ile kosztuje przedszkole
fot. AdobeStock

Ile kosztuje przedszkole – czesne, cena wyżywienia, zasady dofinansowania

Dowiedz się, ile kosztuje przedszkole publiczne, prywatne oraz od czego zależy ostateczna wysokość opłat.
Dominika Bielas
ile kosztuje przedszkole
fot. AdobeStock
Koszty przedszkola zależą od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru placówki, miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole, to niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Taki koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola, za publiczne nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. 

Spis treści:
  1. Przedszkole publiczne - opłaty
  2. Opłaty za przedszkole prywatne
  3. Opłaty za wyżywienie w przedszkolu
  4. Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole
  5. Dofinansowanie do opłat za przedszkole

Przedszkole publiczne - opłaty

Do niedawna rodzice musieli się bardzo postarać, by znaleźć dla swojej pociechy miejsce w przedszkolu. Niektórych zniechęcał długi czas oczekiwania, a skutkiem tego było to, że korzystali oni z ofert przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku jednak prawo do miejsca w przedszkolu państwowym przysługuje każdemu dziecku, jeśli jest w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta musi zapewnić dla niego miejsce w przedszkolu, ponieważ sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny. Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne. Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne.
 

Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki od godz. 8:00 do 13:00.
 

Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu?

Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą zapłacić złotówkę. Przy okazji nowelizacji zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu.
 

Redakcja poleca: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy wybierasz przedszkole dla kilkulatka.

Opłaty za przedszkole prywatne

Nie istnieje tu narzucona z góry stawka, ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. W zależności od miasta, w jakim posyłamy dziecko, może kosztować od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. W dużym mieście koszt takiego przedszkola będzie wyższy, niż w małym lub na wsi. Przedszkola takie często są profilowane i w ramach opłaty mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych. Czesne w przedszkolach prywatnych często jest stałe bez względu na to czy dziecko chodzi do przedszkola, czy nie.

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu

Wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola muszą płacić za wyżywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa, czy trzy posiłki dziennie, istotna jest także lokalizacja (w większych miastach opłaty są często większe) oraz to czy przedszkole ma kuchnię, czy korzysta z kateringu. Koszt „dniówki” waha się od 7 do 15 zł. Rodzice dokonują nadpłaty za cały miesiąc z góry, a w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność (niewykorzystane posiłki).

Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole

Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole – jak to wygląda? Przedszkole publiczne jest bezpłatne, wiec tutaj sprawa jest jasna, natomiast niektóre prywatne przedszkola oferują rabat na opłaty za przedszkole. Jest to kwestią indywidualną i ustalaną zazwyczaj z dyrektorem placówki. Warto wiedzieć o tym, że na dzieci z niepełnosprawnością samorządy otrzymują specjalne fundusze. Kwotę subwencji ustala się odgórnie na każdy rok, stała stawka mnożona jest przez wskaźnik odpowiadający rodzajowi niepełnosprawności. Pieniądze te przeznaczone są na organizacje kształcenia specjalnego. Obowiązkiem każdej placówki jest zrealizowanie zapisów z orzeczenia, które posiada dziecko. Mowa tutaj o zapewnieniu mu odpowiednich warunków do nauki (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, zarówno rozwojowych, jak i edukacyjnych). 

Dofinansowanie do opłat za przedszkole

Organ prowadzący przedszkole może częściowo lub całkowicie zwolnić z opłat np. rodzinę w trudnej sytuacji materialnej, rodzinę wielodzietną czy z niepełnosprawnymi dziećmi. Od 1 stycznia 2017 r. edukacja przedszkolna dla sześciolatków w przedszkolach publicznych jest bezpłatna. Rodzice płacą tylko za wyżywienie, choć tutaj również istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie. Dotyczy to przypadków szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub zdarzeń losowych. 

W kwestii dofinansowania opłat za przedszkole także pracodawca, który zatrudnia rodziców małego dziecka może udzielić im wsparcia. Pokrywa on wtedy część kosztów związanych z pobytem dziecka w przedszkolu. 
 

Wysyłając swojego maluch do przedszkola możesz kupić mu wspaniałą wyprawkę przez internet:


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy