GRY
 
 

Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? – wyjaśnia dermatolog

Pediatrzy i dermatolodzy mówią o tym głośno: nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Sprawdź, od jakiego wieku je stosować i jak dobrać najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny dla niemowlęcia, roczniaka i kilkulatka.

Krem z filtrem UV dla dziecka
fot. Fotolia
W internecie znajdziesz wiele informacji na temat kremów z filtrami dla dzieci. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jaki krem z filtrem dla noworodka?

Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę. Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV. Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości – co bardzo niepokojące – zadziałać toksycznie.
Redakcja poleca: Nie opalaj malucha na wakacjach - ostrzega dermatolog [WIDEO]
Dlaczego tak ważne jest, by nie narażać skóry dziecka na oparzenia słoneczne? Co robić, by chronić malucha przed promieniami słonecznymi podczas wakacji?

Czym smarować niemowlę, które skończyło pół roku?

Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV. Ta bariera to efekt działania składników zawartych w kremie przeciwsłonecznym. Są to np. tlenek cynku lub tlenek tytanu (ten ostatni nie jest jednak w 100 proc. skuteczny). 

Jakie filtry zaleca się starszym dzieciom?

Krem dla rocznego i starszego dziecka powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. Sporadycznie można stosować filtr chemiczny, aby nie podrażnił skóry. To nieprawda, że filtr powinien być jak najsilniejszy, bo tylko taki zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem. W Polsce wystarczy smarować się filtrami 30 SPF, a dopiero gdy wyjeżdżamy na południe Europy powinniśmy zastąpić je filtrem o mocy 50 SPF.

Dlaczego słońce nie służy niemowlętom?

Skóra dziecka nie umie bronić się przed wpływem promieni słońca. Skutkiem tego mogą być oparzenia słoneczne. Jeśli w dzieciństwie dochodzi do nich często, w przyszłości może dojść do rozwoju groźnego nowotworu – czerniaka. Warto również pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na szybsze starzenie się skóry.

Jak najlepiej chronić dziecko przed promieniami UV?

Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach.
  • W słoneczne dni warto rozsądnie wybierać miejsca i godziny spaceru.
  • Noworodka można np. zabierać tam, gdzie jest sporo cienia – spacerować z nim w parku wśród drzew, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.
  • W półcieniu warto dodatkowo postawić budkę lub rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną.
  • Podczas upalnych dni lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej. 
  • Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny.
  • Podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę.
  • Jeśli w domu dziecinne łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna.
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog alergolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!