smarowanie kremem twarzy
fot. Fotolia

Sucha skóry a kosmetyki na AZS

Jeszcze nie atopowe zapalenie skóry, ale już miejscami skóra się łuszczy i swędzi, zwłaszcza po kąpieli. Jakie kosmetyki są dla niej najlepsze? Pytamy o to dr Magdalenę Łuczkowską, dermatolożkę.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska
smarowanie kremem twarzy
fot. Fotolia
Niektóre osoby mają skłonność do suchej skóry, zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Czy mogą sięgnąć po preparaty dla osób z atopowym zapaleniem skóry? – pytamy dermatolożkę.

Rzeczywiście okres zimy i wiosny sprzyja nasileniu suchości skóry, to naturalny proces dla większości z nas. Wynika to przede wszystkim ze spadku wilgotności powietrza w pomieszczeniach (centralne ogrzewanie, nawiewy itp.), a także z mniejszej produkcji łoju przez skórę.

Kremy z emolientami - sprawdź opinie

Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli skóra ma takie skłonności, to w tym okresie zdecydowanie powinniśmy zmienić lekkie kosmetyki, które używa się latem i jesienią,  na te bardziej bogate w lipidy i składniki kojące. Warto więc sięgać po linie dla skór bardzo suchych, a nawet... atopowych. Kosmetyki te zawierają składniki lipidowe (NNKT, w tym kwasy omega 3 i 6), nawilżający mocznik, a także skuteczne substancje kojące (np. dekspantenol, wyciąg z nagietka czy lukrecji). Warto pamiętać o kompleksowej pielęgnacji całego ciała – dbajmy nie tylko o twarz i ciało, nie zapominaj o dłoniach, dbajmy też o usta (te wysychają najszybciej z powodu małej ilości gruczołów łojowych). 

ZOBACZ TEŻ: Swędzi – czy to już AZS? Rozmowa ze specjalistką.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
dr n. med. Magdalena Łuczkowska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska

Specjalista dermatolog, ekspertka NIVEA

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy