

Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste! Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebne są jedynie kolorowych cukierków, wody i talerzyka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy