Encyklopedia problemów wychowawczych

Jąkanie

Prawie każde dziecko przechodzi fazę jąkania – połyka litery, kilka razy powtarza jedną sylabę lub to samo słowo, zacina się, mówi szybko i niewyraźnie. Jąkanie może mieć podłoże psychologiczne, ale najczęściej jest normalnym etapem rozwoju mowy.

Dziecko między trzecim a siódmym rokiem życia przechodzi okres, podczas którego natłok myśli nie pozwala mu ich wyrazić w szybki sposób. Wysiłek, by powiedzieć wszystko jednocześnie, prowadzi do zacinania się.

Przyczyny
Najczęstszą przyczyną jąkania się jest zbytnie napięcie psychiczne związane np. z rozwodem rodziców, pójściem do przedszkola, czy nawet przeprowadzką lub pojawieniem się kolejnego dziecka w rodzinie. Łagodne przypadki jąkania przechodzą same, ale czasem potrzebna może być pomoc logopedy lub psychologa.

Co robić?
Jeśli Twój malec jąka się podczas rozmowy z Tobą, nie okazuj zniecierpliwienia i słuchaj uważnie, nie zwracając w widoczny sposób uwagi na problemy z wysłowieniem się dziecka. Prośby o powtórzenie, poprawianie malucha albo kończenie za niego zdania może doprowadzić do tego, że dziecko przestanie w ogóle podejmować próby mówienia. Tego typu pomoc zatem może tylko zaszkodzić.

Aby zwalczyć jąkanie, śpiewajcie razem proste i wesołe piosenki, ponieważ bardzo często podczas śpiewania dolegliwość zanika. Ten okres nie sprzyja rozstaniom lub zmianom w życiu rodziny. Spokojny tryb życia i mniejszy nacisk na to, aby dobrze wypaść, pomogą dziecku pokonać jąkanie. Jeśli jednak jąkanie jest bardzo nasilone lub nie minie w ciągu czterech-sześciu miesięcy, na wszelki wypadek skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz także:
Rozwój mowy