GRY
 
 

Prezent a osobowość dziecka

Już wyobrażasz sobie zachwyt malca na widok wymarzonej zabawki? Dla tego jednego momentu warto się trochę postarać. Pamiętaj, że nie każdy prezent pasuje do każdego dziecka!

prezenty świąteczne, dzieci i prezenty
fot. Fotolia
Idealnie byłoby, gdyby prezent sprawił dziecku radość nie tylko tuż po rozpakowaniu. Kluczem do tego jest dopasowanie zabawki do wieku dziecka, płci, ale też do jego temperamentu oraz osobowości. A jaki jest twój maluch? Nieśmiały czy przebojowy? Towarzyski czy raczej woli bawić się sam? Jaki wybrać prezent dla dziecka, biorąc pod uwagę jego osobowość? Podpowiada dr Anna Radomska, psycholożka pracująca na Wydziale Psychologii w Zakładzie Wychowania i Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego.

Dusza towarzyska

Maluch uwielbia bawić się z innymi i szybko nawiązuje nowe znajomości na placu zabaw. Kiedy musi nawet przez krótką chwilkę zająć się sobą, czuje się opuszczony i nieszczęśliwy. Towarzyski malec nigdy nie będzie narzekał na brak przyjaciół. Jednak by coraz to nowe przyjaźnie nie kończyły się zbyt szybko, musi nauczyć się zasad wspólnej zabawy, np. czekania na swoją kolej.
  • Jaki prezent dla dziecka? Jego życzliwy stosunek do innych szybko zjednuje mu nowych znajomych, dlatego warto wybrać dla malca taki prezent, którym będzie mógł bawić się w towarzystwie. Lalką albo traktorkiem trudno się podzielić, za to świetnym prezentem dla towarzyskiego maluszka będzie zestaw małego lekarza albo wielkie opakowanie kredek.
Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.

Przywódca

Umiejętność rządzenia ma we krwi. Bez wysiłku przewodzi na placu zabaw albo w przedszkolu. Jest pewny siebie (to wielka zaleta!) i żarliwie broni swojego zdania. Ale z drugiej strony – nie cierpi ustępować i nigdy nie chce podporządkowywać się innym.
  • Jaki prezent dla dziecka? Domek dla lalek albo armia żołnierzyków – oto czym uwielbia bawić się mały przywódca. Warto podarować dziecku także taką zabawkę, dzięki której będzie mógł ćwiczyć umiejętność szukania kompromisów,  np. twister (gra zręcznościowa), szachy albo kręgle? Takie gry, dzięki jasnym zasadom, mogą nauczyć malca, że w gruncie rzeczy inni mają takie same prawa, co on sam.

Opiekun

Całymi dniami może bawić się lalką albo misiem. Lubi je pocieszać, utulać do snu czy kołysać w wózku. Taki maluch świetnie wyczuwa nastroje domowników, bo jego umiejętność empatii wyrasta ponad przeciętną.
  • Jaki prezent dla dziecka? Psychologowie są zdania, że jedna ukochana przytulanka, do której malec może się przywiązać, więcej robi dobrego niż stos nowych misiów. Dlatego jeżeli twój malec ma już pluszowego przyjaciela, nie staraj się go zastąpić żadnym innym. Ale za to pomyśl o drewnianym łóżeczku dla pluszaka. Wiele radości sprawi też np. wózek, w którym malec będzie mógł zabrać przytulankę na spacer. Pamiętaj też, że już od wielu lat takie zabawki nie są zarezerwowane wyłącznie dla dziewczynek (w końcu również panowie pchają wózki z dziećmi i usypiają niemowlęta). Jeśli twój maluch skończył trzy lata, zastanów się, czy nie nadszedł czas na kupno prawdziwego zwierzaka.

ZOBACZ TEŻ: Znajdź prezent dla dziecku według wieku

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj