GRY

7 pytań o jąkanie się dziecka

Zacina się, powtarza niektóre sylaby lub wyrazy... Jąkanie często jest rozwojowe. Zwykle mija, choć u niektórych dzieci się utrzymuje. Zobacz, co warto wiedzieć o jąkaniu się.
mama, dziecko, niemowlę, mowa, słowa, litery
fot. fotolia

Już dwuipółletnie dziecko, które podczas mówienia zacina się, powinno spotkać się z logopedą. Zresztą do specjalisty warto pójść zawsze, gdy w mowie dziecka pojawi się coś niepokojącego. Dlaczego? Im wcześniej zacznie się terapię, tym lepiej dla dziecka. Wielu rodziców przyjmuje postawę: "Samo minie", ale ocenę, czy dziecku potrzebna jest pomoc, lepiej zostawić logopedzie.

1. Kiedy u dziecka pojawia się jąkanie?


Jąkanie pojawia się najczęściej między 2. a 3. rokiem życia. W tym czasie rozwój intelektualny dziecka przewyższa możliwości aparatu mowy – umiejętność wypowiadania myśli rozwija się dużo później niż myślenia. Choć dziecko zna wiele słów, jeśli jego aparat mowy nie jest jeszcze dostatecznie sprawny. A wtedy może się jąkać, szczególnie jeśli jego wypowiedzi towarzyszą spore emocje.

Zobacz, jak rozwija się mowa 3-latka
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

2. Dlaczego dziecko zaczyna się jąkać?

Dziecko zacina się, bo ma coś ważnego do powiedzenia lub obawia się, że dorośli nie słuchają go z uwagą. Czasem dlatego że, jest speszone, ośmieszane, nakłaniane do recytacji wbrew swojej woli lub coś je zaskoczy. W takiej sytuacji zacina się na początkowej części wypowiedzi – powtarza sylaby, a nawet całe wyrazy, często te mające znaczenia gramatyczne, jak spójniki i przyimki.

3. Czy jąkanie się minie samo?

Większość dzieci wyrasta z tej niepłynności mowy nawet bez terapii, ale nie ma gwarancji, że rozwojowa niepłynność mówienia minie sama z siebie. Im dziecko jest starsze, tym mniejsze są szanse na to, że samo przestanie się jąkać.

Zobacz też, 5 najlepszych zabaw logopedycznych dla czterolatka


4. Jakie objawy jąkania powinny zaniepokoić?

Tiki, mruganie oczami, ruchy głową lub grymasy twarzy towarzyszące jąkaniu - te objawy powinny cię zaniepokoić. A także, kiedy dziecko coraz częściej się zacina. Niepokoić powinno także to, że dziecko, starając się poprawnie wysłowić, napina mięśnie twarzy i ma kłopoty z oddychaniem. Dopóki jest małe, nie zdaje sobie z sprawy, że jąkanie to jakiś problem. Ta świadomość przychodzi około piątego, szóstego roku życia. Wtedy może do tego pojawić się strach przed mówieniem, dziecko zacznie unikać pewnych słów, dźwięków. Niestety, silne emocje, które temu towarzyszą, sprawiają, że jąkanie się nasila. W takiej sytuacji terapia logopedyczna jest niezbędna, przyda się też pomoc psychologa.   

Zobacz, jak wspierać rozwój mowy dziecka - film


Ocena (4 oceny)

4.8
Doładuj
Przeładuj