GRY
 
 

Jaki krem przeciw odparzeniom?

Delikatna skóra na pupie noworodka i niemowlęcia jest szczególnie narażona na podrażnienia. Trzeba ją przed nimi ochronić. Dobrym kremem.

Akcesoria do pielęgnacji niemowląt
fot. Fotolia
Tylko jaki wybrać? Ten, który dobrze się wchłania, czy raczej ten, po posmarowaniu którym skóra na pupie jest biała? Przyjemnie pachnący czy zupełnie bezzapachowy? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Ale jedno jest pewne: do pupy nie nadaje się krem, którego używasz do smarowania całego ciała dziecka. Skórę pod pieluszką smaruj wyłącznie takim kosmetykiem, który powstał z myślą o zapobieganiu odparzeniom (najczęściej tak właśnie się nazywa). Taki specyfik powinien zawierać składniki mające działanie:
  • przeciwzapalne i odkażające – np. tlenek cynku (zapobiega zmianom zapalnym i je leczy, działa osłaniająco i ściągająco), d-pantenol (prowitamina witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, działa przeciwzapalnie, uelastycznia skórę), tanina (lekko ściąga), olejek z kiełków pszenicy (łagodzi podrażnienia),
  • natłuszczające – stanowią bazę; to np. wazelina, lanolina, euceryna.
Najlepiej, jeśli krem zarówno zapobiega podrażnieniom, jak również je leczy.

Skład

Koniecznie przeczytaj go przed zakupem. Dobry krem, który zapobiega podrażnieniom i  je leczy, zawiera tlenek cynku. Ważnym składnikiem jest też pantenol działający przeciwzapalnie.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Atest

Wszystkie kremy muszą mieć atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Dobrze, gdy krem ma pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka (będzie to napisane na opakowaniu).

Opakowanie

Kremy do pupy są albo w zakręcanych opakowaniach, albo w tubie. Bardziej higieniczne są kremy w tubce: na pewno do kremu nie dostaną się żadne bakterie.

Wiek

Zwróć uwagę, czy krem jest przeznaczony dla dziecka od 1. dnia życia czy po 1. miesiącu.

Może to oczywiste, ale pozwolimy sobie przypomnieć – zabierając się do przewijania maluszka (zatem i smarowania pupy), zawsze wcześniej umyj ręce. Nie zapomnij też o dokładnym zamykaniu opakowania z kremem, bo mogą się w nim łatwo zagnieździć bakterie.

Okolice pupy smaruj cienko. Rób to często, przy każdej zmianie pieluszki i po kąpieli. Pieluszkę trzeba często zmieniać – zawsze po kupce, ale też nie rzadziej niż co trzy godziny. Przy okazji należy wietrzyć pupę. Po myciu zaś osusz skórę, delikatnie dotykając ją, a nie trąc, miękkim ręcznikiem.

Przeczytaj także: Uwaga: Odparzenie! Co robić?