jak zwiększyć laktację
fot. Adobe Stock

Doradca laktacyjny podpowiada, jak zwiększyć laktację

Boisz się, że masz za mało pokarmu, dziecko jest głodne, płacze i nie przybiera na wadze. Są skuteczne sposoby, by szybko zwiększyć ilość mleka w piersiach.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
jak zwiększyć laktację
fot. Adobe Stock
Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć.  Młode mamy bardzo często zastanawiają się, czy mają wystarczająco dużo mleka, aby nakarmić dziecko. Doradcy laktacyjni przekonują jednak, że niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko, a  laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało. Są na to sprawdzone sposoby.

Dlaczego mleka jest za mało?

Zdarza się tak np. początkowo po cesarskim cięciu. Również przemęczenie, zdenerwowanie, stres mamy hamują wydzielanie prolaktyny i oksytocyny, dlatego mleka może być za mało. Powodem małej laktacji jest też nieprawidłowy sposób przystawiania dziecka do piersi, nieprawidłowy sposób ssania przez dziecko, zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi.
W 2-3. tygodniu życia dziecka, w 6. tygodniu oraz w 3. miesiącu zdarzają się tzw. kryzysy laktacyjne. Dziecko zaczyna intensywniej rosnąć, potrzebuje więc większej ilości pokarmu, dlatego laktację trzeba zwiększyć.

Laktatory elektryczne - sprawdź opinie

Pozytywne nastawienie

Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia wytwarzania mleka. Pamiętajmy, że zarówno noworodek, jak i mama muszą oboje nauczyć się współpracować ze sobą, a początki bywają nieraz trudne. Dlatego nie należy się zrażać i od razu zakładać, że mleka jest za mało, przez co dziecko jest głodne i niedożywione. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka:

1. Często przystawiaj dziecko do piersi

Pierś nie jest magazynem mleka. Pokarm tworzy się wtedy, gdy dziecko ssie. W mózgu uwalnia się wtedy hormon (prolaktyna), która pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny hormon (oksytocyna) powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Przystawiaj dziecko do piersi tak często, jak ma ono ochotę ssać. Nawet co pół godziny: raz do jednej, raz do drugiej piersi. Najlepiej połóż się z dzieckiem do łóżka na cały dzień. Przemęczenie, zdenerwowanie, stres hamują wydzielanie hormonów ważnych dla laktacji.  Pozwalaj dziecku ssać tak długo i tak często, jak ma na to ochotę.

2. Nie podawaj smoczka i mleka z butelki

Ssanie uspokajacza to jedna z najczęstszych przyczyn późniejszego nieprawidłowego, zbyt "płytkiego", chwytania piersi. Dlatego staraj się zwłaszcza w pierwszych tygodniach i życia dziecka nie podawać mu smoczka. Jeśli płacze, staraj się uspokajać dziecko innymi sposobami. Jeśli masz rzeczywiście za mało pokarmu, wszystkie metody zwiększenia laktacji zawiodły, być może będziesz musiała podać dziecku dodatkowo mleko modyfikowane. Najpierw jednak zawsze przystawiaj dziecko do piersi i pozwalaj ssać tak długo, jak długo ma na to ochotę. Dodatkowe mleko podawaj maleństwu nie z buteleczki ze smoczkiem, ale łyżeczką lub kubeczkiem.

3. Sprawdź, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi 

To bardzo ważne, bo inaczej dziecko nie wypije całego mleka, które jest w piersiach. Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka, w ustach musi znaleźć nie tylko brodawka piersi, ale też jak największa część otoczki. Dziecko wymasowuje pokarm językiem. Słychać przy tym odgłosy przypominające postękiwanie.Jeśli dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi (wciąga brodawkę, a przy ssaniu słychać cmokanie), nie może do końca opróżnić piersi. Efekt jest taki, że się nie najada. 

4. Karm dziecko w nocy 

Chcesz zwiększyć laktację i mieć więcej pokarmu? Karm dziecko piersią w nocy. Organizm wydziela wówczas więcej prolaktyny, a więc pokarmu w piersiach jest więcej. W dodatku nocny pokarm jest to pokarm bardzo bogaty w tłuszcze, więc dziecko szybciej przybiera na wadze.

5. Pomiędzy karmieniami odciągaj mleko

Ważne jest, aby piersi były opróżnione po każdym karmieniu, ponieważ stanowi to czynnik stymulujący wytwarzanie pokarmu. Jeśli zatem noworodek nie jest w stanie wypić całego mleka, powinno się je odciągnąć.

Do tego celu najlepiej użyć laktatora (ręcznego lub elektrycznego), który można nabyć w aptece. Wybrałyśmy dla ciebie kilka modeli w dobrej cenie:


Odciągnięty pokarm można krótko przechowywać i podawać dziecku w razie potrzeby. Nie bój się, że jeśli odciągniesz mleko, to zabraknie go dla dziecka. Nie zabraknie, bo pokarm tworzy się podczas ssania.

6. Dobrze się odżywiaj

Osłabienie spowodowane ciążą, stres związany z porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny oraz wysiłek, jaki organizm musi włożyć w wykarmienie noworodka sprawiają, że potrzeby żywieniowe kobiety są w tym czasie większe. Nie ma mowy o ograniczeniu posiłków lub przejściu na dietę odchudzającą. Kobieta karmiąca powinna odżywiać się często i racjonalnie, a jadłospis niech będzie lekkostrawny i urozmaicony. Wskazane są potrawy gotowane, duszone, z dużą ilością warzyw, które zapewnią niezbędne witaminy i mikroelementy. Korzystne są tłuste ryby, które uzupełniają niedobór kwasów omega-3, dobrej jakości mięso, ryż, kasze, nabiał i owoce. Unikać jednak należy pokarmów smażonych, ciężkostrawnych oraz powszechnie uważanych za potencjalnie sprzyjające alergii, takich jak np. orzechy, czekolada, owoce pestkowe, owoce cytrusowe oraz nadmierna ilość mleka krowiego. Należy jeść 3 główne posiłki i, w miarę potrzeby, 2 drobne przekąski pomiędzy nimi.

7. Dużo pij (2-3 litry dziennie)

Dziecko wypija dziennie około litra mleka, a do jego wytworzenia potrzebna jest odpowiednia ilość wody. 

Najlepsze napoje to:

  • woda (nisko- lub średniozmineralizowana),

  • soki owocowo-warzywne (1-2 szklanki dziennie, nie więcej, szczególnie owocowych, gdyż są słodkie),

  • herbatki owocowe. 

Uwaga: najlepiej podczas karmienia miej przy sobie szklankę z wodą.

8. Pij zioła mlekopędne 

Najlepsze są: kminek, koper włoski, anyż, czarnuszka. W aptekach są również gotowe mieszanki ziół wspomagających laktację.  Uwaga: ziołowe napary pij systematycznie, 2-3 razy dziennie po filiżance (nie więcej, gdyż w nadmiarze mogą – paradoksalnie – zmniejszyć laktację).

9. Nie pij naparów z szałwii

Hamuje laktację! Wybierz za to słód jęczmienny, który wzmacnia laktację. [content:8_676,8_1672,0_23286,8_1731:ECVideo]
dr Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra

Międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Zofii w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 32 głosy

Zobacz także

Popularne tematy