Jaki są objawy owsików?
fot. Fotolia

Po czym poznać, że dziecko ma owsiki?

Nie tylko drapanie się po pupie może wskazywać na to, że twoje dziecko ma owsiki. Warto znać też inne objawy wskazujące na owsicę. Jest ich o wiele więcej!
Karolina Stępniewska
Jaki są objawy owsików?
fot. Fotolia
Owsikami najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, bo to w tym okresie dzieci przebywają w dużych skupiskach rówieśników i łatwo o zakażenie. Początkowo owsica nie daje objawów, ale im dłużej dziecko jest zarażone i im więcej pasożytów żyje w jego organizmie, tym bardziej nasilone są objawy owsików. Najbardziej oczywisty i znany objaw, wskazujący na to, że dziecko ma owsiki, to oczywiście swędzenie w okolicach odbytu (szczególnie wieczorem i w nocy). Rzadziej można też gołym okiem zobaczyć owsiki w kale. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę, zanim przystąpisz do leczenia owsików?

Objawy owsików

Jeśli zaobserwujesz następujące objawy, wysoce prawdopodobne jest, że twoje dziecko ma owsiki:
 • świąd w okolicy odbytu (wzmożone wieczorami i nocą). 
 • niespokojny sen. Dziecko może się wybudzać, wędrować po łóżku.
 • bladość skóry
 • podkrążone oczy
 • problemy z koncentracją
 • nadpobudliwość
 • zgrzytanie zębami
 • moczenie nocne
Pamiętaj! Wypryski skórne i pokrzywka nie są objawami owsicy! - Główny objaw zarażenia, czyli świąd w okolicy odbytu, jest na tyle charakterystyczny, że nie powinien ujść uwadze opiekuna. Jeśli zauważymy takie zachowanie u dziecka, nad ranem, zanim maluch skorzysta z toalety należy dokładnie obejrzeć okolicę okołoodbytniczą. Owsiki to centymetrowe białe nicienie, które można zaobserwować gołym okiem. Należy wówczas jak najszybciej zacząć leczenie dziecka i całej rodziny, gdyż choroba dość szybko się rozprzestrzenia – mówi dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Co to jest owsica?

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki - ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi, dlatego trzeba leczyć całą rodzinę dziecka zarażonego owsikami.

W szczególnie nasilonych przypadkach owsicy, zarażenie owsikami może prowadzić do:
 • zapalenia wyrostka robaczkowego
 • zapalenia otrzewnej
 • nawracających zapaleń sromu u dziewczynek 
 • przeczosów - ślady drapania na skórze
 • miejscowego stanu zapalnego skóry, powstałego w wyniku drapania
Owsiki można potwierdzić w badaniem kału, jednak często daje on fałszywie negatywny wynik, dlatego, jeśli twoje dziecko ma objawy owsicy, a badanie tego nie potwierdziło, warto je powtórzyć. 

na podstawie materiałów prasowych kampanii "Bez owsików"

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy