ile kosztuje przedszkole
fot. AdobeStock

Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania

Ile kosztuje przedszkole? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?
Dominika Bielas
ile kosztuje przedszkole
fot. AdobeStock
Koszty przedszkola zależą od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole, to niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. 

Spis treści:
  1. Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty
  2. Czesne za przedszkole prywatne
  3. Opłaty za wyżywienie w przedszkolu
  4. Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole
  5. Dofinansowanie opłat za przedszkole

Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty

Do niedawna rodzice musieli się bardzo postarać, by znaleźć dla swojej pociechy miejsce w przedszkolu. Niektórych zniechęcał długi czas oczekiwania, a skutkiem tego było to, że korzystali oni z ofert przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu państwowym przysługuje każdemu dziecku, jeśli jest w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta musi zapewnić dla niego miejsce w przedszkolu, ponieważ sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny.

Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych.

Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki od godz. 8:00 do 13:00.

Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.

Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu?

Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić złotówkę. Rodzice pracujący zwykle muszą zostawić dziecko w przedszkolu na ok. dziewięć, dziesięć godzin. To koszt ok. 5 zł na dzień (w przypadku dziewięciu godzin przez miesiąc rodzice zapłacą 100 zł, w przypadku dziesięciu – 130 zł). Jeśli dziecko będzie chore, rodzic nie musi płacić za godziny, których dziecko nie spędziło w przedszkolu.
 

Przy okazji nowelizacji zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe.

Czesne za przedszkole prywatne

Nie istnieje narzucona z góry stawka za przedszkole prywatne. Ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. W zależności od miasta, w jakim posyłamy dziecko, miesięczne czesne może wynosić od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. W dużym mieście koszt takiego przedszkola będzie wyższy niż w małej miejscowości lub na wsi.

Dla przykładu: za jedno z przedszkoli prywatnych w Warszawie rodzice muszą zapłacić 1700 zł, a w Płocku czesne za miesięczny pobyt dziecka w prywatnej placówce wynosi 1000 zł.

Przedszkola prywatne często są profilowane i w ramach opłaty mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych. Czesne w przedszkolach prywatnych często jest stałe bez względu na to czy dziecko chodzi do przedszkola, czy nie: to oznacza, że jeśli dziecko będzie chore lub z innego powodu nie pojawi się w placówce, rodzice i tak będą musieli zapłacić pełną kwotę.

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu

Wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola (niezależnie od tego, czy jest to przedszkole publiczne, czy prywatne) muszą płacić za wyżywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa, czy trzy posiłki dziennie, istotna jest także lokalizacja (w większych miastach opłaty są często większe) oraz to, czy przedszkole ma kuchnię, czy korzysta z kateringu.

Koszt „dniówki” za wyżywienie waha się od 7 do 15 zł (miesięcznie to około 200 zł). Rodzice dokonują nadpłaty za cały miesiąc z góry, a w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność (niewykorzystane posiłki). W przedszkolach prywatnych można liczyć na bardziej zróżnicowane posiłki. Oprócz diety ogólnej są często także diety bezglutenowe czy dla alergików. 

Orzeczenie o niepełnosprawności a opłata za przedszkole

Przedszkole publiczne jest bezpłatne dla każdego dziecka, również dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku przedszkoli prywatnych niektóre placówki oferują rodzicom dzieci z niepełnosprawnością rabat – jest to jednak kwestią indywidualną i ustalaną zazwyczaj z dyrektorem placówki.

Warto wiedzieć o tym, że na dzieci z niepełnosprawnością samorządy otrzymują specjalne fundusze. Kwotę subwencji ustala się odgórnie na każdy rok, stała stawka mnożona jest przez wskaźnik odpowiadający rodzajowi niepełnosprawności. Pieniądze te przeznaczone są na organizacje kształcenia specjalnego. Obowiązkiem każdej placówki jest zrealizowanie zapisów z orzeczenia, które posiada dziecko. Mowa tutaj o zapewnieniu mu odpowiednich warunków do nauki (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, zarówno rozwojowych, jak i edukacyjnych). 

Dofinansowanie opłat za przedszkole

Organ prowadzący przedszkole może częściowo lub całkowicie zwolnić z opłat np. rodzinę w trudnej sytuacji materialnej, rodzinę wielodzietną czy z dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dotyczy to przypadków szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub zdarzeń losowych. Jeśli dziecko zamieszkuje obszar gminy, na której znajduje się przedszkole, rodzice mogą też ubiegać się o dopłatę z budżetu gminnego.

W kwestii dofinansowania opłat za przedszkole także pracodawca, który zatrudnia rodziców małego dziecka, może udzielić im wsparcia. Pokrywa on wtedy część kosztów związanych z pobytem dziecka w przedszkolu (w przypadku przedszkoli niepublicznych może być to wyżywienie albo zajęcia nadprogramowe). W przedszkolach niepublicznych coraz częściej udaje się negocjować ceny.


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy