Fisher Price - Turlaczki
fot. materiały prasowe

Jaką rolę w rozwoju dziecka odgrywają muzyka i dźwięki?

Wydaje Ci się, że na pierwszy kontakt z muzyką i instrumentami przyjdzie czas, gdy maluch pójdzie do szkoły? Nic bardziej mylnego – najlepszy na to moment jest właśnie teraz!
Fisher Price - Turlaczki
fot. materiały prasowe
Spokojnie, nie chodzi wcale o to, by od razu zapisywać malucha do szkoły muzycznej czy na zajęcia z rytmiki, ale po prostu pozwolić dziecku na swobodny kontakt z muzyką. Po co? Bo obcowanie z dźwiękami wspiera rozwój maluszka w wielu obszarach.

Dlaczego muzyka jest ważna w rozwoju dziecka?

1. Wspiera rozwój słuchu i mowy.
Muzyka stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Aparat słuchu dziecka, który po urodzeniu nadal się doskonali, potrzebuje nowych bodźców, by się rozwijać. Dlatego właśnie tak ważne jest, by maluszek był otoczony interesującymi dla niego dźwiękami. Rozwój aparatu słuchu ma też niebagatelne znaczenie w nauce mowy. Rozpoznawanie i zapamiętywanie dźwięków, którymi są przecież wypowiadane przez nas głoski, jest niezbędny, by brzdąc nauczył się wyodrębniać je, a potem powtarzać. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by maluch dorastał w otoczeniu wielu różnorodnych i przyjaznych dla niego dźwięków. Możesz włączać delikatną muzykę w jego pokoju, mówić do dziecka cichym, spokojnym głodem czy pokazywać mu, jakie ciekawe dźwięki mogą wydawać różne przedmioty, np. uderzające o siebie klocki. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić. Pamiętaj, że maluszek nie lubi hałasu (czyli dźwięków zbyt głośnych, o wysokich tonach, uciążliwych) i czasem potrzebuje też odpoczynku w zupełnej ciszy.
 
2. Wspiera rozwój motoryki.
Nic tak nie motywuje do ruchu jak muzyka i nowe dźwięki. Jeśli chcesz zachęcić brzdąca do raczkowania, podaruj mu Muzyczne Turlaczki od Fisher Price. Muzyczni przyjaciele – BeBo i Bella świecą, grają, mówią i tańczą w rytm muzyki, turlając się po całym pokoju. Maluch będzie świetnie się bawić, raczkując i goniąc za uroczym, turlającym się stworkami. Wystarczy nacisnąć buzię zabawki, aby ta zaczęła się poruszać. Taka zabawa rozwija nie tylko sprawność ruchową, lecz także zmysły, bo turlanie, kolorowe światełka i zabawne dźwięki pobudzają wzrok i słuch brzdąca, oraz intelekt, bo odkrywając różne sposoby na wprowadzenie zabawek w ruch, maluch poznaje zasadę przyczyny i skutku.
 
 
3. Wspiera rozwój intelektualny i rozwija ciekawość świata.
Czy może być coś bardziej fascynującego, niż wsłuchiwanie się w dźwięki, które płyną do nas z otoczenia i odgadywanie, skąd pochodzą? Maluchy wprost uwielbiają takie zabawy! Dzięki Interaktywnemu Magnetofonikowi i przyjaciołom od Fisher Price: BeBo, Belli i Pieskowi BeBo będą mogli tańczyć w rytm muzyki i wspólnie odkrywać świat dźwięków. Interaktywny Magnetofonik BeBo umożliwia zabawę na dwa sposoby, zależnie od rozwoju dziecka. Maluszki mogą kręcić wałeczkiem, aktywując muzykę i światełka lub przesuwając „klikający” przełącznik. Starsze dzieci będą zafascynowane zabawą z muzycznymi przyjaciółmi – mogą sortować figurki w specjalnych miejscach na magnetofoniku, włączając jeszcze więcej zabawnych brzmień i wypowiedzi! Wygodny uchwyt ułatwia przenoszenie magnetofoniku, dzięki czemu Twoja pociecha może się bawić, gdzie tylko zechce.
 
 
 
4. Daje poczucie sprawstwa. Przyjemnie mieć poczucie, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu, zależy od nas samych, prawda? Tego jednak trzeba się nauczyć i to najlepiej już w dzieciństwie. Doskonałym sposobem na to są właśnie muzyczne zabawy. Pozwól dziecku spróbować swoich sił w tworzeniu różnych dźwięków – niech brzdąc uderza pałeczką w bębenek lub klockami o pudełko. Pomogą Ci też w tym muzyczne zabawki, np. Interaktywny Magnetofonik. Wciskając postacie na zabawce w różnej kolejności, dzieci mogą tworzyć własne wersje piosenek, rozwijając swoją muzykalność i kreatywność. Tak właśnie zostaje się dyrygentem swojej własnej orkiestry!
 
5. Uspokaja, relaksuje i wycisza. Muzyka, a konkretnie kołysanka to chyba najstarszy znany ludzkości sposób na wyciszenie brzdąca i ukołysanie go do snu. Delikatne dźwięki warto też wykorzystać, do uspokojenia malca, wyciszenia go wieczorem czy po emocjonującej zabawie. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku płyty z muzyką dla niemowląt i małych dzieci, ale brzdąc najbardziej ucieszy się, gdy zaśpiewasz mu sama. Twój głos jest dla niego najpiękniejszą melodią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy