Mega Blocks - pociag ABC
fot. materiały prasowe

Dlaczego zabawa jest ważna w rozwoju dziecka?

Czy wiesz, że zabawa, poza funkcją relaksacyjną, spełnia wiele innych zadań i odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka? Sprawdź, co maluch zyskuje dzięki zabawie.
Mega Blocks - pociag ABC
fot. materiały prasowe
Wydaje Ci się że Twoje dziecko cały dzień nic nie robi, tylko się bawi? Nie do końca tak jest. Maluch, bawiąc się, pracuje nad swoim rozwojem i zdobywa nowe umiejętności. Co zatem zabawa daje dziecku?

4 korzyści płynące z zabawy

Większości z nas zabawa kojarzy się z rozrywką i przyjemnym spędzeniem czasu. I oczywiście tak jest, ale to tylko jedna z wielu funkcji zabawy. Jakie jeszcze korzyści płyną dla dziecka z zabawy?

1. Zabawa wspiera rozwój intelektualny i ułatwia uczenie się nowych rzeczy.
Zabawa jest najlepszym sposobem, by dziecko zdobyło nowe umiejętności oraz poznawało świat i otaczającą je rzeczywistość. Dlaczego? Wynika to oczywiście ze specyfiki rozwoju małego człowieka. Już 5 wieków przed naszą erą  Konfucjusz przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności, który nota bene sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, lecz także dorosłych: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Brzdąc jest więc swego rodzaju odkrywcą i eksperymentatorem,  a żeby się czegoś nauczyć, nie wystarczy mu, że mama lub tata mu o tym opowiedzą. Dobrze, aby mógł to sam zobaczyć, a jeszcze lepiej – żeby sam tego doświadczył. Dlatego właśnie zabawa, podczas której dziecko samo „odkrywa” wiedzę o świecie, jest najskuteczniejszym sposobem nauki. Zresztą, nikt z nas nie wyobraża sobie chyba, aby posadzić rocznego dziecka w ławce i na przykład nauczyć alfabetu z elementarza. Nie oznacza to jednak, że taki brzdąc jest zupełnie za mały na naukę. Przeciwnie, w tym wieku maluchy chłoną wiedzę jak gąbka, trzeba im ją tylko umiejętnie podać. W nauce wspomnianego alfabetu pomoże Wam np. Pociąg ABC stworzony z klocków zdobionych literkami od A do Z! Wystarczy, że połączycie ze sobą trzy podstawy na kółkach, aby utworzyć pociąg, a następnie poukładacie na nim klocki z literkami, tworząc kompletny alfabet lub konkretne słowa. To prawdziwy pociąg do nauki, który daje nieograniczone możliwości zabawy.
 
2. Zabawa wspiera rozwój kreatywności.
Umiejętność nieszablonowego myślenia i rozwiązywania niestandardowych problemów to współcześnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Warto więc zacząć ćwiczyć ją w dzieciństwie. Jak? Oczywiście przez zabawę. Tu również z pomocą przyjdą klocki Mega Blocks.  Wieża, garaż dla aut czy domek dla zwierzątek – dziecko może konstruować własne niesamowite budowle z kolorowej krainy swojej wyobraźni lub korzystać z zestawów tematycznych.

3. Zabawa wspiera rozwój małej i dużej motoryki.
Manipulacja małymi przedmiotami, takimi jak np. klocki, doskonale rozwija mała motorykę dziecka – usprawnia chwyt i trenuje jego precyzję. Klocki świetnie sprawdzą się także, jako „motywator” do nauki raczkowania i chodzenia. Gdy już zbudujecie razem Pociąg ABC, a wspaniała, mobilna konstrukcja „wyjedzie” spod małych rączek, zachęć swojego maluszka do podążania za nią! Możecie z klocków zbudować stacje z zadaniami w rożnych częściach pokoju, do których zawita pociąg wraz z małym pasażerem.  Dzięki wysokiej jakości materiałowi, z którego zrobione są klocki oraz precyzji wykonania, klocki są nie tylko bezpieczne, lecz także idealnie dopasowane do małej rączki, łatwo je łączyć i rozdzielać, więc nic nie zakłóca malcowi radości z zabawy.  Klocki są zapakowane w wygodną ekotorbę (bez PVC), dlatego możesz je łatwego przechowywać oraz przenosić, dzięki czemu Twój maluch może ćwiczyć nowe umiejętności, gdziekolwiek będziecie.

4. Zabawa kształtuje umiejętności społeczne.
Wspólna zabawa z rodzicami czy rodzeństwem uczy malucha trudnej sztuki dzielenia się swoimi rzeczami i współpracy, co ogromnie ułatwi mu zabawę z rówieśnikami oraz budowanie relacji z innymi dziećmi, np. w przedszkolu. Brzdąc, naśladując swoich najbliższych, np. mamę lub tatę, uczy się także odgrywania ról społecznych, które będą na niego czekać w dorosłym życiu.

Więcej informacji znajdziesz w magazynie

©2017, MEGA Brands Inc., & ™ MEGA Brands Inc. All rights reserved.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy