GRY

Jaki poziom hCG jest prawidłowy w ciąży?

Gonadotropina kosmówkowa to hormon, który pozwala wykryć ciążę. A czasem również – poważne problemy ze zdrowiem. Sprawdź, jaki poziom hCG nie powinien cię martwić, jeśli spodziewasz się dziecka.
beta hcg w ciąży
fot. Fotolia
Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który pojawia się w organizmie podczas ciąży. Jest produkowany już około 7 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed ustaniem miesiączki. Pełni bardzo ważną funkcję – utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie innego hormonu, progesteronu aż do chwili, gdy wykształci się łożysko. Dzięki hCG płód może dalej się rozwijać. Hormon najpierw produkuje zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko.

hCG wykrywają testy ciążowe

Ponieważ gonadotropina kosmówkowa pojawia się na tak wczesnym etapie ciąży, stwierdzenie jej obecności stało się sposobem na wczesne wykrywanie, że doszło do zapłodnienia. Działanie testów ciążowych polega właśnie na stwierdzaniu obecności hCG, a dokładnie – jej podjednostki beta-hCG. Hormon ten można wykryć:
  • w moczu – poziom beta-hCG w moczu badają domowe testy ciążowe, które można kupić w aptece. Mają one różną czułość. Aby ich wynik był wiarygodny, warto wykonywać je w odpowiednim czasie. Test o czułości mniejszej niż 50 mIU/ml – ok. 10 dnia po stosunku, test o czułości do 80 mIU/ml po 14 dniach. Są również testy, które mają czułość 100 mIU/ml – te warto wykonywać dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
  • w krwi – hCG z krwi można zbadać w laboratorium. To tzw. test ciążowy z krwi. Ten sposób oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej jest bardziej dokładny i pozwala w przybliżeniu określić również wiek ciąży (patrz ramka niżej).​ Oznaczenie poziomu HCG we krwi pozwala sprawdzać, czy ciąża rozwija się prawidłowo zanim będzie można ją zobaczyć na USG.

Normy beta-hCG w ciąży
Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie
Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży
5-50 mlU/ml 3. tydzień ciąży
5-426 mlU/ml 4. tydzień ciąży
18-7 340 mlU/ml 5. tydzień ciąży
1 080-56 500 mlU/ml 6. tydzień ciąży
7 650-229 000 mlU/ml  7-8. tydzień ciąży
25 700-288 000 mlU/ml 9-12. tydzień ciąży
13 300-254 000 mlU/ml 13-16. tydzień ciąży
4 060-165 400 mlU/ml 17-24. tydzień ciąży
3 640-117 000 mlU/ml 25-40. tydzień ciąży
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jaki jest prawidłowy przyrost hCG?

Za potwierdzenie ciąży uznaje się wynik hCG o wartości 5 mlU/ml. Jeśli jest niższy, może to świadczyć, że zarodek rozwija się poza macicą (ciąża ektopowa) lub doszło do jej utraty. Na tak wczesnym etapie ciąży bardzo często dochodzi do poronienia – wiele kobiet nawet o tym nie wie, że doszło u nich do zapłodnienia. Przyczyną wczesnych poronień są wady chromosomalne płodu lub zaburzenia hormonalne, na które cierpi kobieta. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, poziom beta-hCG szybko rośnie, w ciągu pierwszych 4 tygodni przyrasta podwójnie co 2 dni. Między 8. a 10. tygodniem ciąży osiąga najwyższą wartość. W tym czasie łożysko jest już wykształcone i od tego momentu gonadotropina zaczyna maleć – w ciągu dwóch dni spada o ok. 35 proc. Warto pamiętać, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta-hCG w ciąży może oznaczać kłopoty.
  • Zbyt wysoki poziom może świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z łożyskiem (ciąża zaśniadowa, rak kosmówki)
  • Zbyt niski poziom hCG w II trymestrze – może być objawem zespołu Edwardsa
Uwaga: Nadmiar gonadotropiny kosmówkowej nie zawsze oznacza kłopoty. Może też być sygnałem, że nosisz w brzuchu nie jedno, lecz więcej dzieci (ciąża wielopłodowa).
Beta-hCG jest również markerem nowotworowym. To znaczy, że jest wydzielana przez niektóre nowotwory. Zwiększony poziom tego hormonu może pojawiać się u kobiet (które nie są w ciąży) i mężczyzn np. przy nowotworach pęcherza moczowego, płuc, jajnika, macicy, jąder.

Poziom hCG i mdłości 

Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej prawdopodobnie odpowiada za silne mdłości i wymioty, na które często skarżą się ciężarne. Te nieprzyjemne objawy są najbardziej dokuczliwe w I trymestrze, a potem słabną lub całkiem ustępują – tak jak obniża się poziom hCG podczas ciąży. 
 
Po co bada się beta-hCG?
Dr n. med. Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD:
Badanie beta hCG z krwi ocenia ilościowo poziom hormonu produkowanego przez kosmówkę, czyli tkankę, która jest specyficzna dla ciąży. Poziom beta-hCG we krwi może potwierdzić wczesną ciążę już przed terminem spodziewanej miesiączki, natomiast seryjne oznaczenia hormonu bywają przydatne do monitorowania prawidłowego rozwoju wczesnej ciąży. 

hCG i starania o ciążę

Gonadotropinę kosmówkową podaje się również kobietom, które starają się o dziecko i mają problemy z zajściem w ciążę:
  • aby pobudzić owulację
  • zapobiec niewydolności ciałka żółtego
  • gdy stymuluje się jajniki, aby uzyskać komórki jajowe, które zostaną zapłodnione in vitro.
     
 


Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu