GRY
 
 

Hity prezentowe z okazji Pierwszej Komunii

Jakie prezenty komunijne są teraz najmodniejsze? Czy wiesz, co podarować dziecku, które przystępuje do jednego z najważniejszych sakramentów? Komunia to ważna uroczystość dla całej rodziny, ale ile tak naprawdę wypada wydać na prezent z tej okazji?

dziewczynki w komunijnych sukienkach
fot. Fotolia
To, jaki prezent podarować dziecku z okazji komunii powinno być podyktowane oczywiście - uwaga - zainteresowaniami dziecka oraz zasobnością naszego portfela. Zdziwieni? Nie damy przecież z okazji komunii sprzętu grającego dziecku, które nie lubi słuchać muzyki, prawda? Poza tym od razu uczulam - muzyki słucha się teraz głównie ze smartfonów. Ani też nie sprezentujemy serii książek o anatomii dziecku, które nie cierpi czytać, a póki co nie przejawia też nawet zainteresowania wnętrzem człowieka. Encykliki Papieskie dla 9-latka? Raczej niezbyt udany pomysł... To dość logiczne czy tylko ja tak myślę? Jeśli nas nie stać na drogi prezent, nie kupujemy - przecież to takie proste.

Drobiazgi w stylu albumów ze zdjęciami, czy pamiątkowych łańcuszków, pierścionków, zegarków to tzw. komunijne pewniaki i to od ponad 50 albo i więcej lat! O nich z kolei, wydaje mi się, nawet nie trzeba wspominać. Każdy to wie. Jakich nowoczesnych prezentów oczekują dzieci (mają przecież swój gust i zdanie!) oraz co jest ostatnio najmodniejsze w czasie komunijnych przyjęć?

Najmodniejsze prezenty komunijne

Najpopularniejsze prezenty komunijne to przede wszystkim gadżety elektroniczne, takie jak:
  • smartfony,
  • laptopy,
  • drony (przebój już od zeszłego roku),
  • tablety,
  • gry i konsole (coraz rzadziej, ale nadal dobrze się sprzedają).
Coraz mniej kupowane i modne są za to aparaty fotograficzne czy odtwarzacze MP3. W topowej czołówce prezentowej jest także sprzęt sportowy, np.
  • rowery,
  • trampoliny (o ile ktoś jeszcze nie ma tego obowiązkowego wyposażenia ogródka, mimo ostrzeżeń ortopedów)
  • czy deskorolki z napędem elektrycznym.
Quady podobno nie są już przebojem, wersje za ok. 2,5 tysiąca złotych się psuły, a droższe są jednak zbyt drogie na taką okazję...
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Na modny prezent na komunię musisz wydać nie mniej niż 400 zł

Ile takie prezenty będą kosztować? Smartfon lub tablet to wydatek od ok. 400 do nawet 3000 zł! Najtańszy laptop kupimy już za ok. 1000 zł, podobna będzie cena konsoli do gier. Jeśli wybierzecie coś bardziej tradycyjnego, np. rower – można go już kupić za około 400-500 zł. Natomiast hit wśród dzieci czyli deskorolka z napędem elektrycznym to już mniej... o ok. 1000 zł w kieszeni. Dron - przebój już od zeszłego roku to "przyzwoity" koszt od 150 do 800 zł - zależnie od wersji.

Można się tu oburzać, że te prezenty są za drogie, czy że jest mnóstwo innych pomysłów, które będą bardziej edukacyjne i wartościowsze dla dzieci, jednak jak wynika ze statystyk to są właśnie te najczęściej kupowane prezenty. Polacy kupują gadżety elektroniczne i sprzęt sportowy już od połowy kwietnia.

Czy takie drogie prezenty na komunię to dobry pomysł?

Oczywiście tak wysoki koszt prezentu może budzić pewne wątpliwości – czy zakup modnego aktualnie gadżetu to rzeczywiście dobry pomysł, skoro po pewnym czasie gadżet może się po prostu znudzić, zniszczyć? Czy bardzo drogi prezent dla dziecka nie jest też krępujący dla rodziców? Niektórzy rodzice zastrzegają zaproszonym gościom, by nie obdarowywali dzieci tak drogimi prezentami, ale inni… no, cóż...

Tak drogie prezenty mogą też stanowić problem wśród samych dzieci – nie wszystkie mają zamożnych rodziców czy rodzinę, nie wszystkie dostają tak drogie prezenty. Potem niestety w szkole dochodzi do przechwalania się, jedne dzieci czują się lepsze, innym smutno, że dostały tylko medalik i Biblię. Warto o tym wszystkim pomyśleć już zawczasu i kierować się zdrowym rozsądkiem oraz dobrem dziecka.
Psychologowie ostrzegają, że już od dawna komunia nie jest dla dzieci i rodziców duchowym przeżyciem, a liczą się wyłącznie prezenty. Duchowni wciąż apelują, by jedynym prezentem komunijnym był Jezus Chrystus, który przebacza grzechy i jednoczy się z nami w Komunii Świętej. I nie ma potrzeby kupowania innych prezentów w tym dniu.
Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie tej kwoty z myślą o dofinansowaniu wymarzonego przez dziecko wyjazdu wakacyjnego lub zimowego? Może lepiej zacząć uczyć dziecko oszczędzania i zbierania na spełnienie jakiegoś większego marzenia lub celu? Taka edukacja finansowa to zupełnie sensowna inwestycja w przyszłość dziecka. Czy to nie jest wartościowsze i na dłużej mu posłuży? Albo wspólne przekazanie pieniędzy na jakiś cel charytatywny? Czy to nie nauczy dziecka więcej, niż kolejny gadżet?

Niezależnie od tego, jaką formę prezentu wybierzesz, pamiętaj, by kierować się zdrowym rozsądkiem. Przed ostatecznym podjęciem decyzji, najlepiej przeanalizuj własne możliwości finansowe i pod żadnym pozorem nie zaciągaj kredytu z takiego powodu! Statystyki mówią, że są rodzice, którzy zaciągają długi, tylko po to, by kupić dziecku quada! Absurd. Raczej zalecam unikać postawy „zastaw się, a postaw się”. To naprawdę nie ma sensu. I wpaja dziecku niewłaściwe wzorce zachowania. Na pewno tego chcesz dla swojego dziecka?
 
A co wy kupujecie/zamierzacie kupić jako prezent na komunię w tym roku?
 
Źródło: materiały prasowe, dziennik wschodni.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami