jaka maseczka na koronowirusa
fot. Adobe Stock

Jaka maseczka na koronawirusa – rodzaje zalecanych maseczek [PRZEGLĄD]

Jeżeli zastanawiasz się, jaka maseczka na koronawirusa będzie chroniła przed zakażeniem, to masz do wyboru maseczkę jednorazową lub wielokrotnego użytku. Oto 7 modeli maseczek na koronawirusa – każda z nich nadaje się do noszenia.
Agnieszka Majchrzak
jaka maseczka na koronowirusa
fot. Adobe Stock
Służby sanitarne podkreślają, że każdy rodzaj maseczki może służyć jako forma ochrony przez zakażeniem się koronawirusem. Jednak żadna nie daje maksymalnej skuteczności, jeżeli nie będzie prawidłowo nakładana, noszona i zdejmowana, a następnie czyszczona. Zobacz kilka rodzajów dostępnych maseczek i wybierz taką, która będzie ci najbardziej odpowiadała. Pamiętaj, że od 16 kwietnia musimy je obowiązkowo nosić w miejscach publicznych (i będziemy je nosić jeszcze długo)!

Maseczka na koronawirusa:

Maseczka na koronawirusa – jednorazowa

Maseczki jednorazowe to maseczki chirurgiczne stosowane w służbie zdrowia podczas kontaktu z chorymi i w trakcie operacji chirurgicznych. Maseczki medyczne jednorazowe spełniają normę europejską EN14683, która zakłada zatrzymywanie aerozoli biologicznych o cząsteczkach wielkości ok. 3 mikrometrów. Zaletą maseczki jednorazowej jest cena i wysoka skuteczność ochrony przed zakażeniem.

Mamy do wyboru maseczki chirurgiczne z filtrem:
 • Typ 1 – wychwytuje 95 proc. bakterii,
 • Typ 2 – filtruje 98 proc. zarazków.

Najwyższy stopień ochrony mają półmaski medyczne wykonane z trójwarstwowej włókniny. Posiadają one filtry oznaczone symbolem FFP1, FFP2 lub FFP3. Im wyższy stopień ochrony, tym wyższa cyfra:
 • FFP1 – 80 proc. zatrzymania cząsteczek aerozolu,
 • FFP2 – 95 proc. skuteczności,
 • FFP3 – 99 proc. filtrowania.

Wady maseczki jednorazowej:
 • można ją nosić najwyżej pół godziny, po tym czasie staje się wilgotna od wydychanego powietrza i nie nadaje się do dalszego użytku,
 • nie daje maksymalnej szczelności,
 • trudno ją obecnie kupić – w związku ze światowym problemem w zaopatrzeniu służb medycznych w maski chirurgiczne, należy je stosować z rozwagą, żeby nie ograniczać dostępu do masek lekarzom. Są im niezbędne podczas leczenia chorych na COVID-19.

  Jeżeli potrzebujesz maseczek jednorazowych, możesz je kupić teraz w dobre cenie:

Maska na twarzy jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest stosowana w połączeniu z częstym myciem rąk za pomocą mydła i wody lub płynu/żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Maseczka na koronawirusa wielokrotnego użytku

Wśród tego rodzaju maseczek na koronawirusa możemy zdecydować się na:

Maseczki wielorazowe z filtrem

To profesjonalne półmaski z filtrem o trzech klasach skuteczności. FFP1 daje najniższy poziom ochrony, FFP2 zapewnia średnią skuteczność, zaś FFP3 dużą ochronę.

Wśród tego rodzaju maseczek popularna jest półmaska antywirusowa FFP2 N95, która jest w stanie przefiltrować przynajmniej 95 proc. cząsteczek unoszących się w powietrzu, co gwarantuje wysoką skuteczność w walce z  drobnoustrojami.

Mamy dla was kilka propozycji wielorazowych maseczek z filtrem, dostępnych teraz w sprzedaży:

Półmaska antysmogowa

Do maseczek wielokrotnego użytku zaliczamy także maski antysmogowe. Posiadają filtr HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air). Zatrzymuje on co najmniej 99,97 proc. zanieczyszczeń z powietrza. Zdaniem ekspertów maski z filtrem Hepa, N95 lub N99 mogą chronić przed COVOD-19, jednak powinny ich używać przede wszystkim osoby bezpośrednio stykające się z zakażonymi osobami.

Maseczka materiałowa

Maseczki z tkaniny mogą być dobrą alternatywą, gdy nie mamy dostępu do profesjonalnej maseczki. Najlepsze są trzywarstwowe maski z kieszonką na filtr. Funkcję filtra może spełnić np. filtr do kawy.

Służby sanitarne i lekarze są zdania, że nie trzeba nosić specjalistycznej maseczki i każdy może sam w domu uszyć maseczkę na koronawirusa wielokrotnego użytku. Może być wykonana np. z bawełny, fizeliny, a nawet z worka od odkurzacza. Najważniejsze jest wybór szczelnego materiału, natomiast kwestia jej wyglądu to już sprawa indywidualna. Możemy nosić maseczki kolorowe, we wzorki, z napisami lub bardzo stonowane czarne maseczki pasujące do większości ubrań.

W sprzedaży online znajdziesz duży wybór także wielorazowych maseczek mateiałowych:

Jak dbać o maseczki wielorazowe?

Zaletą wszystkich wyżej wymienionych maseczek jest to, że są one wielokrotnego użytku. Trzeba jednak pamiętać, że maseczki z filtrami oraz półmaski antysmogowe wymagają wymiany filtra, zgodnie z zaleceniami producenta. Z kolei wielorazowa profesjonalna maseczka na koronawirusa wymaga dezynfekowania światłem ultrafioletowym UVC lub bardzo wysoką temperaturą (120 stopni Celsjusza) np. w suszarce próżniowej.

Maseczkę materiałową trzeba prać po każdym użyciu. Należy to robić w 60 stopniach Celsjusza, z programem nastawionym na ok. 45 minut. Po wypraniu maseczkę trzeba wyprasować gorącym żelazkiem lub spryskać płynem dezynfekującym.

Maseczka na koronawirusa last minute

To maseczki, które można samemu wykonać w domu w zaledwie kilka minut. Nie trzeba mieć do tego żadnych specjalnych umiejętności krawieckich. Można nosić:
 • maseczkę z T-shirta,
 • bandanę jako maseczkę,
 • maseczkę z ręcznika papierowego (origami).

  Użycie bandany to jeden z najprostszych sposobów na zasłonięcie ust i nosa:

Maseczka z T-shirta

Do wykonania maseczki z T-shirta potrzeba jedynie koszulki i nożyczek. Trzeba odciąć dolną część ubrania, a z powstałego prostokąta wyciąć kształt maseczki wraz z troczkami do związywania.

Maseczka z ręcznika papierowego (origami)

Do zrobienia maseczka z ręcznika papierowego potrzeba dwóch listków z ręcznika papierowego, dwóch gumek recepturek i zszywacza. Może też być igła i nitka, a zamiast gumki – tasiemki. Gdy nabierze się wprawy, zrobienie takiej maseczki zajmuje trzy minuty!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy