telefon dla dziecka
fot. Adobe Stock

Jaki telefon dla dziecka kupić [PORADNIK]

Telefon dla dziecka powinien być inny dla młodszego dziecka, a inny dla nastolatka. W pierwszym przypadku mocna powinna być obudowa, w drugim – procesor.
Ewa Janczak-Cwil
telefon dla dziecka
fot. Adobe Stock
To, kiedy kupić dziecku pierwszy telefon, jest indywidualną sprawą każdego rodzica. Nie będziemy tego tu roztrząsać. Zajmiemy się za to parametrami i cechami, jaki powinien mieć telefon dla dziecka w różnym wieku.

Telefon dla dziecka:

Najważniejsze cechy telefonu dla dziecka

Nie ma się co oszukiwać: od tego, jaki telefon dla dziecka wybierzesz, zależy twój spokój. Jeśli źle wybierzesz, będziesz wymieniać co chwilę szybkę, nie dodzwonisz się do pociechy, bo będzie miała notorycznie rozładowany aparat, nasłuchasz się, że telefon wolno działa. Aby tego uniknąć, najlepiej wybrać aparat, który:
  • wytrzymały wyświetlacz,
  • pojemny akumulator najlepiej z funkcją szybkiego ładowania,
  • mocny procesor,
  • lokalizator GPS,
  • Wi-Fi.

Sprawdź: Kontrola rodzicielska na telefon dziecka
Redakcja poleca: Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Akumulator w telefonie dla dziecka

Dzieciaki potrafią wisieć na telefonach niemal non stop – im starsze, tym częściej to robią, niestety. Dlatego kupując telefon dla dziecka postaw na taki, który ma akumulator o pojemności powyżej 4000 mAh.

Lokalizator GPS w telefonie dla dziecka

Przyda się przede wszystkim tobie, jeśli chcesz korzystać z aplikacji umożliwiających sprawdzenie, gdzie znajduje się twoja pociecha (tzw. lokalizator). Starsze dziecko może też korzystać z GPS, poruszając się po swojej okolicy. Czasami przydaje się też do różnych gier – tak było w przypadku Pokemonów.

Lokalizator GPS mają też smartwatche dla dzieci, które do pewnego stopnia potrafią zastąpić telefon komórkowy.

WiFi w telefonie dla dziecka

Jeśli nie chcesz płacić kroci za dane komórkowe, WiFi się przyda, o ile masz internet bezprzewodowy w domu. Gdy dziecko będzie pod twoim dachem, aparat będzie mógł automatycznie korzystać z tego źródła danych, za które i tak płacisz. Dane komórkowe pociecha będzie zużywać jedynie poza domem.

Procesor i pamięć w telefonie dla dziecka

Dzieciaki i młodzież korzystają różnych gier, oglądają filmy, pobierają aplikacje. Dlatego warto zadbać, aby telefon dla dziecka miał sporo pamięci – najlepiej dokupić kartę pamięci – i mocny procesor: im wyższe CPU, tym lepiej.

Obecnie najlepsze procesory to: Snapdragon 865 i wcześniejszy Snapdragon 855/855+. Przy dobrze zoptymalizowanym telefonie świetnie poradzą sobie też: Snapdragon 845 i 835. Procesorem ze średniej półki jest Snapdragon 730 i jego "brat" przeznaczony do gier – 730G (nowoczesny i dość energooszczędny).

Jeśli chodzi o pamięć RAM telefonu, to nie warto wydawać pieniędzy na telefony dla dzieci z RAM poniżej 4 GB.
 

Telefon dla dziecka trzeba dodatkowo zabezpieczyć

Koniecznie kup folię ochronną na wyświetlacz i dobre etui, które zabezpieczy aparat przed uszkodzeniem w razie upadku – a ten będzie często upadać, naprawdę. Można także wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ale zanim to zrobisz, dokładnie przeczytaj jego warunki!

Telefon dla młodszego dziecka

W tym przypadku warto rozejrzeć się za wzmocnioną konstrukcją aparatu. Telefon powinien też mieć szybkę Gorilla Glass i być pyło- i wodoszczelny. Na przykład niektóre aparaty LG są wyjątkowo wytrzymałe – przechodzą militarne testy wytrzymałości.

I jeszcze jedno – pierwszy telefon dla dziecka nie powinien być drogi (np. Huawei Y5 z 2019 – ok. 375 zł). Może się zdarzyć tak, że dość szybko ulegnie uszkodzeniu, więc szkoda na niego wydawać krocie, zanim dziecko nauczy się, jak dbać o tak cenną rzecz.

Telefon dla starszego dziecka

Nastolatki potrafią już lepiej zadbać o telefon, ale mają większe wymagania. W smartfonie przyda się im dobry aparat, spory ekran i bardzo sprawny procesor – zwłaszcza jeśli dziecko ma zamiar grać na swoim telefonie.

Obecnie warto zainteresować się aparatami Xiaomi. Są znacznie tańsze od konkurencji, a wyższe modele mają naprawdę świetne parametry – bardzo dobre ekrany, procesory i spora pamięć.

Więcej o elektronicznych gadgetach dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy