prezenty świąteczne, dzieci i prezenty
fot. Fotolia

Prezent a osobowość dziecka

Już wyobrażasz sobie zachwyt malca na widok wymarzonej zabawki? Dla tego jednego momentu warto się trochę postarać. Pamiętaj, że nie każdy prezent pasuje do każdego dziecka!
Sylwia Niemczyk
prezenty świąteczne, dzieci i prezenty
fot. Fotolia
Idealnie byłoby, gdyby prezent sprawił dziecku radość nie tylko tuż po rozpakowaniu. Kluczem do tego jest dopasowanie zabawki do wieku dziecka, płci, ale też do jego temperamentu oraz osobowości. A jaki jest twój maluch? Nieśmiały czy przebojowy? Towarzyski czy raczej woli bawić się sam? Jaki wybrać prezent dla dziecka, biorąc pod uwagę jego osobowość? Podpowiada dr Anna Radomska, psycholożka pracująca na Wydziale Psychologii w Zakładzie Wychowania i Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego.

Dusza towarzyska

Maluch uwielbia bawić się z innymi i szybko nawiązuje nowe znajomości na placu zabaw. Kiedy musi nawet przez krótką chwilkę zająć się sobą, czuje się opuszczony i nieszczęśliwy. Towarzyski malec nigdy nie będzie narzekał na brak przyjaciół. Jednak by coraz to nowe przyjaźnie nie kończyły się zbyt szybko, musi nauczyć się zasad wspólnej zabawy, np. czekania na swoją kolej.
  • Jaki prezent dla dziecka? Jego życzliwy stosunek do innych szybko zjednuje mu nowych znajomych, dlatego warto wybrać dla malca taki prezent, którym będzie mógł bawić się w towarzystwie. Lalką albo traktorkiem trudno się podzielić, za to świetnym prezentem dla towarzyskiego maluszka będzie zestaw małego lekarza albo wielkie opakowanie kredek.
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Przywódca

Umiejętność rządzenia ma we krwi. Bez wysiłku przewodzi na placu zabaw albo w przedszkolu. Jest pewny siebie (to wielka zaleta!) i żarliwie broni swojego zdania. Ale z drugiej strony – nie cierpi ustępować i nigdy nie chce podporządkowywać się innym.
  • Jaki prezent dla dziecka? Domek dla lalek albo armia żołnierzyków – oto czym uwielbia bawić się mały przywódca. Warto podarować dziecku także taką zabawkę, dzięki której będzie mógł ćwiczyć umiejętność szukania kompromisów,  np. twister (gra zręcznościowa), szachy albo kręgle? Takie gry, dzięki jasnym zasadom, mogą nauczyć malca, że w gruncie rzeczy inni mają takie same prawa, co on sam.

Opiekun

Całymi dniami może bawić się lalką albo misiem. Lubi je pocieszać, utulać do snu czy kołysać w wózku. Taki maluch świetnie wyczuwa nastroje domowników, bo jego umiejętność empatii wyrasta ponad przeciętną.
  • Jaki prezent dla dziecka? Psychologowie są zdania, że jedna ukochana przytulanka, do której malec może się przywiązać, więcej robi dobrego niż stos nowych misiów. Dlatego jeżeli twój malec ma już pluszowego przyjaciela, nie staraj się go zastąpić żadnym innym. Ale za to pomyśl o drewnianym łóżeczku dla pluszaka. Wiele radości sprawi też np. wózek, w którym malec będzie mógł zabrać przytulankę na spacer. Pamiętaj też, że już od wielu lat takie zabawki nie są zarezerwowane wyłącznie dla dziewczynek (w końcu również panowie pchają wózki z dziećmi i usypiają niemowlęta). Jeśli twój maluch skończył trzy lata, zastanów się, czy nie nadszedł czas na kupno prawdziwego zwierzaka.

ZOBACZ TEŻ: Znajdź prezent dla dziecku według wieku


Sportowiec

Malucha ze sportowym zacięciem nawet w deszczowe dni ciągnie do parku. W domu brakuje mu miejsca na ulubione ekwilibrystyczne popisy! Dla niego wyścigi albo podskoki mogłyby trwać cały dzień. Za to kiedy namawiasz go na wspólne czytanie, już po pięciu minutach przebiera nogami ze zniecierpliwienia.
  • Jaki prezent dla dziecka? Nie trać czasu na przekonywanie maluszka, że puzzle i kolorowanki to to, co wszystkie dzieci lubią najbardziej. On tego nie lubi i nie polubi. Jeżeli dostanie nową piłkę, narty albo płetwy, będzie fikał koziołki z radości. Dobrym prezentem dla sportowca jest także rowerek albo hulajnoga – nie tylko ćwiczą zręczność i refleks, ale też uczą koncentracji i planowania. I jeszcze jedno. Przyszły sportowiec lubi czuć ducha rywalizacji. Może więc podarujesz mu np. zestaw do badmintona, dzięki któremu będzie miał okazję nauczyć się cieszyć się z wygranej i godnie znosić przegraną.

Nieśmiałek

Zagadnięty milknie i chowa się za mamę. Pozostawiony w obcym otoczeniu, momentalnie wybucha płaczem. Nieśmiałe dziecko potrzebuje więcej czasu niż rówieśnicy, aby oswoić się z nową sytuacją. Do tego często brakuje mu poczucia własnej wartości, dlatego np. każda porażka może doprowadzić go do rozpaczy.
  • Jaki prezent dla dziecka? Kolorowe pacynki (jedna dla mamy, druga dla malca) wspaniale pomagają w przezwyciężeniu dziecięcej nieśmiałości. Maluszek podczas zabawy w teatrzyk uczy się np., jak rozmawiać z innymi dziećmi, jak kupować chleb czy przedstawiać własne zdanie i argumentować. Wstydliwe dziecko potrzebuje także sukcesów w pokonywaniu trudności, dlatego spróbuj zachęcić je do podejmowania nowych wyzwań. Może zatem pod choinką twój malec znajdzie np. nową lampkę, dzięki której łatwiej pójdzie mu nauka samodzielnego zasypiania?

Naukowiec

Taki maluszek jest sumienny i obowiązkowy. Godzinami może zajmować się swoją pasją, rzadko się nudzi i umie koncentrować się na jednej czynności. Już w wieku dwóch lat uwielbia oglądać książeczki i skupia się na słuchaniu historii nawet przez pół godziny.
  • Jaki prezent dla dziecka? Niełatwo zadowolić małego badacza. Ale jeśli podarujesz mu np. pudło klocków  czy lupę, na pewno trafisz w dziesiątkę! Zabawki konstrukcyjne ćwiczą logiczne myślenie i sprawiają wiele satysfakcji. Do tego nie starzeją się, bo malec z upływem czasu odkrywa ich nowe funkcje i po prostu inaczej się nimi bawi.

Artysta

To wrażliwy i niespokojny duch. Z byle powodu wybucha płaczem, wzrusza się na bajkach, a zraniony chowa się jak żółw w skorupie. Mały wrażliwiec zwykle jest skupiony na sobie i swoich fantazjach, robi wrażenie roztargnionego i bujającego w obłokach. Zabawa z innymi dziećmi szybko go nudzi, ale za to samotnie może bawić się bardzo długo i z wielką przyjemnością.
  • Jaki prezent dla dziecka? Kalejdoskop, płyta CD z bajkami albo kolejna książka na pewno uszczęśliwią malucha. Możesz też wybrać np. nietoksyczne farby ze sztalugami albo kilka pudełek kolorowej ciastoliny. Takie prezenty są wspaniałą pożywką dla jego bujnej wyobraźni, bo pozwalają mu swobodnie wyrażać własne przeżycia.

Dwa w jednym

W rzeczywistości rzadko mamy do czynienia z czystym typem charakteru. Dziecko zazwyczaj przejawia cechy należące do dwóch lub większej liczby rodzajów (np. ma cechy i opiekuna, i przywódcy). W takim wypadku trafiony prezent dla dziecka powinien uwzględniać potrzeby wszystkich tych typów osobowości maluszka.


ZOBACZ TEŻ: Genialne prezenty dla dziecka 1–3 lata do 50 zł – video
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy