hcg w ciąży - normy bhcg i poziom
fot. Fotolia

Beta hCG - jakie są normy bhcg dla różnych tygodni?

Gonadotropina kosmówkowa to hormon, który pozwala wykryć ciążę. Sprawdź, jak zbadać poziom hCG i jaki wynik nie powinien cię martwić, jeśli spodziewasz się dziecka.
Małgorzata Wódz
hcg w ciąży - normy bhcg i poziom
fot. Fotolia
Spis treści:
1. Test ciążowy z krwi i domowy
2. Poziom beta hCG
3. Normy beta-hCG dla poszczególnych tygodni ciąży
4. Jaki jest prawidłowy przyrost HCG?
5. Poziom hCG i mdłości
6. hCG a starania o ciążę

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który pojawia się w organizmie podczas ciąży. Jest produkowany już około 7 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed ustaniem miesiączki. Pełni bardzo ważną funkcję – utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie innego hormonu, progesteronu aż do chwili, gdy wykształci się łożysko. Dzięki beta-hCG płód może dalej się rozwijać. Hormon najpierw produkuje zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko. Jego poziom możesz zbadać testem ciążowym z krwi.

Badanie HCG - test ciążowy z krwi i domowy

Ponieważ gonadotropina kosmówkowa pojawia się na tak wczesnym etapie ciąży, stwierdzenie jej obecności stało się sposobem na wczesne wykrywanie, że doszło do zapłodnienia. To jedno z pierwszych badań w ciąży. Działanie testów ciążowych polega właśnie na stwierdzaniu obecności hCG, a dokładnie – jej podjednostki beta-hCG.

Hormon ten można wykryć:
  • w moczu – poziom beta-hCG w moczu badają domowe testy ciążowe, które można kupić w aptece. Mają one różną czułość. Aby ich wynik był wiarygodny, warto wykonywać je w odpowiednim czasie. Test o czułości mniejszej niż 50 mIU/ml – ok. 10 dnia po stosunku, test o czułości do 80 mIU/ml po 14 dniach. Są również testy, które mają czułość 100 mIU/ml – te warto wykonywać dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
  • w krwi – hCG z krwi można zbadać w laboratorium. To tzw. test ciążowy z krwi. Ten sposób oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej jest bardziej dokładny i pozwala w przybliżeniu określić również wiek ciąży (normy b-hCG sprawdź w ramce niżej).​ Oznaczenie poziomu hCG we krwi pozwala sprawdzać, czy ciąża rozwija się prawidłowo, zanim będzie można zobaczyć ją podczas badania USG.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Poziom beta-hCG w ciąży

Hormon hCG pomaga utrzymać ciążę i wpływa na rozwój płodu. Poziom hormonu wzrasta równomiernie przez pierwsze 14-16 tygodni ciąży (liczone od ostatniej miesiączki), po czym zaczyna stopniowo opadać. Ilość hormonu gonadotropiny kosmówkowej dostarcza informacji na temat ciąży w pierwszych jej tygodniach. Po porodzie znika z krwi. 

Normy hCG w ciąży dla poszczególnych tygodni:

Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie
Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży
5-50 mlU/ml 3. tydzień ciąży
5-426 mlU/ml 4. tydzień ciąży
18-7 340 mlU/ml 5. tydzień ciąży
1 080-56 500 mlU/ml 6. tydzień ciąży
7 650-229 000 mlU/ml  7-8. tydzień ciąży
25 700-288 000 mlU/ml 9-12. tydzień ciąży
13 300-254 000 mlU/ml 13-16. tydzień ciąży
4 060-165 400 mlU/ml 17-24. tydzień ciąży
3 640-117 000 mlU/ml 25-40. tydzień ciąży
Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Za potwierdzenie ciąży uznaje się wynik o wartości 5 mlU/ml. Jeśli jest niższy, może to świadczyć, że zarodek rozwija się poza macicą (ciąża ektopowa) lub doszło do jej utraty. Na tak wczesnym etapie ciąży bardzo często dochodzi do poronienia – wiele kobiet nawet o tym nie wie, że doszło u nich do zapłodnienia. Przyczyną wczesnych poronień są wady chromosomalne płodu lub zaburzenia hormonalne, na które cierpi kobieta.

Jak powinno rosnąć hCG w ciąży?

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, poziom beta-hCG szybko rośnie, w ciągu pierwszych 4 tygodni przyrasta podwójnie co 2 dni. Między 8. a 10. tygodniem ciąży osiąga najwyższą wartość. W tym czasie łożysko jest już wykształcone i od tego momentu gonadotropina zaczyna maleć – w ciągu dwóch dni spada o ok. 35 proc.

Warto pamiętać, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta-hCG w ciąży może oznaczać kłopoty:
  • Zbyt wysoki poziom może świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z łożyskiem (ciąża zaśniadowa, rak kosmówki)
  • Zbyt niski poziom w II trymestrze – może być objawem zespołu Edwardsa

Uwaga: Nadmiar gonadotropiny kosmówkowej nie zawsze oznacza kłopoty. Może też być sygnałem, że nosisz w brzuchu nie jedno, lecz więcej dzieci (ciąża wielopłodowa).
Beta-hCG jest również markerem nowotworowym. To znaczy, że jest wydzielana przez niektóre nowotwory. Zwiększony poziom tego hormonu może pojawiać się u kobiet (które nie są w ciąży) i mężczyzn np. przy nowotworach pęcherza moczowego, płuc, jajnika, macicy, jąder.

Poziom hCG i mdłości 

Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej prawdopodobnie odpowiada za silne mdłości i wymioty, na które często skarżą się ciężarne. Te nieprzyjemne objawy są najbardziej dokuczliwe w I trymestrze, a potem słabną lub całkiem ustępują – tak jak obniża się poziom hCG podczas ciąży. 
 
Po co bada się beta-hCG?
Dr n. med. Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD:
Badanie beta-hCG z krwi ocenia ilościowo poziom hormonu produkowanego przez kosmówkę, czyli tkankę, która jest specyficzna dla ciąży. Poziom beta-hCG we krwi może potwierdzić wczesną ciążę już przed terminem spodziewanej miesiączki, natomiast seryjne oznaczenia hormonu bywają przydatne do monitorowania prawidłowego rozwoju wczesnej ciąży. 
Gonadotropinę kosmówkową podaje się również kobietom, które starają się o dziecko i mają problemy z zajściem w ciążę:
  • aby pobudzić owulację
  • zapobiec niewydolności ciałka żółtego
  • gdy stymuluje się jajniki, aby uzyskać komórki jajowe, które zostaną zapłodnione in vitro.
     
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy