para z testem ciążowym
fot. Fotolia.com

Który test ciążowy jest najlepszy?

Testy ciążowe działają na zasadzie wykrywania w moczu hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej. Są proste w użyciu, tanie. Ale które są najlepsze? Jaki test wybrać?
Katarzyna Imiołek
para z testem ciążowym
fot. Fotolia.com
Starasz się o dziecko? Możesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży, jeszcze zanim pojawią się pierwsze jej oznaki. Zrób test ciążowy! Do wyboru masz kilka rodzajów testów: strumieniowe, płytkowe, paskowe, cyfrowe. Dokładność domowych testów ciążowych jest dzisiaj naprawdę duża – ich wynik daje 99-procentową pewność.

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe dostępne w każdej aptece opierają swoje działanie na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) - tzw. hormonu ciąży. HCG we krwi jest wykrywalne już po 48 godzinach od implantacji zarodka, a jego stężenie wynosi >1 mIU/ml. W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta. Test ciążowy najlepiej jest jednak zrobić nie szybciej niż na około dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany. Do wyboru masz różne rodzaje testów ciążowych. 
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Test ciążowy strumieniowy 

Test ten jest uważany za najwygodniejszy domowy test ciążowy. Nazywa się go też „flamastrowym”, ponieważ próbnik testu w kształcie przypomina właśnie flamaster. Test (pozbawiony nakładki ochronnej) należy umieścić bezpośrednio pod strumień moczu, na ok. 5 sekund. Można również próbkę moczu pobrać do kubeczka na mocz, po czym zanurzyć test na wysokość 2/3 paska na czas 10 sekund. Pamiętaj, by nie dotykać paska absorpcyjnego. Następnie nałóż nakładkę z powrotem na pasek i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach. Najprawdopodobniej jesteś w ciąży, jeśli na teście pojawiły się dwie kreski.

Test ciążowy płytkowy 

Aby przeprowadzić ten test, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik powinien być dostępny po ok. 3-5 minutach (w zależności od testu). Jesteś w ciąży jeśli oprócz kreski kontrolnej, pojawi się również kreska testowa.  Nie należy jednak uwzględniać wyniku odczytanego po upływie 30 minut.

Test ciążowy paskowy 

Aby wykonać ten test, należy pobrać poranny mocz do czystego naczynia. Pamiętaj, by wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, tzw. strumień początkowy. Następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu. Test paskowy zanurzamy w naczyniu z moczem, trzymając go za niebieską część. Wynik testu należy odczytać po 4-5 minutach. Jednak nie należy odczytywać wyniku po upływie 10 minut. Jesteś w ciąży, jeśli pojawiły się dwie kreski. 
Zobacz też: Ciąża czy nie? Co oznacza blada kreska na teście?

Test ciążowy cyfrowy 

Test ten działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy, natomiast odróżnia go cyfrowy wskaźnik, który najpierw wskazuje gotowość testu do działania, a po 3 minutach wynik: plus oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Producent zapewnia, że jest tak dokładny i czuły, że można go zastosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki. 

Cena takiego testu to 26 -100 zł:

O tym pamiętaj, wybierając test

Decyzja należy do ciebie, który test ciążowy kupisz i dzięki któremu dowiesz się, czy tym razem zostałaś mamą. Pamiętaj,  że testy mogą się od siebie różnić czułością, sprawdzisz to na opakowaniu testu. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi 10mIU/ml i 25mlU/ml. Ten pierwszy może wykryć ciążę dużo wcześniej, niż ten o czułości 25mIU/ml. Zatem to, po ilu dniach od współżycia zrobić test ciążowy, by otrzymać miarodajny wynik, zależy od rodzaju testu, na jaki się zdecydujesz.
Nie wykonuj testu zbyt wcześnie, by nie narażać się na niepotrzebną frustrację. Wynik może być fałszywy, jeśli test nie jest dostatecznie czuły, by wykryć ciążę na jej bardzo wczesnym etapie. 

Laboratoryjny test ciążowy z krwi lub z moczu

Test z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy, czyli wykrywa obecność hCG tyle, że jest wykonany przez specjalistę. Możesz również wykonać badanie z krwi. Badania na obecność hCG w moczu lub we krwi wykonywane przez specjalistyczne laboratoria są badaniami ilościowymi. Wynik takiego testu podaje dokładne wartości stężenia hCG w moczu lub krwi. Taki ilościowy wynik pozwala nie tylko określić czy kobieta jest w ciąży, ale także dokładnie oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzenie, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy