Opłaty za przedszkole
fot. AdobeStock

Za co i ile zapłacisz, posyłając dziecko do przedszkola?

Dowiedz się, ile kosztuje przedszkole publiczne, prywatne oraz od czego zależy ostateczna wysokość opłat.
Dominika Bielas
Opłaty za przedszkole
fot. AdobeStock
Koszt pobytu dziecka w przedszkolu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru placówki, miejsca zamieszkania dziecka i jego wieku.

Opłaty za publiczne przedszkole

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do lat 5 zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki od godz. 8:00 do 13:00, za każdą kolejną godzinę rodzice muszą zapłacić złotówkę. Przy okazji nowelizacji zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia. W niektórych gminach opłaty ustalane są lokalnie, np. w Warszawie decyzją władz stolicy od 1 września 2017 r. rodzice nie płacą za pobyt dziecka w przedszkolu.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy wybierasz przedszkole dla kilkulatka.

Opłata za wyżywienie

Natomiast wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola muszą płacić za wyżywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa, czy trzy posiłki dziennie, istotna jest także lokalizacja (w większych miastach opłaty są często większe) oraz to czy przedszkole ma kuchnię, czy korzysta z kateringu. Koszt „dniówki” waha się od 4-9 zł. Rodzice dokonują nadpłaty za cały miesiąc z góry, a w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność (niewykorzystane posiłki).

Zwolnienie z opłat za przedszkole

Organ prowadzący przedszkole może częściowo lub całkowicie zwolnić z opłat np. rodzinę w trudnej sytuacji materialnej, rodzinę wielodzietną czy z niepełnosprawnymi dziećmi. Od 1 stycznia 2017 r. edukacja przedszkolna dla sześciolatków jest bezpłatna. Rodzice płacą tylko za wyżywienie.

Zobacz także: Rekrutacja do przedszkoli na rok 2018/2019

Zmiany w opłatach za przedszkole

Do końca zeszłego roku ostateczną kwotę do zapłaty wyliczało przedszkole sumując nadprogramowe godziny oraz posiłki, z których dziecko skorzystało. Opłaty za przedszkola miały charakter cywilnoprawny, wynikający z umów zawieranych między placówkami a rodzicami. Od 1 stycznia 2018 zmieniły się przepisy i zmienił się charakter opłat na publicznoprawne. Z nowych przepisów wynika, że teraz opłaty za przedszkole rodzic poniesie bez względu czy dziecko chodziło, czy nie. Natomiast kwota za wyżywienie będzie odliczona, jeśli rodzic wczesnej zgłosi nieobecność dziecka. Do tej pory ani samorządy, ani rząd nie zabrały głosu w sprawie nowych zasad dotyczących opłat za przedszkola, a zatem ani rodzice, ani dyrektorzy placówek nie do końca wiedzą, jak je interpretować nowe przepisy.

Ile kosztuje przedszkole niepubliczne?

Przedszkola niepubliczne podlegają pod kuratorium oświaty i sprawowany jest nad nimi ściślejszy nadzór niż nad placówkami prywatnymi. Placówka taka dostaje dofinansowanie z budżetu gminy do dziecka, dlatego ceny w tych placówkach są niższe niż w placówkach prywatnych. Ceny zaczynają się od 200 złotych w mniejszych miastach do 500 złotych w większych miastach. Po doliczeniu kosztów żywienia całościowy koszt pobytu dziecka waha się od 330 złotych nawet do 700 złotych w miesiącu.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Nie istnieje tu narzucona z góry stawka, ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. W zależności od miasta, w jakim posyłamy dziecko, może kosztować od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. Przedszkola takie często są profilowane i w ramach opłaty mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych. Czesne w przedszkolach prywatnych często jest stałe bez względu na to czy dziecko chodzi do przedszkola, czy nie.

Komitet rodzicielski w przedszkolu

W niektórych przedszkolach zbiera się także składki na komitet rodzicielski. Kwota waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Z tej składki finansowane są upominki dla dzieci i nauczycieli oraz dodatkowe atrakcje, na przykład wyjścia do kina lub wyjazdy na wycieczkę. Składka jest dobrowolna i ustalana na początku roku szkolnego.

Zobacz także:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Warto wiedzieć