Ekspert radzi: co i jak jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo?

Tycie w ciąży to naturalna sprawa, ale tylko wtedy, gdy przyszła mama tyje prawidłowo. Pytamy ginekologa z Instytutu Matki i Dziecka, jaka dieta pomoże utrzymać kilogramy pod kontrolą.
Małgorzata Wódz
tycie w ciąży, nadwaga w ciąży, prawidłowa waga w ciąży, zdrowa dieta w ciąży, odchudzanie w ciąży
fot. Fotolia
O wprowadzeniu zasad racjonalnej, zdrowej diety warto pomyśleć już podczas planowania ciąży. Dzięki temu przyszła mama od samego początku może cieszyć się dobrą formą i prawidłową wagą, a dziecko w czasie swojego intensywnego wzrastania otrzymuje wszystkie potrzebne substancje – mówi dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Intytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jeśli jednak zmieniamy dietę na zdrowszą dopiero na etapie ciąży, starajmy się kierować istotnymi wskazówkami, które wymienia nasza ekspertka:
  • Jedzmy 5 urozmaiconych posiłków dziennie. Powinny wypadać one co około 3 godziny. Muszą zawierać produkty zbożowe (pieczywo, kasze), warzywa (w ilości 500 g/dzień), owoce (300 g/dzień), przetwory mleczne, mięso, ryby, rośliny strączkowe (źródło białka) i oleje roślinne. 
     
  • Wyeliminujmy z diety produkty wysoko przetworzone – czyli fast food i barwione, słodzone napoje. Nawet przy braku nadwagi warto ograniczyć cukry proste, które zawierają słodycze. Ale  odrobina gorzkiej czekolady nam nie zaszkodzi. 
     
  • W razie głodu między posiłkami sięgajmy po zdrowe przekąski. Świetnie sprawdzają się w tej roli różnego rodzaju orzechy i migdały. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, ponieważ są kaloryczne, zjadajmy do 10–15 sztuk w ramach jednej porcji.
     
  • Ważmy się raz w tygodniu, aby kontrolować, jak przyrasta masa ciała. Waga w ciąży nie powinna rosnąć więcej niż pół kg w ciągu tygodnia. Prawidłowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży u kobiety z normalną wagą wyjściową, czyli BMI 18,5–24,9, wynosi 12–16 kg.
Polecamy:
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy